Ako oleandre neprežijú slovenskú zimu

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Hans

Na Slovensku sa pre výrazné otepľovanie v posledných rokoch darí nielen pestovaniu fíg, ale aj oleandrov, za ktorými sme kedysi museli cestovať až do prímorských krajín. Dnes sú už oleandre absolútnou samozrejmosťou našich balkónov, lodžií a záhrad. Mimoriadne obľúbené sú najmä pri bazénoch, kde dotvárajú výnimočnú atmosféru prímorského leta. Od bielych, žltých, ružových, cyklámenových až po tmavočervené či fialové. Odborníčka na pestovanie rastlín Dana Tomečková pre Dalito.sk prezradila všetko o tom, ako sa ďalšiu sezónu tešiť z nádherných oleandrov, ktoré vám budú susedia obdivovať.

Kedysi  rozkvitnutý oleander, napríklad vo Vysokých Tatrách, bol len veľkým snom milovníkov záhradkárstva.  Dnes už absolútna súčasť aj horských oblastí. Ale iba mimo zimy, nie sme predsa Francúzska riviéra.

Kedy dnu

Pestovanie a hlavne zimné uskladnenie má však v slovenských podmienkach prísne pravidlá, inak o nádherne kvitnúce kríky ľahko môžeme prísť. Tieto rastliny totiž stále nezvládajú tuhú tunajšiu zimu.

„Správny čas na stiahnutie oleandrov do vnútra je za normálnych okolností do prvých mrazíkov, ktoré oleandre stále dobre znášajú. Podľa počasia je vhodné rastliny presťahovať  koncom októbra až začiatkom novembra. Táto zima je zatiaľ oleandrom naklonená, takže stačí iba sledovať, kedy teploty klesnú pod bod mrazu.  Stretla som sa aj s “novými, mrazuvzdornými” odrodami, ktoré je vraj možné pestovať celoročne v záhrade. Ide však o reklamný ťah. Oleandre nie sú mrazuvzdorné!”Upozorňuje  odborníčka na kvety a rastliny Dana Tomečková, ktorá ešte nevidela, aby oleandre prežili mráz -15°C.

„Áno, prechodne vydržia aj nižšie teploty, do -5°C. Bez poškodenia však zostanú pri vyššej teplote. Záleží od druhu, kutlivaru a od miesta, kde sú pestované. Experimentovanie však veľmi neodporúčam. Aj napriek náležitej ochrane sa môže stať, že väčšia časť listov omrzne. Po zostrihaní môžu nanovo ožiť a vyrásť nové výhony. Kým však bude oleander opäť kvitnúť, na to si budeme musieť poriadne počkať,“ vysvetľuje odborníčka s tým, že v našich zemepisných šírkach by oleandre mali dnu prezimovať pri zníženej teplote, nie však viac ako 12 °C.

Oleandre na balkóne pred stiahnutím dnu na prezimovanie/foto: Dalito.sk

Minimálne polievanie

Ak oleander zimujete pri vyššej, ale tiež aj pri veľmi nízkej teplote, alebo je oleander v chladných podmienkach priveľmi zalievaný, reaguje krútením a opadávaním listov. Ak však dodržíte limit do 12 °C (krátkodobo však môžu byť rastliny vystavené aj teplotám okolo 0 °C), máte zaručené, že v budúcom roku bude rastlina krásne kvitnúť.

„Najlepšie je oleandru na chladnejšej chodbe, schodišti, s dostatkom svetla a len s minimálnym polievaním, tak, aby koreňový bal celkom nepreschol. Pri zalievaní počas zimy berieme do úvahy aj vek rastliny. Mladé rastliny zalievame trochu častejšie ako niekoľkoročné, ktorým stačia do jari len 2-3 zálievky,“ spresňuje Dana Tomečková.

Bez šance

Ak by ste sa predsa len rozhodli riskovať a nechať oleander cez zimu vonku, šancu, že to „rozchodí“ má mizivú. S menšími či väčšími škodami na poraste.

„Veľmi záleží aj od počasia. Oleandre vysadené vo voľnej zemi bez veľkej ujmy prezimujú iba v južných oblastiach Európy,” hovorí Tomečková, ktorá často vidí, že ľudia sa boja oleander poriadne ostrihať, aby im nerástol iba do výšky, ale bol aj krásne hustý. Čo je škoda.

„Pri zrezávaní je potrebné myslieť na nasledovné skutočnosti: každým rezom podporujeme následný rast. Hlbším rezom podporíme prudký rast. Výsledkom je však nerovnomerný tvar korunky oleandra. Naopak, plytkým rezom sa vytvoria slabé výhonky. V oboch prípadoch nebudú rastliny kvitnúť. Aj keď sa odporúča s rezom počkať do jari, ak budú oleandre počas zimy na nie príliš vykurovanom mieste (do 5 °C) s dostatkom svetla a nebudú prelievané (najviac 3 zálievky počas zimy), možno ich zrezať už po prenesení dovnútra. Často takto zazimované rastliny už nasledujúci rok na jar kvitnú,“ hovorí o čo najvhodnejšej príprave oleandrov na ďalšiu sezónu.

Oleandre, ktorých listy napadli škodcovia majiteľka úplne ostrihala a na druhý rok jej kvetmi opäť robili radosť/foto: Dalito.sk

Na nožnice zabudnite

Ak rastlinu budete sťahovať dnu a ešte bude stále kvitnúť, samotné kvety po odkvitnutí nezostrihávajte. Odkvitnuté časti iba odštipneme nechtom. Odborníčka odporúča rastlinu aj pravidelne hnojiť, rastlinám tak dodáme potrebné živiny pre rast a následné kvitnutie.

„Preto je nutné pravidelné hnojenie. Dokonca, čím sú rastliny staršie, tým viac, aj 2-3 krát do týždňa.“ Dodala Dana Tomečková, ktorá sa kvetom a rastlinám venuje od štúdia už dlhé roky.

Ako po zime

Oleandre sú kvety mora a juhu. Preto počas letných mesiacov vyžadujú veľmi veľa svetla. Doprajte im preslnené, nie však veľmi teplé miesta, kde by mohli listy javiť znaky vädnutia, aj keď rastlina je dostatočne zaliata.

„Oleandru vyberajte radšej miesta s voľným pohybom vzduchu, nie uzavreté plochy a samozrejme, vyhnite sa aj otvoreným plochám, kde by silný vietor mohol konáre polámať. Dostatok priameho svetla je veľmi dôležitý. Na miestach s nízkou intenzitou svetla budú oleandre kvitnúť, ale ich kvety budú vyblednuté,“ hovorí odborníčka s tým, že oleander sa nemusíte báť vytiahnuť po zime  vtedy, keď už vonkajšia teplota je nad bodom mrazu, teda koncom marca, začiatkom apríla. Prípadne podľa počasia.

Rozmnoží aj amatér

A nezabudnite, že táto rastlina je ideálna na rozmnožovanie, ktoré zvládne aj amatér.

„Hoci sa oleandre dajú rozmnožiť aj semenom, efektívnejšie je ich množiť pomocou odrezkov. Odrezok musí byť mladý, s nedrevnatou stonkou, samozrejme zdravý. Rez by mal byť čo najdlhší, aby sa na reznej rane rýchlo vytvoril kalus a následne korene. Najlepšie je rezky po dobu zakoreňovania umiestniť v nádobe s vodou, prípadne s prídavkom stimulátora rastu. Ďalšie pestovanie mladých rastlín závisí od toho, či chcete vytvoriť krík alebo stromček s kmienkom. Podľa toho výhonky zaštipnete a ďalej pestujete,“ vysvetľuje odborníčka Dana Tomečková.

Teplá voda!

Ak chcete, aby vám oleandre kvitli čo najkrajšie, zalievajte ich teplou vodou. V horúcom lete ich aj často, najlepšie v ranných hodinách postrekujte, inak ich slnko môže spáliť.

Môže vás zaujať:

Ako oleandre neprežijú slovenskú zimu