Dalito od slovenských klobás až po večeru s U2 na Francúzskej riviére

Na Slovensku sa  často dočítame, že na dovolenku na Francúzskej riviére majú len vyvolení, teda horných 10 tisíc. Vraj je to luxusná destinácia, ktorú si nemôže ktokoľvek dovoliť. Tieto informácie môže šíriť len človek nescestovaný.

Samozrejme, nepatrí medzi najlacnejšie, ale podľa vývoja cien v Chorvátsku, ďaleko za obľúbenou destináciou Slovákov naozaj nezaostáva. Dokonca ani za Vysokými Tatrami.

Francúzsku riviéru sme navštívili viac ako 20 krát  a to v každom ročnom období. Dedinky medzi Monte Carlo a Cannes sú také malebné, že sa tam vraciame dlhé roky.

Kým ešte pred  takmer dvadsiatimi rokmi  sme spali ešte v aute či na pláži v spacákoch s dovezenými potravinami, dnes  si už môžeme dovoliť nocovať v hoteli.

Francúzska riviéra, vládne letovisko/foto: Dalito.sk

Lacnejšie ako v Tatrách

Francúzske Azúrové pobrežie navštevujeme každý rok na Veľkú noc a sem tam aj v lete.

Keď som zverejnila fotografiu z raňajok na Francúzskej riviére, kamarátka mi napísal. „ My iba Vysoké Tatry.“

Zaujímalo ma , koľko ju tie naše Tatry stáli. Za ubytovanie zaplatila viac ako my v nádhernej tyrkysovej zátoke s prístavom s malebnými, luxusnými, oku lahodiacimi jachtami, ktorých stožiare len tak ledabolo cinkali o seba. Večer spôsobujú nezameniteľnú atmosféru.  V absolútnom tichu za šumu mora a nenahraditeľnej vône stredomorských rastlín a kvetov.

Hotel je vzdušnou čiarou od mora desať metrov s výhľadom na vodu a krásnou terasou. Ubytovanie pre dve osoby spolu v dokonalej izbe s francúzsky štýlom nás stojí 80 eur. Menej ako zaplatila kamarátka vo Vysokých Tatrách.

„ Slováci k nám chodia zriedka. Vlastne okrem vás a vašich priateľov sme tu iných za tie dlhé roky ani nezažili. Počuli sme, že sme vraj pre vás drahí. Možno služby, či strava, ale keď sme si porovnávali ceny ubytovania s vašimi na internete, nevideli sme v tom veľký rozdiel. Porovnateľné hotely máte mnohé dokonca drahšie,“ povedala majiteľka hotela Huguette.

Francúzska riviéra/foto: Dalito.sk

Azúr na otočku

A tak si tento „francúzsky luxus“ doprajeme každý rok, niekedy aj dvakrát. Len tak na predĺžený víkend.

Mám šťastie. Manžel rád šoféruje a tak mu otáčka na Azúrove pobrežie, do 2 500 km vôbec neprekáža. Vo štvrtok v noci vyštartujeme, v pondelok večer sme doma. Za tú nezameniteľnú aristokratickú a historickú a nonšalantnosť príjemne skĺbenú s francúzskym luxusom a nezameniteľnou architektúrou či históriou, vrátane prírody, to zažijete iba na Francúzskej riviére. A vôbec vás to nestojí tisíce eur.

Nezabudnuteľné zážitky presne tam, kde sa hlavne v lete zlietajú  najbohatšie osobnosti sveta.

Je úžasné ich len tak pri kávičke v nádhernom honosnom prostredí skoro ráno pozorovať napríklad v Monte Carlo, ako nasadajú do svojich vyblýskaných áut a vyrážajú na výlety alebo len tak do obchodu. Či na večeru, ktorá sa vždy pretiahne aj do polnoci.

Musíte si to ale vychutnávať a nepozerať sa na nich tak, no viete, slovensky, závistlivo. Prevažne sú to ľudia, ktorí v živote naozaj veľa dosiahli a je pre vás obrovským životným zážitkom úplnou náhodou sa s nimi stretnúť a prehodiť pár viet.

Večer so slávnymi

Napríklad sa pri vás pristaví pretekár F1 Mika Hakkinen, ktorý ide z posilňovne. Skloní sa k vášmu psovi, spýta sa ako sa volá, pohladká ho, pochváli  ho a s prehodeným ruksakom cez plece pokračuje ďalej ulicami Monte Carla.

Alebo sa s celebritou nečakane navečeriate tak, že si navzájom zavadziate lakťami či stoličkami.

Napríklad v jeden talianskej trojhviezdičkovej reštaurácii, kde sa personál v rifliach snaží ako tak komunikovať anglicky.

Taká bežná reštaurácia. Stoly na ulici, na ktorý vám pod tanier s jedlom položia jednorazový papier.

„ Vitajte!“ Takto nás  vždy so širokým úsmevom zdraví personál reštaurácie na maličkom námestí, ktorá sa rokmi v podstate nemení. „Ako sa máte?“ Pýtame sa s neskrývaným záujmom čašníkov, s ktorými vždy prehodíme pár viet o tom, čo nového v mestečku.

„ No najhoršie máme za sebou. Kríza je už zažehnaná aj keď k nám sa vždy  turisti radi vracajú. Však vy ste toho dôkazom,“ povie spokojne Anerae a pokračuje. „Ste ako Madonna alebo Bono z U2. Aj oni sa k nám často vracajú,“ spokojne dodá.

Bez toho, aby sme domáceho nejakým spôsobom urazili, neskrývame naše šokovanie.

„ Ako oni chodia jesť do vašej reštaurácie? Vieme, že tú majú svoje letoviská aj s nahrávacími štúdiami, či zaparkované jachty, ale mysleli sme si, že takéto celebrity vyhľadávajú naozaj luxusné reštaurácie,“ hovorím prekvapene .

„ Ááále,  kdeže. Na Azúrovom pobreží žije hlavne v letných mesiacoch veľké množstvo osobností. Vyberavé celebrity z nich robia iba médiá. Sú to obyčajní ľudia, ktorí sa na nič nehrajú a nemajú žiadne maniere,“ smeje sa čašník z trojhviezdičkovej reštaurácie.

Keď odišiel, tak sme si prehodili pár slov a spochybnili to, čo práve povedal, že možno chcel byť iba zaujímavý . Nechcelo sa nám veriť, že sedíme možno pri rovnakom stole, za ktorým naše hudobné idoly jedávajú s rodinami.

Čašník nám priniesol jedlo a pokračoval ďalej, keďže sme asi dostatočne neskryli naše spochybnenia.

„U nás ich žije veľa. Takže nikto sa nepozastavuje nad tým, že sa navečeria spolu s Bonom alebo Madonou, či pretekárom F1 alebo Abramovičom, ktorý si tu kúpil najdrahší dom na svete. Chodia presne do tých istých reštaurácii ako vy. Tu ich nikto neotravuje, nikto nehíka, že bože Bono, môžete sa mi podpísať? Dokonca chodia na rovnakú pláž, ako obyvatelia či turisti. Samozrejme, že ľudia si ich všimnú,  ale nikto neotravuje. Preto to tu majú radi. Veď Bono si vo vedľajšom mestečku kúpil aj letné sídlo,“ upozornil. Vlastne celá kapela.

Obľúbené jedlo slávnych,zapečený kozí syr/foto: Dalito.sk

Osobne s Abramovičom

A tak pri potulkách Francúzskou riviérou v okolí Monte Carlo ani neviete ako, ale prehodíte dve tri vety s Abramovičom a jeho partnerkou Dášou. Oboch zaujal opäť náš pes, kráľovský pudel Eclipse.  Mimochodom  milované plemeno Francúzov.

„ Máte krásneho psa,“ zastavil sa pri nás Abramovič, ktorý išiel s Dášou na večeru.“  Slušne sme poďakovali. „ A ako sa volá?“, spýtala sa Dáša. Tejto otázky sme sa trochu zľakli, keďže celým mestečkom sa niesla informácia,  že ruský majiteľ futbalového klubu Chelsea si kúpil novú jachtu. Zhodou okolností sa volá rovnako ako náš pes.

„ No, volá sa Eclipse. (smiech). Ale my sme toto meno vymysleli skôr ako vy jachte, keďže má už viac ako 10 rokov,“ s humorom sme reagovali .

Zasmiali sa obaja ruskí boháči. Zapriali sme si pekný večer a odišli do vedľajšej reštaurácie.

Večera s U2

My sme už roky verní tej našej. Varia tam vynikajúco a cenovo je mimoriadne sympatická. A k tomu ešte do nej chodia jedávať Madonna, či Bono.

„ No je tu bubeník z U2 Larry Mullen,“ veľmi potichu nám šepká čašník. Pozreli sme sa na neho a mysleli si, že žartuje.

„  Naozaj, sedí vám presne za chrbtom.,“ usmial sa čašník víťazne, že má dôkaz, že si na obed nevymýšľal .

A naozaj. Iba pár centimetrov nás delilo od osobnosti, ktorá našu rodinu sprevádza celý život. Keď bola dcéra na prvom stupni na základnej škole, deti mali na hodinu angličtiny priniesť hudobné CD, ktoré budú spolu prekladať. Prekladali jej, Kaja priniesla CD U2.

Larry Mullen naozaj len tak „obyčajne“ večeral so svojimi deťmi.  Smiali sa a rozprávali si bežné historky zo života. Na deťoch bolo vidieť ako si otca, ktorý je neustále na cestách,  užívajú.

A naozaj nikto pri ďalších stoloch ich nevyrušoval. Žiadne híkanie a žiadosť o podpisu či spoločného selfie. Doslova si ich nikto nevšímal. Všetci rešpektovali intimitu rodinnej večere, ktorú si rodina slávneho hudobníka užívala. Tak ako aj ostatní členovia skupiny U2, ktorí spoločne skúšajú aj v letovisku Bona na pláži mestečka Eze Bord De Mer. Asi najnavštevovanejšom dome v širokom okolí, ak samozrejme nepočítame  palác kniežaťa Alberta v Monte Carle.

Na pláži s Bonom

Dom Bona na pobreží sa ničím nelíši od ostatných a zďaleka nie je najokázalejší. Veľký priestranný dom leží v bujnej  záhrade,  hneď medzi koľajnicami vlaku a plážou. Pozemok je kopcovitý.

Letné sídlo Bona z U2/foto: Dalito.sk

„ Bono sem chodí až v lete, teraz tu nikoho nenájdete, iba záhradníkov,“ hovorí nám domáci, ktorý vidí, že si dom fotografujeme z pobrežia.

“ Je tam ale otvorená jedna  okenica, možno sú doma,“ zasmejeme sa. „ Nie,  nie, oni sem chodia až v lete. Sú to dobrí susedia. Je pravda, že pred ich domom je pláž viac obsadená, ale inak na nich nemôžeme povedať nič zlé. Vlastne tu s nami žijú ako všetci ostatní obyvatelia,“ hovorí nám lámanou angličtinou domáci, ktorí potvrdil, že Bono s rodinou nemá v mestečku žiadne maniere a ani privilégia. Ochranku však vidíte už pri ceste, aj keď sa snaží byť neviditeľná.

„Vďaka nemu sme známejší pomaličky viac, ako susedné Monaco. Chodia sem ľudia z celého sveta, len aby ho stretli na pláži.  Niekedy sa s ľuďmi aj porozpráva, keď okolo nich prechádza na mólo, aby nastúpil do člna. Majú tu aj súkromnú jachtu, ktorú však aj prenajímajú ,“ hovorí sused slávneho hudobníka a speváka, ktorý prišiel ako dieťa o mamu. Vychovával ho otec, ktorý dlhé roky nesúhlasil s tým, aby sa jeho syn, civilným menom Paul David Hewson,  živil hudbou.

„ Chodia sem každý rok s celou rodinou. Milé je na manželoch to, že už roky vyzerajú zamilovane. Však viete, školská láska,“ zasmeje sa obyvateľ Eze a pozdraví nás s tým, že už mu ide vlak a mizne za domom Bona Woxa.

Možno teraz budete krútiť hlavou, ale pre mňa bol naozaj zážitok sledovať očkom Bona, ako sa po vlastnej záhrade prechádza v žltých šortkách. Ich domáca pripravovala vonku veľký stôl pre veľkú slávnostnú večeru. My sme sa podvečer presunuli do našej obľúbenej reštaurácie v dedinke…

Letné sídlo Bona z U2/foto: Dalito.sk

Spacák a klobása z domu

Francúzska riviéra je jedinečná. Aristokratická, noblesná a vznešená. Preplnená neuveriteľnou architektúrou pôvodných a aj novým domov, ktoré citlivo zapadajú do nezameniteľného prímorského azúrového prostredia.

Kto nezažil, nepochopí. A vidieť to a zažiť to, naozaj nie je umožnené iba vyvoleným. Nie je to raj len slovenských vrchných 10 tisíc. Ak ste mladý a chcete spoznávať svet, začiatky môžu byť aj v spacákoch a v aute a aj doma kúpenými potravinami.

Oplatí sa! Veď zážitky, ktoré Francúzska riviéra ponúka sú jedinečné a nezabudnuteľné a ostanú iba vám. A nepotrebujete na to ani selfie s Bonom.

Nezabúdajme, že všetko má svoju postupnosť a slušná spoločnosť je tá, kde sa aj úspech vyvíja. Za normálnych okolností predsa úspech nepadá rovno z neba na hlavu, najlepšie hneď po dvadsiatke a bez vzdelania, či dobrého nápadu.  Všetko potrebuje svoj čas. Rovnako, ako ho potrebovali napríklad aj U2.

Môže vás zaujať:

Najkrajšia pláž, na ktorej teraz nikto nie je. Dalito áno

2 reakcie na Dalito od slovenských klobás až po večeru s U2 na Francúzskej riviére

    1. Dobrý deň, vy ste tam boli? Autorka aspoň 25x a za vlastné peniaze. Toto nie je žiadna reklama, PR článok vyzerá úplne inak a je označený, okrem iného. DALITO píše vlastné skúsenosti z rôznych krajín po celom svete. Nájdete ich v rubrike Spektrum. Budeme radi ak napíše aj vy tie svoje skúsenosti. Radi ich zverejníme. Všetko dobré pri potuľkách svetom.