Recept s názorom: Bombový višňový a čerešňový džem

Dalito.sk/Višňa/foto: pixabay.com - Zsuzsu

Mám kamarátov, ktorí sa presťahovali do rodinných domov a samozrejme, vysadili aj čerešne a višne. Už pochopili, že okolo domov a záhrad sa budú točiť celý život. Často od nich počujem, že ako sa máme dobre, že bývame v bytovke, a že nám stačí len otočiť kľúčik a voda tečie, opravy zabezpečuje správca domu. Všetko má svoje za aj proti, ale my by sme nikdy nemenili.

Život si užívame plnými dúškami a odmietame byť otrokmi vlastného majetku. Radšej cestujeme a spoznávame kúty sveta bez strachu, že nám vyschne trávnik, či počas zimy niekde praskne trubka. Radšej investujeme do relaxu, ako betónu, tehiel, dosiek…

Ale samozrejme, každému podľa chuti, toto je naša a nič na nej nemienime meniť, ani nevymeníme bazén na dvore za letenky k moru, že vraj, načo dovolenka pri mori, keď mám bazén na záhrade…

No každému podľa chuti. Na čom sa však všetci zhodneme je to, že čerešňový alebo višňový džem podľa môjho receptu je bomba. Našťastie, kamarátom dozrievajú čerešne a višne v takých kvantách, že ich každý rok môžem zavárať.

Je to ako s tým bazénom, načo stavať dom, keď mám kamarátov so záhradami, z ktorých ovocie končí v mojej kuchyni.

Poznám jeden veľmi dobrý spôsob, ako sa dajú ešte posledné, prezreté čerešne a višne spracovať. Na džem!. Neviem prečo tomuto spôsobu spracovania veľa ľudí neholduje, ale čerešňový a višňový džem je naozaj výborná pochúťka. Robím ju rovnako ako jahody, marhule či iné bežné ovocie. Pekne poctivo. Iba s cukrom a kúskom kyseliny citrónovej.

SUROVINY:

8l Prezreté čerešne alebo višne

Kryštálový cukor podľa potreby

Kyselina citrónová

Za hrsť mäty a medovky

POSTUP:

Čerešne alebo višne umyjem a odkôstkujem. Všetko robím od oka. Na spodok hrnca vrstva ovocia, na to vrstva cukru. V strede hrnca prihodím medovku aj mätu so stonkami, aby som ich mohla bez problémov vybrať.

foto: Dalito.sk

Opakujem to do vyčerpania zásob, končím cukrom. Zakryjem a odložím do druhého dňa. Ovocie okamžite pustí šťavu.

Hrniec premiešam a pomaly na miernom stupni zohrievam do prevretia. Vyberiem bylinky a ponorným mixérom ovocie rozmixujem tak, aby ostali aj celé kúsky. Teplotu znížim.  Na vedľajšej panvici postupne po 4 naberačkách miešam až do zhustnutia. Džem je pripravený do fliaš vtedy, keď po panvici prejdete vareškou a v lekvári sa vytvorí na krátky čas akýsi pásik, cez ktorý vidíte na dno panvice. Tesne pred nalievaním do fliaš do džemu na panvici primiešam štipku kyseliny citrónovej, ktorá džem stiahne a konzervuje. Trochu „pipľačka“, ale oplatí sa.

Fľaše zatvorím, na 10 minút položím na vrchnák hore dnom. Otočím a uložím do druhého dňa pod deku.

foto: Dalito.sk

RADA:

Najhoršie na všetkom je nekonečné miešanie. Ale aj v tom sa dá nájsť krása. Doma sa len tak o všetkom porozprávame. Manžel sedí pri bare, ja miešam a rozprávame o všetkom. To, ako dlho, záleží od množstva ovocia. Po osobných skúsenostiach odporúčam džem z nie viac ako 8l, čo je jedno vedro. Nám sa čerešne zbierali ľahko, z obrezaných vetiev na zemi. Nazbierali sme u kamaráta dve vedrá. Úplne sme zabudli, že ich ešte budem musieť aj spracovať. Nevadí, ponaučenie do budúcej sezóny. 🙂 Inak, nie je zlé do džemu priliať aj rum, ale by si ho doma radšej pri “klábosení” pocuckávame čerstvý.

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

RECEPT s príbehom: Z celej duše nenávidela bazový sirup