RECEPT s príbehom: Z celej duše nenávidela bazový sirup

Dalito.sk/foto: pixabay.com - MSphotos

Ešte dnes ma strasie z toho, keď si spomeniem, ako do mňa mama nasilu liala bazový sirup. Presne ten, ktorého sa dnes neviem dopiť.

Keď nám v kuchyni v sedemdesiatych rokoch pripravila malinovku s domáceho sirupu, až ma zalial pot a okamžite som rozmýšľala, ako sa čo najrýchlejšie dostanem z kuchyne na toaletu, kde malinovku vypľujem. Absolútne nechápem, čo som to vtedy mala za chute.  Spomínam si iba na to, že som vtedy mala pocit, že pijem víno.

Prešlo možno tridsať rokov a dnes sa neviem dopiť ani lahodnej malinovky z bazového sirupu a ani vína. Samozrejme vína, k dobrému jedlu, najmä niekde na Azúrovom pobreží s pravým francúzsky rose.

Je to naozaj paradox, že dnes sa už neviem dočkať, keby čierna baza ponúkne svoje nádherne voňajúce bielo-žlté kvety, aby skončili v mojom zaváracom pohári na okne. Presne v tom 5l pohári, ktorý je určený jedine na túto príležitosť iba raz do roka. No a samozrejme aj v hrnci. Sirup vždy sterilizujem, aby nám vydržal až do zimy. Ale zatiaľ sa nám to nepodarilo, pretože je tak obľúbený, že ho vypijeme skôr, ako udrú prvé mrazy.

Môj bazový sirup som dotiahla do takej dokonalosti, že niekedy nám vlastne doma ani neostane, pretože ho rozchytajú naši priatelia. Kamarátka Mary mi dokonca povedala, že jej obľúbený alkoholický miešaný drink si bez môjho bazového sirupu už nevie ani predstaviť. No, tohto roku má smolu, neurobila som ho totiž dostatok a neviem, či mi na ďalší ostane čas. Mary prepáč, asi nie…

Okrem toho, že baza ma nezameniteľnú vynikajúcu chuť , je aj mimoriadne liečivá. Práve teraz je najvhodnejšie obdobie, a v roku jediné,  na zber jej kvetov. Obsahujú nenahraditeľné silice, veľa vitamínu C,  triesloviny a glykozidy. Glykozidy sú deriváty sacharidov.

Výťažok z uvarených kvetiniek pôsobí močovopudne, preto je nenahraditeľný pri prechladnutí či chrípke, zápale dýchacích ciest, ale aj pri žalúdočných problémoch, dokonca vredoch. Baza vám uľaví pri bolestiach hlavy a celkovo pôsobí protizápalovo.  A to sme sa ešte nedostali k jej plodom, ktoré sa však zrelé zbierajú a spracovávajú až na jaseň. Ale o tom až neskôr,  o pár mesiacov.

SUROVINY:

45 kvetov čiernej bazy

60g kyseliny citrónovej

Šťava z 1 citrónu

3,5kg kryštálového cukru

3l vody

POSTUP:

Vo väčšom hrnci zovrieme vodu s kyselinou citrónovou a necháme ju vychladnúť. Kvety očistíme od hrubých stoniek a pridáme do hrnca. Zakryjeme a necháme lúhovať 24 hodín . Na druhý deň celú zmes prelisujeme na nízko otáčkovom odšťavovači tak, aby sme z kvetov využili maximum živím. Ak nemáte odšťavovať, poproste domáceho pána, nech z nich vytlačí aj „dušu“. Na záver odšťavíme aj ošúpaný citrón a pridáme do tekutiny. Získanú šťavu nalejeme späť do hrnca a prisypeme cukor. Dobre premiešame, aby sa rozpustiť a neprihorel na dne hrnca. Sirup počas celého varenia občas premiešame. Keď zovrie, nalejeme ho do pripravených fliaš.

foto: Dalito.sk

TIP:

Na zber kvetov si oblečte staré tričko a dobre si premyslite, kde ich budete zbavovať hrubých stoniek,  pretože všetko bude od   žltého bazového peľu. V deň keď bazový sirup začnete pripravovať, sfúknite všetky vonné sviece. Zbytočne by ste ich totiž pálili. Vôňa bazového sirupu sa bude dva dni niesť po celom vašom dome a prenikne ešte aj k susedom, ktorí, ak ste mali napäté susedské vzťahy, vám ešte za túto povznášajúcu vôňu budú musieť priateľsky poďakovať.

Môže vás zaujať:

RECEPT s príbehom: Zázvorový sirup, ktorý preverí dochvíľnosť