Najkrajšia pláž, na ktorej teraz nikto nie je. Dalito áno

Dalito.sk/foto: Spojené Arabské Emiráty/Ajman/foto: Dalito.sk

Október je magickým mesiacom, keď sa začína sezóna v Dubaji.  Teploty tu totiž klesajú pod 40 stupňov Celzia a destinácia je obľúbených rajom aj Slovákov.  Dubaj je slávne centrum obchodu  Spojených Arabských Emirátov a tak je najväčším a najľudnatejším mestom v celej krajine. Dalito vás však práve v strede leta zavedie tam, kde zažijete božský raj a pokoj. Do Ajmanu.

Momentálne v Ajmane klesli teploty na 39 až 41 stupňov Celzia. Ešte pred týždňom sa však teplomer vyšplhal na 49, s čím už mali problém aj miestni. Pred dvoma rokmi, keď sme po prvý raz navštívili tento magický emirát, sme zažili 47 stupňov, napriek tomu to bola jedna z našich najlepších dovoleniek a aj preto sme sa sem vrátili na prelome júla a augusta opäť.

Práve v tomto čase tu totiž nestretnete takmer žiadneho turistu, nikde nikto iba miestni a obchodní cestujúci. A práve toto pre nás znamená tú pravú dovolenku plnú pokoja a relaxu. Len my dvaja a „našich“ 47 stupňov Celzia a najkrajšia pláž celej krajiny. More 33 stupňov.

Ajman je svojou rozlohou najmenší zo siedmych emirátov. Dlhý je iba 22 km a 11 km široký. Práve preto je v emirátoch rajom pokoja. Rozprestiera sa o rozlohe iba 260 km2.  Od Dubaja sa nachádza 35 km štvorprúdovou diaľnicou, asi 40 minút taxíkom z letiska za 30 eur.

Ajman/foto: Dalito.sk

Ak cestou uvidíte auto, ktoré svojou jazdou ohrozuje bezpečnosť či plynulosť cestnej premávky, zavolajte na telefónne číslo na zadnom skle auta.  Vodiča, ktorého majiteľ auta zamestnáva, trest neminie.

Ajman/foto: Dalito.sk

Vládcom mestského štátu je  šejk Humaid bin Rashid Al Nuaimi. Korunný princ šejka Ammara bin Humaida Al Nuaimia.

Ajman sa nachádza v Perzskom zálive a patrí medzi poľnohospodárske oblasti.  Aj preto tu nájdete iba zopár luxusných rezortov, ktoré sa však  nachádzajú na najkrajšej niekoľko kilometrovej pláži celých arabských emirátov. Taký jemný biely piesok by závideli aj v Karibiku.

Ajman/foto: Dalito.sk

Ajman je preto mimoriadny aj pre turistov, pretože nikde inde nenájdete pláž s takým neskutočne bielym a jemným pieskom. Kým v iných emirátoch na dno mora nevidíte, v Ajmane je voda neobyčajne čistá, priezračná, často veľmi pokojná  a v letných mesiacoch sa zohreje až do 34 stupňov Celzia.

Ak si myslíte, že v takej horúcej vode sa musia premnožiť medúzy, ste na omyle. More je také horúce, že sa mu vyhýbajú. Počas dvoch dovoleniek sme tu videli jedinú a aj tá ma šľahla a popŕhlila. Nič sa nestalo, len ma asi hodinku štípala noha ako po zásahu pŕhľavou alebo vlastne ešte menej.

Vďaka jej kvalite tu žijú také druhy rastlín a živočíchov, ktoré inde nenájdete. Aj preto je Ajman vyhľadávaným centrom potápačských športov a celkovo ponúka najlepšie kúpanie z celých Spojených arabských emirátov. Aj keď niekedy odliv „odnesie more“ od brehu aj viac ako 150 metrov.

Odliv v Ajmane/foto: Dalito.sk

Vďaka tomu sa však aj neplavec dostane pešo iba centimetre od nádherných fialových koralov.

Korálové more v Ajmane/foto: Dalito.sk

Mesto Ajman ponúka neobyčajnú útulnú atmosféru a veľké množstvo vychýrených rybárskych reštaurácií, do ktorých sa najesť pravidelne prichádzajú  obyvatelia  všetkých emirátov. V jednej z nich, vlastne najvychytenejšej sme večerali aj my. Cena mimo sezóny v jednom z piatich päť hviezdičkových a viac luxusných hotelov v Ajmane s raňajkami na 10 nocí aj s letenkou vás vyjde maximálne 1 200 eur. Úplne to stačí, pretože za večeru pre dvoch, vrátane obrovského  zapečeného lobstera so syrom, zaplatíte vo vychýrenej miestnej  reštaurácii maximálne 40 eur.  Ak nie ste nároční, na „obyčajnú večeru v meste“ s krevetami, ježmi či krabmi vám postačí pre dvoch 30 eur . Aj tak ju nebudete vládať dojesť.

Pre štyri osoby, morské plody, bohaté predjedlo, množstvo nealko a káva za 48 eur v Ajmane/foto: Dalito.sk

V meste nájdete aj  nespočetné množstvo domácich obchodíkov a klasických arabských trhov. Odpočinok si môžete vychutnať v upravených parkoch a na nezabudnuteľných golfových ihriskách, ktoré tam na pustatine rastú ako huby po daždi. Ani nie pred dvoma rokmi tu vyrástlo ďalšie. AL ZORAH, ktoré architekt, slávny golfový hráč Jack Nicklaus designoval do mora, na akýchsi pilieroch. Dokonalú atmosféru nemožného dotvára na ihrisku 3 tisíc plameniakov. A samozrejme správne vyhladené pivo, ktoré vám zamestnanec klubu priviezol kdekoľvek na ihrisko a kedykoľvek. Stačilo stlačiť prstom GPS v golfovom vozíku a už sa viezlo rovno z clubhousu.

Al Zorah Golf Club Ajman/foto: Dalito.sk

Ajman je emirátom a mestom, kde sa pre vysoké ceny nehnuteľností v Dubaji presťahovala stredná a vyššia vrstva z Dubaja a Sharjahu. Pre pokojnú atmosféru sem chodí na víkendy relaxovať aj dubajská smotánka. Možno aj preto sa práve v Ajmane, ako jedinom emiráte zo všetkých siedmych emirátov, nachádza rezort s jediným barom s bowlingom, ktorý má aj licenciu na alkohol. Alkohol tak ako v celých emirátoch je zakázaný a podávajú ho iba špeciálne licencované podniky.

Do SAE odporúčame cestovať naozaj iba ľuďom s toleranciou k viere a kultúre iných národov. Burky, ušité z najdrahších materiálov sveta, tu na ženách stretnete bežne a všede. Aj v mori.  Bežne sa ženy bohatých šejkov kúpu v burkách od Diora, Gucciho či Hermesa.  Až vás ako ženu pri srdci pichá, keď to sledujete z pláže. Ako z týchto modelov robia  jednorázovky. Vrátane vychovávateliek ich detí.

Pred troma rokmi sa v Ajmane utopilo v bazéne dieťa, kým jeho matka ťukala do mobilu. Šejk okamžite prijal zákon, že kým sú deti vo vode, rodičia majú zakázané pozerať do mobilov. Pomyslela som si, že aké je to jednoduché, vyriešiť zdanlivo zložitý problém, odpútať rodičov od mobilov.  Odvtedy sa v Ajmane žiadne dieťa vraj už neutopilo.

Ak obyvatelia Ajmanu nenarazili na ropu, tak sa živia prevažne poľnohospodárstvom, rybolovom, obchodom a výrobou rýchlych luxusných lodí a  jácht.

Vo veľkom prístave aj výrobou starých drevených námorných lodí „dhows“. Aj preto spolu s emirátmi Dubaj a Sharjah tvoria súvislé územie s vysokým stupňom urbanizácie a jednu z najväčších metropolitných oblastí v regióne.

Ajman/foto: Dalito.sk

Ak túžite po pravej histórii, tak mesto Ajman je tým pravým zo všetkých emirátov, aj keď sa tu nevtieravo strieda história s luxusnými budovami, ktoré prevažne osídlila štátna správa.

Ministerstvo financií v Ajmane/foto:Dalito.sk

V Ajmane sa nachádza aj súkromná univerzita rodinných vzťahov pre ženy. Koľko si zaplatia, toľko ju študujú.  Mesiac aj roky. O výchovu detí sa starajú výhradne muži, takže sa nečudujte, ak v Ajmane uvidíte otca, na ktorom visia aj tri deti a ich mama len celý deň pozerá do zlatého mobilu. Samozrejme aj pri jedle. Otec kŕmi aj malé deti.

Univerzita rodiny v Ajmane/foto: Dalito.sk

Dvere vám ako žene všade radi otvoria a dajú prednosť aj muži. Z miestnych bohatých Arabov skutočne cítiť, že cestujú a študujú po celom svete a svoje, pre niekoho možno nepochopiteľné zásady a kultúru, uplatňujú asi iba doma. Ani pri jednej návšteve som nezažila akýkoľvek iný náznak správania sa, ako inde vo vyspelom svete.

Ajman, tým, že tam bývajú prevažne miestni je zo všetkých emirátov najkonzervatívnejší. Napriek tomu od vás na ulici nevyžadujú zakryté ramená, kolená a už vôbec nie hlavu. Samozrejme, návšteva mešity má svoje jasné pravidlá, ktoré treba rešpektovať. V rezorte si môžete robiť čo chcete. Vrch plaviek by som si ale na sebe určite nechala. Ani raz som tu nevidela ženu „hore bez“.

Ajman/foto: Dalito.sk

O svoje veci sa nikde nemusíte báť.  Ak si ráno necháte peňaženku na pláži, večer si ju tam určite nájdete, ak vám ju neodniesli rovno na izbu. Mimochodom, nikde na svete som sa necítila tak bezpečne, ako práve v jednom zo siedmych emirátov Spojených Arabských Emirátoch. Tresty za zločiny sú tu totiž tak nekompromisné, že si tu nikto nič nedovolí. Pud sebazáchovy  má každý.

Ak naozaj potrebujete vypnúť tak, že okrem svojej milovanej osoby nechcete nikoho stretnúť, určite vám odporúčame v lete Ajman. Dalito vám garantuje, že na najkrajšej pláži v celých emirátoch stretnete naozaj len zopár turistov, ktorí sem prichádzajú buď pre zaujímavé ceny pre veľké horúčavy, princípom „cena výkon“ alebo ide naozaj o jedincov, ktorí si dovolenku chcú užiť v maximálnom pokoji. Bez návalu turistov.

A tie teploty? Absolútne bez problémov sa dajú pod slnečníkom zvládnuť od rána až do večera. Aj s chladeným pivom v ruke. Napríklad.

Môže vás zaujať:

Francúzsko, láska moja