Ako sirôtky prežijú slovenské mrazy a kvitnú dva roky
Kto by ich nemiloval. Sirôtky kvitnú na jar medzi prvými a množstvom farieb rozžiaria aj tú najpochmúrnejšiu záhradu či balkón po zime. Doslova privolávajú jar, ktorej sa po dlhých zimných mesiacoch mnohí nevedia dočkať. Tie, ktoré prežili zimu, dokážu počas menej mrazivého mesiaca rozkvitnúť už v januári. Prečo ich možno majú susedia krajšie ako vy prezradí záhradná expertka.
U sirôtok poznáme viac ako 450 druhov farieb od výmyslu sveta. Túto sezónu dokonca šľachtitelia pridali novinku – sirôtky strapaté, ktoré sa stali hitom novej záhradnej sezóny. Na rozdiel od drobných a veľkokvetých sirôtok majú strapaté husté kvety.
Sirôtky pri správnom prezimovaní kvitnú aj ďalšiu sezónu. Mráz tejto dvojročke neublíži. Všetko záleží od toho, akú sirôtku ste zasadili. Práve marec je najvhodnejším mesiacom na vysádzanie sirôtok, alebo ak chcete fialiek či macešiek. Nič ale nepokazíte, ak sa k nim dostanete až v máji. Naozaj sa ale prvých jarných mrazov nemusíte vôbec báť.
Čas výsadby
Prvých jarných mrazov sa podľa záhradnej expertky nemusíte báť.
„Pokiaľ je vonku teplota stále okolo nuly, sirôtky sa dajú vysádzať už aj pri tejto teplote. Ak by som ich mala napríklad porovnať s prvosienkou, tak sirôtky sú určite odolnejšie voči mrazu ako prvosienka. Stačí, ak je pôda čo i len trošičku rozmrznutá. Nemusíme sa báť ich vysádzať už od marca, samozrejme nie v horských oblastiach,“ vysvetľuje princíp pestovania fialiek vzdelaná záhradníčka Michala Brabcová.
Miesto výsadby
Sirôtky majú radi slnečné miesto s občasným tieňom. Platí to na balkóne aj v záhrade. Princíp ich pestovania je rovnaký ako pri letničkách, dvojročných rastlinkách, trvalkách či skalničkách. Ak sú len na horúcom mieste a pravidelne ich nepolievate, prestávajú kvitnúť.
„Ak sú v úplnom tieni, tak chytajú hubové choroby a tým veľmi nekvitnú. Priame slnko zvládajú oveľa lepšie, ale iba ak majú dostatok vlahy. Na priamom úpale ale veľmi rýchlo odkvitajú. Hovoríme tomu, že tieto rastlinky majú najradšej blúdivý tieň. Pre sirôtky je ideálny, “ odporúča záhradná expertka.
Pôda
„Fialka je nenáročná rastlinka, ktorá nie je vyberavá ani pri pôde, samozrejme ak ju neposadíme do piesočnej a ílovitej pôdy. Všeobecne má rada štandardný, univerzálny záhradný substrát, ktorý je humózny a dobre drží vodu, “ hovorí záhradníčka Michala, ktorá fialky odporúča aj na vypĺňanie voľného miesta v záhonoch alebo veľkých kvetináčoch, napríklad s ružami a cibuľovinami.
„Sirôtky sa v záhonoch aj na balkónoch často využívajú aj ako výplňová kvetinka, ktorá rýchlo kvitne a poskytne krásny rozkvitnutý pohľad do doby, kým začnú kvitnúť iné rastlinky, napríklad muškáty alebo petúnie. Vhodné sú aj pod hortenzie. Veľmi často sa kombinujú s narcismi alebo tulipánmi,“ odporúča Michala Brabcová.
Polievanie
Sirôtky sú citlivé na premokrenie a prudký dážď. Preto je ich vhodnejšie vysadiť tam, kde nedopadajú priame dažďové kvapky. Dôležité je, aby nepreschli. Na sucho sú také citlivé, že na pravidelnú zálievku nesmieme zabudnúť ani cez zimu. Polievame ich vždy, keď vonku nemrzne.
„Veľký pozor si musíme dávať aj na samozavlažovacie kvetináča, aby v nich nestáli vo vode. Inak stonka rastlinky veľmi rýchlo chytí hubové ochorenie a rýchlo uhynie. Takže substrát by mal byť vždy na dotyk vlhký, ale pri stlačení nesmie z neho vytekať voda,“ upozorňuje Michala.
Čistenie
Fialkám pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety aj poškodené listy. Najlepšie jemnými záhradníckymi nožnicami, aby sme rastlinku nepolámali. Sirôtka sa potom zbytočne neunaví.
„Keď fialka odkvitne, tak vytvorí takú guličku so semenami a vtedy ju to už nenúti kvitnúť. Pokiaľ ju ale odstránim aj so stopkou, tak bude kvitnúť dlho až do leta, “ vysvetľuje dôležitú zásadu odborníčka zo záhradného centra.
Prezimovanie aj na hroboch
Sirôtky patri medzi najobľúbenejšie kvety aj na cintorínoch, pretože dokážu prezimovať.
„My odborníci jej hovoríme „dvojročka“ preto, že ak by sme si ju chceli pestovať zo semienka, tak ju vysejeme v lete a ona kvitne až na druhý rok pokiaľ sa nevyseje sama a potom umiera. Pravdou je, že ak rastlinku zasadíme na jar, dokáže kvitnúť dlho a dokonca aj prezimovať. Problémom na hroboch je iba leto, kedy môže vyschnúť, “ hovorí Michala Brabcová s tým, že ak nechcete riskovať, môžete ich na zimu zakryť čečinou alebo kôrou. Na jar ich potom prihnojiť hnojivom s menším obsahom dusíka.
Veriť máme aj rastlinkám, ktoré síce prezimovali, ale na prvý pohľad nevyzerajú vábne.
„Keď sa sirôtka prikryje a zima nebola veľmi tuhá, tak síce na jar je škaredá, ale keď ju človek zbaví škaredých listov, tak sa veľmi často preberie. Doslova ju tak zachránime, opäť zakvitne a je pekná. Ľudia to však až tak často nerobia, pretože sirôtke to nejaký čas trvá a nechce sa im čakať až do konca apríla. Tak si radšej kúpia novú. Najčastejšie dnes nechávajú fialky prezimovať už iba v mestských výsadbách alebo na kruhových objazdoch. Všetko však záleží od toho, akú sirôtku ste vlastne zasadili. Ak chceme mať takmer istotu, že nám fialky budú robiť radosť aj na jar 2022, musíme vedieť, že veľkokveté prezimujú ťažšie. Oveľa väčšiu šancu na prezimovanie majú drobnokveté sirôtky,“ uzavrela záhradná expertka Michala Brabcová.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)