Ako vypestovať na balkóne najkrajšie bylinky

Dalito.sk/Michala Brabcová zo Záhradného centra Chládek/foto: Záhradné centrum Chládek

Kedysi nepredstaviteľné, dnes v mnohých domácnostiach úplne bežné. Bylinky nielen v záhradách, ale aj na balkónoch a terasách. Vôňa a chuť čerstvého korenia a byliniek sú totiž jedinečné vtedy, keď do jedla či nápojov pridávame práve to, čo si dopestujeme sami, napriek tomu, že bývame napríklad na sídlisku v meste.

Kto to aspoň raz skúsil, po sušenom korení a bylinkách už nesiahne, samozrejme za predpokladu, že vie, ako ich vypestovať tak, aby nám aj reálne urobili radosť. Napríklad aj v zime, keď si ich necháme zamraziť na chladné mesiace alebo usušíme.

Dalito.sk oslovilo Ing. Michalu Brabcovú zo Záhradného centra Chládek, ktorá titul získala na prestížnej univerzite v odbore, na České zemědělské univerzitě v Prahe.

Michala Brabcová zo Záhradného centra Chládek/foto: Záhradné centrum Chládek

Mnohí sa snažia bylinky pestovať na balkónoch, veď zväčša naozaj nejde o nejaké mimoriadne náročné rastlinky, napriek tomu neúspešne.

Vďačná nevďačná mäta aj šalvia

Napríklad taká  mäta, mnohým odíde skôr, ako ju stihnú zasadiť. Odstrihnú prvé stonky s lístkami a rastlinka už iba chradne.

„Najčastejšia chyba býva pri zálievke. Občas bylinky samozrejme aj zabudneme poliať, alebo naopak, ich zasa polievame príliš často. Ďalším problémom môže byť aj príliš malý kvetináč. Napríklad, mäta patrí medzi menej problematické rastlinky, ale pokiaľ sa jej na balkóne nedarí, najčastejšie to býva tým, že je umiestnená na priamom slnku, na terasách s orientáciou na západ. Ak je ešte pestovaná v pôvodnom kvetináči, v ktorom bola zakúpená, jej budúcnosť je spečatená,“ prezrádza vyštudovaná záhradníčka. Pritom pestovania byliniek sa naozaj nikto nemusí báť.

Michala Brabcová plynulo prechádza ku šalvii, ktorá aj keď je rovnako nenáročná bylinka, mnohých vie potrápiť.

„Jej tajomstvo je opačné ako u mäty. Šalvii naopak doprajeme čo najviac slniečka. Aj u nej platí, čím väčšia bude nádoba, tým väčšia bude aj šalvia.  Na rozdiel od mäty je šalvia bylinka, ktorá vytvára drevené stonky, preto si vyžaduje viac miesta. So zálievkou však pri nej musíme byť opatrní. Zalievame ju iba vtedy, keď jej nádoba trochu preschne,“ upozorňuje inžinierka zo Záhradného centra Chládek.

Kedy na balkón a citlivá bazalka

Stačí, ak dodržíte základné zásady a úspech sa určite dostaví. Samozrejme, bylinky môžete pestovať aj so semienka, ale ak sa vám nechce čakať, stačí skočiť do záhradníctva, kúpiť si obľúbenú bylinku a doma ju už iba presadiť. Práve máj je ideálnym mesiacom na bylinky už aj na balkónoch. Pozor však treba dávať na jarné mrazy, bylinky sú totiž prevažne teplomilné a mohli by ich nenávratne poškodiť.

Naozaj aj na malom priestore balkóna môže vzniknúť nádherná voňavá záhradka. Nie všetky bylinky sú však vhodné na takéto pestovanie.

„Väčšina byliniek je na pestovanie na balkóne ako stvorená, musíme však myslieť na to, že niektoré neprežijú zimu, ako napríklad bazalka. Tú musíme každý rok kúpiť novú. Trúfam si ale povedať, že inak všetky ostatné v dostatočne veľkej nádobe môžeme pestovať aj na balkóne,“ upozorňuje odborníčka Míša, ako ju volajú priatelia v záhradníckom centre. Problém môže byť iba s orientáciou balkóna. Ak má niekto iba slnečný, Míša upokojuje, že väčšina byliniek si vyžaduje slnečné stanovište.

Pestovanie byliniek na balkóne v meste/foto: Dalito.sk

V týchto dňoch nie je v záhradníctve problém stretnúť sklamaného milovníka byliniek, ktorý sa pokúša vypestovať svoju už tretiu bazalku od jari. Vraj mu žiaľ každá pošla. Michala Babcová upozorňuje, že bazalka vyžaduje veľmi podobné pestovanie ako paradajky a papriky, pretože je rovnako citlivá na zimu.

„Až teraz je vhodný čas umiestniť bazalku von bez veľkých starostí. Až teraz ju môžete nechať na balkóne aj cez noc. Jednoduchá pomôcka na zapamätanie si je, že zeleninu, bylinky a letničky chúlostivé na nízke teploty vykladáme von až po 15. máji, troch zmrznutých (Pankrác, Servác, Bonifác),“ vysvetľuje vyštudovaná záhradníčka Michala.

V čom a čo s čím pestovať

Bylinky sa naozaj úspešne dajú podľa nej pestovať aj v klasickom „truhlíku“.

„Do truhlíku dlhého 40 cm sa vmestia aj tri bylinky. Ak by sme chceli, aby nám aj prezimovali, tak je ale lepšie ich potom presadiť do väčšej nádoby. Platí, čím väčšia nádoba, tím viac aj bylinka narastie,“ vysvetľuje jedno zo základných pravidiel úspešného pestovanie byliniek expertka.

Hit roka majoránka, koriander, karí

„Avšak na priamom slnku musíme rovnako zabezpečiť dostatočnú a pravidelnú zálievku. Veľmi dobre sa pre to pre pestovanie byliniek osvedčili  samozavlažovacie nádoby, ktoré pestovanie veľmi uľahčujú,“ odporúča s tým, že v nich potom nie je problém priamo na slnku pestovať aj petržlen, pažítku, hit roka majoránku, koriander, karí, či materinu dúšku.

„Občasné presušenie skvelo zvláda aj rozmarín, tymian, oregano a tak obľúbená levanduľa,“ vymenováva bylinky, ktoré majú radi aj priame slnko.

Aký substrát, aj stará zemina

Pri kúpe byliniek sa však vyhýbajte tým v supermarketoch, ktoré sú pestované na okamžité použitie. Ak chcete mať na balkóne záhradku, sadenice si určite vyberajte priamo v záhradných centrách. Ak takú možnosť nemáte, okamžite ich musíte presadiť do vhodného kvetináča, správne ošetrovať a len veriť, že sa čo najrýchlejšie aklimatizuje na vonkajšie prostredie.

 Bylinkám sa najlepšie darí v bylinkovom substráte, ale nemusíte vyhadzovať ani zeminu z predošlých rokov.

„V novom substráte sa bylinkám vždy darí lepšie, preto by som rozhodne odporučila substrát vymeniť za nový. Najmä tú, z „truhlíkových“ kvetináčov. Ak sme mali bylinky vo väčšej nádobe, dobré je vymeniť aspoň tretinu zeminy za novú. Zbavíme sa tak najmä škodcov, ktorí mohli v substráte prezimovať a novým substrátom tiež podporíme rozvoj koreňov. Starý substrát aj so zvyškom starej bylinky môžeme bez problémov skompostovať a použiť v ďalších rokoch,“ hovorí expertka na pestovanie s tým, že pri vysádzaní uprednostníme substrát pre bylinky, alebo pre zeleninu v bio kvalite. Pri stredomorských bylinkách, ako je napríklad rozmarín či levanduľa, zvolíme radšej substrát s vyšším podielom hrubých častíc ako je piesok či láva. V takýchto substrátoch je pestovanie drevených druhov ešte jednoduchšie.

Pozor na zalievanie

Za určitých podmienok, môžeme do substrátu pridať aj trochu piesku, ktorý pôdu prevzdušní.

„Najjednoduchšie si je naozaj kúpiť špeciálny substrát na bylinky, u ktorého máte istotu, že je namiešaný presne tak, ako to rastlinky potrebujú. Drenáž na dno, ako napríklad kamienky, keramzit či perlit nemusíte tak už pridávať v prípade, že použijete samozavlažovací kvetináč. Ak však budete bylinky vysadzovať do klasického kvetináča, niekoľkocentimetrovú drenáž pridať môžete,“ radí odborníčka s tým, že kamienky na dne kvetináča zabraňujú hnitiu koreňov v prípade, že je podmiska dlhodobo naplnená vodou.

Čo však v prípade, že kvetináč nemá dierku, teda odtok vody?

„Pestovanie akejkoľvek rastliny v nádobe bez odtoku je veľmi zložité, pretože je veľmi komplikované odhadnúť množstvo vody, ktoré rastlinka potrebuje. A naopak, už nepotrebuje. Rovnako to môže byť fatálne aj pri pestovaní na nezastrešenom balkóne, pretože v prípade daždivého počasia sa nádobe bez odtoku mení pre bylinku na bazén, ktorý ju môže až vyplaviť,“ upozorňuje na nevhodnosť pestovania v nádobách bez odtokov Michala Brabcová zo záhradného centra Chládek s tým, že na preliatie alebo aj na presušenie je najviac citlivá opäť bazalka. Všeobecne sa však podľa nej bylinky ľahšie vysporiadajú s miernym vysušením, ako s preliatím čí až príliš pravidelným prísunom vody.

Ako na BIO kvalitu

Ak patríte medzi tých, ktorí milujú všetko v kvalite BIO, Michala má pre vás dobrú správu. Podľa nej, vypestovať si vlastné zdravé bylinky na balkóne je to najjednoduchšie čo sa dá urobiť, pretože presne viete, v akom substráte bylinka rastie a aj akej nádobe.

„Dokonca aj tým, čím ju hnojíte. Rovnako, jej pestovanie nám neovplyvňujú žiadne susedské zásahy, ktorým sa pri pestovaní vo voľnej prírode nevyhnete. Nikdy totiž neviete, čo sused na svojej záhrade používa, aké postreky, ktoré môžu doletieť až na vaše bylinky. K tomu, dnes už existuje celý rad hnojív, substrátov a dokonca aj postrekov proti škodcom v BIO kvalite. Vyrobené sú výhradne na prírodnom základe a určené na pestovanie byliniek aj zeleniny v BIO kvalite,“ vysvetľuje Michala Brabcová, ktorá sa pestovaniu venuje už roky.  

Ktorú bylinku s ktorou a čo s kôprom

Upozorňuje, že nie je celkom jedno, ktoré bylinky nasadíte spoločne do jedného kvetináča. Pre dosiahnutie dokonalosti, vždy podľa nej spolu sadíme tie, ktoré sú rovnako náročné na to isté, od pravidiel zalievania či stanovišťa.

„Ak dodržíme základné pravidlá, starostlivosť o tieto bylinky bude oveľa jednoduchšia, pretože bylinky si spoločne budú rozumieť. Ideálne si v jednom „truhlíku“ budú rozumieť pažítka s petržlenom,  prípadne aj s majoránkou  a oreganom a do ďalšieho vysadíme zasa spolu rozmarín, tymian a levanduľu.  Mätu je vzhľadom na svoju rozpínavosť  vždy lepšie pestovať samostatne,“ odporúča odborníčka na záhrady, ktorá sa milo zasmeje pri otázke, či sa dá vôbec na balkóne vypestovať kôpor, ktorý mi každý rok akosi rýchlejšie odíde, ako narastie.

„Samozrejme, s láskou a trpezlivosťou sa dá na balkónoch vypestovať čokoľvek. ? Jednoducho si kúpite sadeničku v kvetináči, presadíte ju do väčšieho ako pri iných bylinkách, ideálne do polotieňa, alebo na slnko s pravidelnou závlahou a vypestujete krásny kôpor. Kôpor je pomerne jednoduché vypestovať aj od samého začiatku zo semienka, ako napríklad petržlen,“ povedala Michala s tým, že to, ako sa bude všetkým bylinkám na vašom balkóne dariť závisí aj od toho, ako ich budete strihať pre potreby vašej kuchyne.

Ako strihať

„Bylinky môžeme v zásade rozdeliť na dva tipy. Na tie, ktoré majú celú nadzemnú časť tvorenú stonkou s listami a ich spodná časť nedrevnatie. Do tejto skupiny môžeme zaradiť napríklad ligurček, petržlen, pažítku, koriander, mätu, materinu dúšku a podobne. Tieto bylinky striháme  podľa potreby a nemusí sa báť ich radikálne zostrihať až k zemi na niekoľko centimetrov.  Bylinky, ktorých spodná časť drevnatie, ako napríklad levanduľa, tymian, karí,  rozmarín či šalvia, striháme opatrnejšie. Ideálne po odkvitnutí ich vytvarujeme do kríku požadovaného tvaru tak, aby sme nezasahovali do spodnej časti dreva, odporúča Michala Brabcová.

Ako prezimovať bylinky

Ak svoje bylinky milujete nadovšetko a po sezóne sa s nimi neviete rozlúčiť, vyštudovaná záhradníčka pre Dalito.sk prezradila aj to, ako sa ich môžete pokúsiť nechať prezimovať.

„Pokiaľ nemôžete bylinky presadiť niekde voľne do prírody, kde prezimujú bez problémov, uložte ich aj s nádobou na čo najchránenejšie miesto na balkóne. Väčšou býva také miesto na zemi pri stene, kam až nedosiahne mrazivý vietor a aj stena vyžaruje akýsi únik tepla. Plastové kvetináča môžete obaliť aj bublinkovou fóliou alebo netkanou textíliou, čím izolujete korene pred mrazmi. Úplne bez problémov v nádobe prezimuje pažítka. Petržlen je však lepšie vysiať alebo vysadiť každý rok nový , pretože druhým rokom kvitne. A zasa, napríklad taká bazalka je v našich končinách bohužiaľ iba letničkou, ktorá dosahuje najvyšších kvalít len vtedy, ak ju vysadíme každý rok novú,“ vysvetľuje pestovateľom expertka, prečo nemusia byť smutní, že im ich bylinky zimu neprežili. Jednoducho, nie všetky to aj môžu či vedia.

Pestovanie v interiéry

A ako je to s bylinkami v zimných mesiacoch? Máme vôbec šancu ich pestovať v interiéroch našich bytov či domov? Michala vás sklame, pretože to ide iba krátkodobo. Príroda jednoducho nepustí.

„Domáce podmienky bez kolísavých teplôt s nižším osvetlením bylinkám dlhodobo nevyhovujú. Po nejakom čase sa začnú vyťahovať, ich farba začne strácať sýtosť a bohužiaľ, ani aróma nebude taká, akoby sme si priali. Jednoducho, aby bola bylinka bylinkou, potrebuje slniečko,“ vysvetľuje Michala Brabcová.

Bylinkáreň v Záchradnom centre Chládek/foto: Záhradné centrum Chládek

Čo už, ale zasa, každý rok na jar tá návšteva záhradníctva predsa za to stojí, aj za tie peniaze. To, čo nám tam záhradníctva ponúkajú, tú jedinečnú nielen jarnú vôňu a atmosféru a potom tie ruky od zeme doma! To jednoducho za ten úžasný pocit stojí každý rok!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

3 reakcie na Ako vypestovať na balkóne najkrajšie bylinky

  1. Pestovanie rastlín na balkóne je veľká zábava, ale je s tým jeden problém. Pri vysievaní semien mám starosť so zahustením výsadby. V záhrade mám na to malú sejačku (valček s niekoľkými dierkami nedovolí husté vysievanie). Poraďte mi ako na balkónové siatie, aby nebolo príliš husté. Pretrhávanie, alebo kradnutie piesku ďeťom na ihrisku sa mi nepáči.

    1. Dobrý deň Tomáš, ďakujeme za otázku, urobíme všetko pre to, aby sme získali na ňu odpoveď od Ing. Brabcovej a dáme Vám vedieť. Ďakujeme, že čítate Dalito.

    2. Dobrý deň Tomáš, prinášame Vám reakciu, ktorú nám do redakcia zaslala Ing. Michala Brabcová: ” Vždy záleží, jakou konkrétní rostlinu vyséváte, avšak výsev přímo na záhon se od toho do truhlíku příliš neliší. Pokud byste vyséval například salát určený ke sklizni přímo listů, tam se vysévá velmi hustě a jednocení (protrhávání) rostlinek není nutné. U ředkviček nebo mrkve se protrhání bohužel nevyhnete, protože vysévat semínka rovnou do výsledného rozestupu je riskantní v případě, že všechna semínka nevyklíčí. Vytrhané rostliny však nemusíte zlikvidovat, i kořenovou zeleninu můžete hravě přesadit na jiné místo a mladé rostlinky ředkviček jsou dokonce velmi chutné – přidejte je do salátu :)Kdybychom se vrátili k bylinkám a ke zmiňované bazalce, tu je ideální vysévat o třech až čtyřech semínkách pospolu do jednoho místa a mezi těmito skupinkami dělat v truhlíku rozestupy 10 cm v řadě. S pozdravem a přáním hezkého dne.” Veríme, že Vám odpoveď pomôže. S pozdravom a úctou Dalito.sk.