Aj ticho a tma v spálni sú dôležité pre kvalitný spánok. Ako ich dosiahnuť?

ilustračné foto: Dalito.sk
PR -

Aby ste mohli počas dňa na 100 % fungovať, v prvom rade potrebujete kvalitný spánok. Ten musí byť v prvom rade dostatočné dlhý, ale na to, ako dobre sa vyspíte, vplýva aj celková kvalita spánku, na ktorú má zase vplyv viacero faktorov. A nielen to, aký máte matrac a posteľ.

Pri redukovaní hluku sa zamerajte aj na okolité miestnosti

Keď sa budete ľudí pýtať otázku, čo je pre kvalitu ich spánku dôležité, medzi najčastejšími odpoveďami bude určite ticho. Aj keď sú ľudia, ktorí dokážu zaspať aj keby bola okolo nich bujará párty, ticho je pre kvalitný spánok naozaj dôležité.

Na „odolnosť“ vašej spálne voči hluku by ste preto mali myslieť nielen pri zariaďovaní spálne samotnej, ale aj keď budete riešiť miestnosti okolo nej. Napríklad v prípade, že staviate viacpodlažný dom a vaša spálňa nebude na vrchnom podlaží, dajte si záležať, aby miestnosť nad ňou mala kvalitnú kročajovú izoláciu. Ak bývate v byte, na toto vplyv samozrejme nemáte, ale vtedy môžete napríklad zvukovo izolovať stenu spálne, ktorú zdieľate so susedmi, či so spoločnými priestormi.

Poďme však späť k ostatným miestnostiam. Čo vás vie v noci zobudiť? Napríklad, keď sa vaša polovička pôjde v noci napiť vody a pri vyberaní pohára omylom hlasno tresne výklopom na kuchynskej linke? S výklopovým systémom Blum AVENTOS takéto situácie nehrozia, keďže umožňuje aj s najväčšími a najťažšími výklopmi komfortne manipulovať. Takýchto príkladov by sme mohli nájsť omnoho viac, ale určite už máte predstavu ako pristupovať k zariaďovaniu vašej domácnosti s prihliadnutím na ticho v spálni.

Tmu docielite účinným tienením

Okrem hluku nás často vie o kvalitný spánok oberať nežiaduce svetlo. To je problém hlavne počas mesiacov, keď svitá ešte predtým, než vstávame, ale napríklad pouličné osvetlenie môže tento problém spôsobovať celoročne.

Tu je samozrejme dôležité dobré tienenie. Nemusí ísť pritom o nič drahé a zložité. Aj výhodné látkové rolety pri správnom výbere látky dokážu miestnosť zatemniť tak, aby vás o spánok neoberalo žiadne svetlo, ktoré preniká do vašej spálne cez okno.

Môže vás zaujať: