Ako poraziť úzkosť a nastaviť sa na pokojnú myseľ?

zdroj: Ikar

Každý človek prežíva strach a úzkosť. Rozličné udalosti v nás môžu vyvolať pocit nebezpečenstva, napríklad keď naším domom otriasa silná búrka alebo keď vidíme, ako sa k nám ženie cudzí pes. Úzkosť sa objavuje, keď sa obávame o bezpečnosť blízkej osoby, ktorá je ďaleko od domova, keď počujeme neskoro v noci zvláštne zvuky alebo keď uvažujeme nad všetkým, čo musíme dokončiť pred blížiacim sa termínom v práci alebo v škole.

Ako odhaliť včas úzkosť a vyhnúť sa jej? Prípadne ako ju poraziť?
Presne o tom je kniha Ako poraziť úzkosť od klinickej psychologičky Catherine Pittman, ktorá vedie súkromnú prax, vyučuje na univerzite a poskytuje ľuďom terapiu.

Aby ste úzkosť mohli liečiť, musíte vedieť, čo ju spúšťa. Ľudia, ktorí zápasia so záchvatmi úzkosti, si často neuvedomujú mechanizmy tohto pocitu. Neuroveda ich definuje veľmi presne – strach sa rodí v amygdale, ktorá je zodpovedná za fyzické príznaky, ako je zvýšená srdcová frekvencia alebo krvný tlak, a v mozgovej kôre, ktorá je spájaná s našimi myšlienkami, predstavivosťou, so znepokojením, s obsesiami a neustálym premýšľaním.

Rozpoznajte a odstráňte príznaky prichádzajúceho panického záchvatu, upokojte svoj vnútorný strach počas zaspávania alebo upravte svoje negatívne myšlienkové vzorce. Mozog a spôsob myslenia sa dajú preprogramovať, a vy tak môžete získať opäť kontrolu nad vlastným životom.

„Úzkosť môže obmedzovať život ľudí prekvapivými spôsobmi a mnohé z nich nemusia vyzerať, akoby boli spôsobené úzkosťou,“ píše v knihe autorka. „Niektorých ľudí napríklad trápia obavy, ktoré ich prenasledujú každý bdelý okamih, zatiaľ čo iní môžu mať problém zaspať. Niektorí môžu mať problém vychádzať z domu a u iných môže strach z verejného vystupovania ohrozovať ich prácu. Nová matka možno cíti potrebu každé ráno niekoľko hodín absolvovať sériu rituálov, kým môže nechať svoje dieťa s opatrovateľkou…“

Autorka v knihe Ako poraziť úzkosť vysvetľuje pôvod a spúšťače úzkostných stavov, no dôležitá je najmä 2.kapitola: ako prevziať kontrolu nad úzkosťou. Radí, ako využiť výhody relaxácie, ako pochopiť spúšťače a aké cvičenia vám vedia uľaviť.

(Ak vás recenzia na knihu zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: