Ako vybrať najkrajší vianočný stromček, aby vydržal a ešte aj voňal

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Tesa Photography

Ak si niekto vyberá vianočných stromček musí dopredu vedieť, aký môže byť vysoký, ale aj široký. Takže bez týchto základných rozmerov do obchodu ani nechoďte. Ale ako sa zorientovať v ponuke tak, aby bol naozaj aj zdravý a ešte aj voňal? A ako sa o stromček starať, aby ostal v kondícii čo najdlhšie? Prípadne ste ho mohli po sviatkoch zasadiť do prírody? Poradí záhradná inžinierka Michala Brabcová zo záhradného centra, kde vianočné stromčeky predávajú už od konca novembra.

V posledných rokoch  čoraz viac ľudí uprednostňuje na Vianoce živé stromčeky. Mnohé z nich sa do našich končín privážajú z Dánska, ale v ponuke sú bežne aj slovenské, české či poľské ihličnany.

Priority

Rozdiel nie je len v cene, ale aj v tvare a vôni. Takže v prvom rade si pri nákupe musíte ujasniť priority, čo je pre vás dôležitejšie.

Na trhu je najviac dánskych stromčekov preto, že v tejto krajine majú najideálnejšie podmienky na ich pestovanie. Nemajú tam veľké výkyvy počasia ako u nás. V lete horúco, v zime mrazivo. V Dánsku je aj vyššia vlhkosť vzduchu.

„Aj preto sú stromčeky z Dánska také krásne, košaté, huňaté a na rozdiel od našich podmienok rastú aj pomerne rýchlejšie. Zákazníci si však v poslednej dobe vyberajú čoraz častejšie vypestované stromčeky u nás, aby znížili aj uhlíkovú stopu dopravy. Ale samozrejme, ak niekto túži po naozaj dokonalom stromčeku, tak sa na ekologickú stopu už nepozerá,“ zasmeje sa Michala Brabcová, ktorá opisuje vianočné nálady zákazníkov.

Michala Brabcová/foto: Záhradnícke centrum Chládek

Vôňa stromčekov

Samozrejme, ak si dáte námahu, medzi množstvom stromčekov z domácich plantáží nájdete aj dokonalé kusy, ktoré domácnosť nielen skrášlia, ale aj rozvoňajú.

„Samozrejme to závisí aj od druhu ihličnanu. Vôňu vianočného stromčeka si najviac pamätáme spred roku 1989, kedy sme do bytov kupovali najmä borovice alebo české a slovenské smreky. U borovice najviac vonia práve živica. Zákazníci si ich želajú vtedy, keď dávajú prednosť vôni. Dnes už borovice vyzerajú úplne inak ako kedysi, takže je naozaj z čoho vyberať. Zo všetkých najmenej voňajú jedličky, pretože obsahujú najmenej živice. Takže vôňa stromčeka určite nie je spojená s tým, že ak stromček vonia je aj najčerstvejší,“ opravuje mýty amatérov odborníčka.   

Čím skôr tým lepšie

Pri kúpe živých stromčekov nezabudnite aj na to, že ich vyťali už dávnejšie, takže si dobre rozmyslite, u ktorého predajcu ich budete kupovať. Stále sa totiž nájdu aj takí, ktorí za čerstvý predávajú už uschnutý s ohnutými vetvičkami. Skontrolujete to aj tak, že odrezaným pníkom stromu buchnete o zem, ihličie zo stromčeka nemôže skončiť na zemi. Takže ak si chcete naozaj vybrať najkrajší pre vás, bude lepšie ak si kúpite stromček čo najskôr.

„Ľudia sa vôbec nemusia báť vianočných stromčekov ponúkaných už koncom novembra. Profesionáli totiž vedia ako sa o ne správne starať. Platí pravidlo, čí skôr si prídete stromček vybrať, tým viac bude podľa vašich predstáv. Inak tesne pred Vianocami budete vyberať už len z toho čo ostane,“ upozornila Michala Brabcová tých, ktorí prvým kusom v predaji ešte stále neveria. Okrem toho, že každý profesionál vám dá aj presné inštrukcie, ako stromček skladovať tak, aby bol na Vianoce v najlepšej kondícii. Odrezaný či zasadený v nádobe.

Skladovanie odrezaných stromov

To, koľko nakoniec stromček vydrží bude aj tak najviac záležať práve od vás. Teda, ako ho budete do Vianoc skladovať, hlavne kde a ako.  

„Ak si kúpite stromček dnes, nechajte ho vonku, určite však nesmie na strom svietiť slnko. Vždy musí byť v tieni. Môžete ho dať aj do garáže. Vždy však do vedra s vodou, aby siahala až po prvé poschodie vetvičiek, pretože strom si najviac čerpá vodu pod kôrou cievnymi vláskami. Odporúčam aj občasné rosenie celého stromčeka, pretože vodu si vie natiahnuť aj cez ihličie. Ihličie ju totiž nevydychuje a načerpá ju aj z vlhkosti. Ozdobený strom už samozrejme kropiť neodporúčame,“ vysvetľuje záhradná expertka.  

Michala Brabcová odporúča, ak je to len trochu možné, posypať strom aj snehom, ktorý ho chráni asi najlepšie. Presne tak, ako keď im vozia vianočné stromčeky z Dánska. Aby vydržali čo najdlhšie aj v kamiónoch sú pokryté vrstvou snehu.

Stojan ako váza, strom ako kvet

No a samozrejme, nezabúdajte na správny stojan. Platí, že čím je stromček väčší, tým väčší a pevnejší potrebujete. Plastové sú bezpečné len pri malých verziách. A nezabúdajte na základnú vec. Stojan by mal byť dostatočne hlboký a aj uzavretý, aby ste do neho mohli naliať dostatok vody. Inak vám strom v teplej domácnosti veľmi rýchlo uschne. Strom je vlastne ako kvet. Ak ho vložíte do vázy bez vody, uschne rýchlo. Kvet vyhodíte, ale pri stromčeku sa vám môže stať, že vám uschne nielen rýchlo, ale aj tak, že ho nebudete vedieť prepchať cez dvere bytu a tak ho budete musieť popíliť či polámať priamo v obývačke.

Stromčeky s koreňom v nádobách

Veľa ľudí si mylne myslí, že ak kúpi vianočný strom v črepníku, po Vianociach ho bez problémov môže zasadiť v prírode. Môže, ale iba vtedy, ak do bodky splní podmienky.

Takýto stromček musíme celý čas udržať vo vlhkom substráte. Jednoducho, stromček musí mať stále vlhkú pôdu dnu aj vonku. Skladujeme ho samozrejme vonku a ak to ide, vypočítame si kedy presne pôjde dnu. Rastúci strom totiž musíte postupne otužovať, nie vyšokovať.

„Ak ho totiž dáte z -20 stupňov Celzia na +20, vlastne ho okamžite zabijete. Stromček s koreňmi jednoducho potrebuje postupné otužovanie smerom dnu aj von. Napríklad, ak máte možnosť dať ho niekde na chodbu alebo do haly, tak ho tam nechajte také dva dni a až potom rovno do bytu. Ideálne si na to vybrať deň, keď vonku nemrzne, aby prechod bol pre stromček najmenej bolestivý,“ vysvetľuje princíp „ľadových medveďov“ Michala Brabcová.

Kedy strom vysadiť do prírody

„Pri kúpe stromu s koreňovou sústavou je hlavnou zásadou dobrý výber a určite by som si v predajni nechala poradiť odborníkom, aby ste nekúpili naozaj len nejaký stromček s akože koreňmi. Skladovať ho pred Vianocami samozrejme tiež vonku a dnu ho dať naozaj na iba čo najkratšiu dobu. Osobne odporúčam maximálne 3 – 4 dni. Ak bude dlhšie v teple, zobudí sa, lebo bude mať pocit, že už je jar. Začne rašiť a vy ho potom dáte zase von… stromček vlastne okamžite zmrzne,“ upozorňuje na jednoduché pravidlo odborníčka. Platí teda, čím dlhšie necháte živý strom s koreňmi v byte, tým znižujete jeho pravdepodobnosť prežitia vonku.

Nezabudnite na veľmi dôležitú zásadu. Do voľnej prírody presádzame rastúci vianočný stromček ideálne až vtedy, keď jeho korene prekorenia celý kvetináč.