Atmosféra najkrajších vianočných trhov na svete, v Prahe. Jedna rozprávka  

Dalito.sk/Vianočné trhy v Prahe na Staromestskom námestí/foto: Dalito.sk

Vianočné trhy v Prahe na Staromestskom námestí už roky patria medzi najkrajšie na svete. Tohto roku ich aj televízna stanica BBC odporúča ako jeden z naozaj nezabudnuteľných vianočných zážitkov. Ani sa nečudujeme, však historické centrum hlavného mesta Českej republiky je už samo o sebe lákadlom úžasnej historickej atmosféry a keď do nej ešte nainštalujú aj vianočnú výzdobu, naozaj máte pocit, že ste v rozprávke, kde z vás v istú chvíľu opadnú všetky pozemské ľudské starosti. Až kým nemáte niečo zaplatiť. Česi to jednoducho s turizmom vždy vedeli.  

Vedeli ste dokonca, že podľa amerických novín USA Today boli práve tieto pražské trhy vyhlásené za vôbec najkrajšie na svete už v roku 2015?

Aj tohto roku sa Praha opäť dostala do ankety o najlepšiu vianočnú prázdninovú destináciu, ktorú pravidelne vyhlasuje americká internetová verzia USA Today. Tohto roku neskutočnú atmosféru starého vianočného trhu v ešte staršom centre ocenil aj prestížny americký týždenník US News & World Report, ktorý ho zaradil medzi 10 TOP sveta.

Na pozemské starosti si v dokonalej vianočnej atmosfére spomeniete až pri platbe za darčeky, nápoje či tradičné české vianočné pochutiny, za ktoré, aj keď s radosťou, často zaplatíte so zmrštenou tvárou a privretými očami. Ale za tú jedinečnú atmosféru to jednoducho stojí. A čo si budeme, aj na Slovensku máte pocit, že už nevedia, čo si za lacné prevarené víno a často divný vianočný punč pýtať. Opakuje sa to každý rok a každý rok si len zafrflete a s radosťou opäť zaplatíte. Jednoducho, bez návštevy vianočného trhu … to akosi naozaj nejde.  Dokonalá atmosféra Vianoc, aspoň podľa DALITO, by sa mala skladať z dvoch častí. Návštevy vianočného trhu a pokojnej a šťastnej atmosféry doma.

Ustrice, slimáky aj gaštany

Keď si už budete v Prahe pochutnávať na čomkoľvek, nezabudnite si naložiť aj slávnu pečenú Pražskú šunku, ktorá sa v roku 2018 dostala do elitného klubu “Zaručených tradičných špecialít” a to pod drobnohľadom Európskej komiesie. Výrobok s názvom „Pražská šunka“ s európskym žltomodrým logom musí vždy spĺňať presnú predpísanú receptúru a technológiu výroby.

“Asi po vianočných troch tú šunku už ani nemôže vidieť,” spýtala som sa predavača, ktorý ju na námestí piekol. “Ja som vegetarián,” milo sa zasmial.

Možno ochutnáte aj pečené gaštany, ktoré sa takmer každý rok nedajú poriadne ošúpať, či prepečené klobásky, z ktorých môže niekomu byť na druhý deň ťažko, ale jednoducho, toto všetko k vianočným trhom nielen v Prahe a nezameniteľnej atmosfére Vianoc patrí. V Prahe už dokonca aj roky čerstvé ustrice s pohárom sektu či pečené slimáky na bylinkovom masle, ktoré vám vrelo odporúčame.

Ak si úplnou náhodou nebude niekto vedieť na vianočných trhoch vybrať, odporúčame vám zájsť do vedľajších uličiek, kde nájdete aj najlepšie rybacie reštaurácie svojho druhu v krajine. Jednoducho, vyberie si každý.

Na Staromestskom námestí vás vlastne každý rok nemá čo prekvapiť, na rovnakých miestach nájdete gaštany, klobásky, plnené trdelníky presne tam, kde ich predávali pred rokom a rokom a rokom… Akoby tu zastal čas, presne ako v rozprávke.

Jedinečný vianočný strom

Tohtoročný vianočný strom pricestoval do Prahy z Libereckého kraja. Tento raz je to obrovský smrek, ktorý vyrástol na súkromnom pozemku v meste Semily. Vybrali ho obyvatelia z rekordného počtu 42 stromov po celej krajine a po opracovaní meria 22 metrov.

Dokonalú atmosféru dopĺňa práve  dokonalý obrovský vianočný stromček, ktorý, kým nebol vysvietený pôsobil skromne.

Jeho bohatosť krásy a fantázie však prepukla presne 30. novembra o 16,30 hod,  kedy ho pred kostolom Matky Božej pred Týnom z 15. storočia spoločným odpočítavaním rozsvietili obyvatelia a turisti z desiatok krajín. Námestie bolo plné aj Slovákov.

Niekoľkominútová svetelná animácia očaruje aj vďaka hudbe Vadima Petrova, z českého večerníčka Krkonošské rozprávky. Strom sa bude, počas celých adventných sviatkov až do Troch kráľov 6. januára, rozsvecovať každú hodinu. Českú rozprávku bude striedať melódia z filmu Sám doma. DALITO trochu chýba aj motív piesne Karla Gotta “Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.”

Strom je ozdobený 40 anjelmi a 4,5 kilometrovou svetelnou reťazou. Hlavným motívom dekorácií sú tohto roku anjeli v zlatej farbe, biela, červená a zelená. Oba hudobné programy sa budú denne striedať až do 21:30, aby neskôr nerušil nočný pokoj.

Strom samozrejme nechýba ani na úžasne vyzdobenom Václavskom námestí. Meria 9 metrov, je však umelý.  Ten sa bude rozsvecovať každú pol hodinu práve po veľkom strome na Staromestskom námestí. Mesto tak chce zabezpečiť, aby sa turisti presúvali z miesta na miesto a námestia neboli preplnené. Ďalšiu časť trhov nájdete aj na Námestí Republiky. Stánky sú otvorené od 10:00 do 22:00. Na všetko dohliada veľké množstvo policajtov, aj tajných.

Na trhoch je rozmiestnené aj veľké množstvo živých stromčekov v kvetináčoch, ktoré budú po skončení trhov presadené do pražských lesoparkov. Samozrejme, nechýbajú aj symboly Popolušky, jej bielych  holubov a črievičky.

Obľúbená Libuše Šafránková oslavuje 65 rokov