Boris Farkaš: „Po hmotných daroch netúžim, rád som, keď sme v kruhu rodiny.” 

Dalito.sk/Herec Boris Farkaš počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru SR. Bratislava, 22. júna 2014. FOTO TASR - Michal Svítok
TASR -

Hercom sa vraj stal preto, lebo sa bál, že v inom neobstojí. Jeho hlasom rozprávajú seriáloví obľúbenci Dempsey a Monk, a prepožičal ho aj Al Pacinovi. Slovenský herec Boris Farkaš, popredná osobnosť slovenskej divadelnej a filmovej scény sa dnes dožíva 65 rokov.

Ako uviedol, malú oslavu v podobe rodinného obedu so synom Ondrejom, dcérou Kristínou a jej dvojičkami Elou a Matildou už stihol absolvovať v predstihu. A malé vnučky nezapreli gény, ktoré zrejme zdedili nielen po mame herečke a spisovateľke, ale aj po dedovi.

“Keď sedím s nimi, to je jeden herecký výkon za druhým, ale nie z mojej strany, ja sa dívam, ony hrajú. Práve sme si dávali také hádanky, aby zahrali, keď im nechutí polievka, alebo keď im chutí dezert. Veľmi sa na tom zabávam,” pochvaľuje si čas strávený s najbližšími.

“Po hmotných daroch netúžim, rád som, keď sme v kruhu rodiny. Mali sme maličkú oslavu, syn žije v Hamburgu, ja a moje deti sme narodení v jednom týždni, vždy sa takto stretneme medzi 1. a 7. júlom. Vtedy som rád, to je pre mňa najviac zo všetkého,” vyhlásil člen bratislavského Divadla Astorka Korzo ’90.

V jeho súbore pôsobí Boris Farkaš od 1. júla 1990, čo znamená, že ďalšia oslava “divadelného” jubilea ho čaká o rok, keď dovŕši 30 rokov na javisku Astorky.

Či v tejto súvislosti chystajú jeho kolegovia na čele s riaditeľom Vladom Černým prekvapenie v podobe určitej postavy v inscenácii či hru od obľúbeného autora, oslávenec nevedel potvrdiť. Uvedomuje si však, že musí začať skúšať.

“Dva a pol sezóny som bol mimo divadla, neskúšal som. Rok po roku som bol na komplikovaných operáciách kolien, už konečne musím začať skúšať, ak nechcem odísť do penzie,” konštatoval herec, ktorý nemá vedomosť o tom, že by mu v divadle prichystali titul k niektorému jubileu. “Pochybujem, že si to niekto uvedomuje v tejto chvíli, ale teším sa, lebo budeme skúšať Gogoľovho Revízora a tam mám peknú postavu,” priznal rodák z Ratkovej, ktorý za svoje herecké umenie získal množstvo ocenení.

“Konečne si zahrám v niečom naozaj kvalitnom, lebo nášmu divadlu aj ruská klasika veľmi prospieva,” myslí si Farkaš.

Divadelní priaznivci si ho môžu pamätať z inscenácií Višňový sad, Mandragora, Idiot, Zámok, Sen svätojánskej noci, Platonov, Mesiac na dedine, Rómeo a Júlia, alebo Milovníci. Za svoj pôsobivý výkon v hrách Scény z domu Bessemenovovcov – Meštiaci a Vražda sekerou v sv. Peterburgu – Zločin a trest dostal divadelné ocenenie Dosky.

Boris Farkaš prepožičal svoj hlas viacerým filmovým a seriálovým postavám, medzi nimi poručíkovi Dempseymu či svojráznemu detektívovi Adrianovi Monkovi.

“Ja hovorím, že mnohí známi americkí herci prepožičali tvár môjmu hlasu,” smeje sa. Nové úlohy v dabingu ho však zrejme nečakajú: “O mňa už nie je veľký záujem, nejako sa to generačne vymenilo, my herci z našej generácie chodíme do dabingu pomenej. Chodím do štúdia, keď sa vyskytne herec, ktorého som v minulosti daboval a natočí niečo nové, vtedy ma zavolajú.”

Vyskúšal si aj režisérsku stoličku, zopakovať si to podľa vlastných slov zatiaľ nemá ambíciu.

“V najbližšej budúcnosti určite nie, vrátim sa do divadla, ale určite nie v réžii. Ono je to veľmi nevďačné, keď herec režíruje kolegov, lebo kolegovia stále vo vás vidia herca, a nie režiséra. Je to veľmi ťažký post – režírovať kolegov. Možno by som aj išiel niečo robiť, ale radšej s hercami z iných divadiel,” priznal Farkaš, ktorý je tiež úspešným výtvarníkom a karikaturistom. Ilustroval aj knihy svojej dcéry, píše poviedky a básne.

Knihy z pera Borisa Farkaša sa však tak skoro nedočkáme: “Zatiaľ nie, ani memoáre sa nechystám písať. Možno, keď toho bude viac, ale zďaleka to nie je také množstvo, aby z toho mohla vzniknúť knižka.”

Profil Borisa Farkaša

Slovenský herec Boris Farkaš patrí medzi popredné osobnosti slovenskej divadelnej a filmovej scény. Za svoje herecké umenie získal množstvo ocenení. Svoj hlas prepožičal viacerým obľúbeným filmovým a seriálovým postavám, napríklad poručíkovi Dempseymu alebo bývalému detektívovi Adrianovi Monkovi. Vo štvrtok 4. júla oslávi umelec 65. narodeniny.

Boris Farkaš sa narodil sa 4. júla 1954 v Ratkovej v okrese Revúca do hereckej rodiny. Už ako malý chlapec chodieval z času na čas v Prešove do divadla s mamou alebo otcom na skúšky. Zo začiatku o povolaní herca neuvažoval, divadlo ho zlákalo až v dospelom veku.

Po ukončení Vysokej školy múzických umení v Bratislave sa stalo hercovým prvým pôsobiskom Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Od roku 1981 bol členom činohry bratislavskej Novej scény. Herecká dráha Borisa Farkaša pokračovala od roku 1990 v Divadle Astorka Korzo ’90 v Bratislave.

V divadle vytvoril mnoho nezabudnuteľných postáv. Zahral si v inscenáciách Višňový sad, Mandragora, Idiot, Zámok, Sen svätojánskej noci, Platonov, Mesiac na dedine, Rómeo a Júlia, alebo Milovníci. Za svoj pôsobivý výkon v hrách Scény z domu Bessemenovovcov – Meštiaci a Vražda sekerou v sv. Peterburgu – Zločin a trest dostal Boris Farkaš významné divadelné ocenenie Dosky.

Na televíznych obrazovkách sa objavoval od roku 1977. Zahral si v rodinnej dráme A pobežím až na kraj sveta, ktorú v roku 1979 nakrútil Peter Solan. Princa stvárnil v známej rozprávke Soľ nad zlato (Martin Hollý, 1982) a po boku Maroša Kramára a Ladislava Chudíka si zahral vo filme Výlet do mladosti (Pavol Haspra, 1983).

Účinkoval v divadelných predstaveniach Armagedon na Grbe a  Macocha, ktoré naštudoval Juraj Nvota podľa scenárov významného slovenského prozaika Rudolfa Slobodu. V rokoch 1995 a 1997 sa obe inscenácie dočkali televízneho uvedenia. Rovnako hral Boris Farkaš aj vo filme Dušička, ktorý v roku 1995 nakrútil Juraj Nvota opäť podľa Slobodovej predlohy.

Z bohatej filmografie Borisa Farkaša patrí k najznámejšej sociálna dráma Ticho (Zuzana Liová, 2005), príbeh obyčajnej rodiny, ktorá sa vďaka neočakávaným udalostiam nanovo učí prijímať a dávať lásku. V úlohe nemeckého komisára sa Farkaš predstavil vo vojnovej dráme Rozhovor s nepriateľom (Patrik Lančarič, 2007). Film získal mnoho pozitívnych ohlasov na rôznych európskych festivaloch.

Boris Farkaš svoj herecký talent predviedol vo viacerých populárnych televíznych seriáloch. Zahral si v divácky obľúbenej Ordinácii v ružovej záhrade (2007-2008), v úlohe Stana Farkaša účinkoval v Kriminálke Staré mesto (2010-2013) a v roku 2012 sa objavil v dramatickom seriáli Dr. Dokonalý.

Ako glosátor vystupoval v televíznych reláciách Aj múdry schybí (1998), Úsmev, prosím! (2001), 7EDEM s.r.o (2001), Takí sme boli (2007) a Milujem Slovensko (2013).

Filmového a divadelného herca Borisa Farkaša poznajú nielen priaznivci divadla, ale aj rozhlasoví poslucháči a televízni diváci. Herec prepožičal svoj hlas viacerým filmovým a seriálovým postavám, medzi nimi poručíkovi Dempseymu, či Adrianovi Monkovi.

Príbehy detektíva Monka ho uchvátili, preto ponuku z dabingového štúdia na stvárnenie hlavnej postavy prijal s nadšením. Neskôr uviedol, že sa na rolu trpezlivo pripravoval a študoval niekoľko dielov s veľkým predstihom, aby sa čo najviac priblížil k chraktretistickým znakom originálu.

Boris Farkaš je nielen uznávaný herec, ale aj výtvarník a karikaturista. Ilustrácie Borisa Farkaša zdobia prvú knihu jeho dcéry herečky Kristíny s názvom “Som mama”. Okrem kreslenia rád píše poéziu a poviedky. Boris Farkaš je laureátom Zvláštnej ceny RTVS udeľovanej osobnosti, ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.