Časy sa menia. Fluktuanti sa dnes k vysnívanej pozícii prepracujú oveľa rýchlejšie

ilustračné foto: pixabay.com - Free Photos
DALITO -

Nebojte sa preskakovať medzi kariérami, dá vám to výhodu pred inými uchádzačmi. Začnete v budúcom roku s novou prácou, zostanete pri starej, alebo úplne zmeníte vyhliadky? Odhodlať sa na zmenu je náročné, v konečnom dôsledku tým však môžete neraz viac získať, než stratiť.  

Zmeny v kariére potešia len vtedy, ak vedú k niečomu lepšiemu. K zvýšeniu platu, lepšiemu uplatneniu, možnostiam rastu. Ak ste o zmene zamestnania doposiaľ uvažovali s neistotou a pocitom, že možno by ste mali v terajšom zamestnaní zotrvať konečne dlhšie, než len rok a pár mesiacov, môžete byť pokojní. Job hopping, respektíve kultúra preskakovania medzi profesiami nie je rozmarom, ale reakciou na zmeny v spoločnosti. Ibaže namiesto toho, aby ste odolávali, skúste pripustiť, že správna zmena kariéry nemusí nevyhnutne znamenať koniec tej terajšej. Naopak, môže to byť tá potrebná zastávka, ktorá vás dostane o čosi bližšie k vysnívanej pozícii, či dokonca k dreamjobu. 

Profesia z inej strany

Na prepúšťanie vo firme by ste čakať nemali. Odísť z práce až vtedy, keď k tomu budete vyzvaní? Job hopperi predstavujú typológiu zamestnancov, ktorí menia zamestnanie približne do dvoch rokov od prijatia. Táto stratégia sa vypláca. Napriek tomu, že nie je v súlade s očakávaniami zamestnávateľov, ktorí hľadajú do svojich tímov lojálnych členov tímu.

Report inštitútu ADP odhalil v októbri tohto roka na vzorke 10 000 000 pracujúcich Američanov, že tí, ktorí na kultúru job hoppingu zareagovali kladne a prešli do iného zamestnania, si zvýšili platové ohodnotenie rýchlejšie, než tí, ktorí v práci zotrvali. S prechodom do inej práce však takisto súvisí aj zmena vnímania vašej predchádzajúcej práce. Uplatnením nadobudnutých skúseností a pochopením toho, ako funguje príbuzné odvetvie, dokážete budúcemu zamestnávateľovi pomôcť získ

Jeden skillset nestačí

To, že bude priebeh zamestnaní v kariérnom životopise pôsobiť nekonzistentne, je možno len vaše zdanie. Prechádzať z jedného zamestnania do druhého a pritom úplne zmeniť pôsobisko, prináša rad výhod. Pripravte sa však aj na to, že to na začiatku nebude mať celkom hladký štart. Nadobúdanie zručností, znalostí a spolupráce s odlišnými typmi profesionálov, sú však pre úspech na dnešnom pracovnom trhu veľmi zásadné.

Viac sa o výhodách fluktuácie dočítate v článku Nebojte sa preskakovať medzi kariérami, dá vám to výhodu pred inými uchádzačmi na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: