Cena a hodnota manuálnej práce sa prekvapivo zvyšuje

ilustračné foto: TSK
DALITO -

Downshifting tlačí na ekonomiku: Všadeprítomnou automatizáciou sa hodnota manuálnej práce prekvapivo zvyšuje.

  • Trpezlivosť prináša rose 
  • Z kariérneho rebríčka na koníčka 
  • Nedocenená kvalita 

Rýchlosť a bezchybnosť nie je všade to najdôležitejšie. V niektorých odvetviach je dokonca omnoho hodnotnejšia ručná práca, ktorá prináša aj jemné odchýlky v kvalite. Znamená to však, že záujem o tradičné remeslá je znovu na vzostupe? 

Máloktorý výraz bol od začiatku desaťročia skloňovaný tak často ako spomalenie. Na pohľad v príkrom rozpore s automatizáciou, trend spomaľovania vyvoláva odklon od masovej výroby, rýchlej módy a vedie k hľadaniu exkluzivity v službách a produktoch, ktoré vznikajú dlhšie, v menšej mierke a za pokojnejších podmienok. Aby však všetko nebolo iba čiernobiele, automatizácia v tom zohráva aj pozitívnu úlohu. Ľudí oslobodzuje do takej miery, že majú príležitosť spomaliť. Firemní pracovníci a zamestnanci, ktorí boli roky vystavovaní vysokému nátlaku, sa súčasne rozhodujú medzi únavnou mentálnou záťažou a fyzicky náročnejšou, no podstatne menej stresujúcou profesiou. Ktorej dávajú neraz prednosť. Manuálna práca sa tak v budúcnosti nielenže nestratí, pretaví sa zrejme aj do tých činností, na ktoré sa už takmer zabudlo. Tak by sa dal v skratke pomenovať downshifting. 

Trpezlivosť prináša rose

Automatizácia uľahčila život, zefektívnila náročné procesy a nie je prekvapením, že sa stáva ekvivalentom pre masovú výrobu i zjednodušenie pracovných procesov. To však súvisí aj s dostupnosťou produkcie a následným poklesom hodnoty ponúkaných služieb či výrobkov. Naproti tomu, spotrebitelia hľadajúci unikátny produkt, vítajú prepracované postupy. Poctivosť a autenticita pritom súčasne charakterizujú kategóriu profesií, ktoré sa orientujú na náročných zákazníkov, ochotných priplatiť si.

A zatiaľ čo donedávna bola práca v kaviarni či pizzerii skôr štartovacou a slabo platenou príležitosťou pre uchádzačov, kultúra gurmánov a kávičkárov prispela k tomu, že aj o tieto profesie je dnes seriózny záujem. Neraz sú platené ešte lepšie ako niektoré pozície, na vykonávanie ktorých je požadované vyššie vzdelanie. Remeselne, hoc pomalšie, pripravená pizza, káva či precízne namiešaný drink sa vymykajú priemerne dostupnej kvalite a vďaka dostupnosti workshopov a rozličných intenzívnych kurzov predstavujú pre unavených mileniálov prijateľnú alternatívnu kariéru, pri ktorej im nehrozí burnout či boreout. 

Z kariérneho rebríčka na koníčka 

Manuálna práca a downshifting postupne menia súčasnú ekonomiku. Už pred vypuknutím pandémie vzrástol trend vo výrobe fermentovaných produktov celosvetovo a podľa štatistík Statista či Github sa predpokladá, že len trh s remeselnými pivovarmi dosiahne do konca desaťročia súhrnnú hodnotu viac ako 30 miliárd eur. Nehovoriac o ďalších fermentovaných potravinách.

Viac sa o téme dočítate v článku Downshifting tlačí na ekonomiku: Všadeprítomnou automatizáciou sa hodnota manuálnej práce prekvapivo zvyšuje [pracuj.sk]

Môže vás zaujať: