Čo je potrebné pre dokonalé prepojenie obývačky a terasy?

ilustračné foto: Dalito.sk
PR -

Rôznym spôsobom otvorené dispozície môžeme vidieť v mnohých moderných príbytkoch. Najčastejšie ide o prepojenie obývacej izby a kuchyne, ale zďaleka nejde o jediný spôsob, ako si domácnosť „otvoriť“.

Množstvo svetla nemusí byť vždy dobré

Populárne je aj prepojenie obývacej izby a terasy. Väčšinou ide o riešenie, ktoré sa týka rodinných domov, ale nájsť ho je možné aj v luxusných bytoch (ktoré tú terasu majú). Nejde tu však len o prepojenie dvoch rôznych „miestností“, ale o celkové prepojenie interiéru a exteriéru.

Súčasťou takéhoto riešenia spravidla bývajú zasklené steny, či sklenené posuvné dvere, aby bol v obývačke pocit otvorenosti prítomný, aj keď bude priechod na terasu zatvorený. Tu však treba myslieť na možné veľké prehrievanie interiéru počas leta a tak je okrem účinného tienenia dobré investovať aj do výkonnej klimatizácie Samsung, ktorá sa v prípade potreby postará o udržanie teplotného komfortu v interiéri.

Aj dizajn je dôležitý

Aby bolo takéto prepojenie naozaj dokonalé, dôležitá je nielen funkčnosť, ale aj estetika. Preto je potrebné v rámci obývacej izby a terasy zachovať jednotný štýl. Začať s tým môžete už od podlahy a zladiť drevené terasové dosky s podlahou v obývacej izbe. Navodíte tak dojem zväčšeného priestoru. Celkovo je však dobré použiť jeden dominantný materiál v oboch priestoroch.

Zjednocovanie štýlu však nemusí byť len o presnom kopírovaní. Pohovka na terase nemusí byť rovnaká ako sedačka v obývačke. Ich štýl sa dá zjednotiť farbou a rôznymi doplnkami (ak nepôjde o extrémy ako mix moderného minimalizmu a honosného vintage štýlu). Obzvlášť farebnú schému je ale potrebné dodržať a nevytvárať príliš veľký kontrast medzi interiérom a exteriérom.

Praktické riešenia umocnia zážitok z prepojenia

Aj na praktickosť a využiteľnosť takéhoto prepojenia má vplyv výber zariadenia. V prípade návštevy napríklad oceníte, ak budete môcť časť nábytku zvnútra presunúť na terasu. Či už pôjde o stolík, alebo kreslo, siahnite po variantoch, ktoré sa ľahko presúvajú.

Ak to dodržíte, budete si prepojenú obývaciu izbu s terasou skutočne užívať. Či pri posedení s priateľmi, alebo aj osamote, pri vychutnávaní si lahodnej kávy pripravenej cez alternatívny kávovar Hario V60 a dobrej knihy. Možností na využitie takéhoto priestoru je totiž veľa.

Môže vás zaujať: