Dali to…no nedokázali sme ich oceniť. 30 géniov, na ktorých sme akosi zabudli
Zaujímavé a nečakané osudy, o ktorých ste ani netušili a pritom tak výrazne ovplyvnili náš svet. Kniha Nedocenení ponúka portréty 30 výnimočných vedcov, ktorí napriek svojim revolučným objavom a významnému prínosu zostali pre svet, minimálne v dobe, v ktorej žili, nepovšimnutí.
Jednotlivé príbehy ukazujú, ako spoločenská a politická situácia, rasové predsudky, vojnové konflikty či vedecká nevraživosť ovplyvnili výsledky práce týchto osobností. Napriek tomu však odmietli ustúpiť, a tak ich príbehy nie sú len o samotných vedeckých objavoch, ale aj o odvahe a vytrvalosti v boji za pravdu a uznanie.
V knihe sa napríklad dočítate:
- James Hutton, otec modernej geológie a…prostý farmár, bezbožník
- Antonio Meucci – muž, ktorý zostal v tieni Alexandra Grahama Bella
- Alice Augusta Ball – velikánka, ktorá bojovala proti rodovým a rasovým bariéram
- Henry Cavendish – fyzik, chemik a objaviteľ vodíka, ktorý „odvážil svet“
- Jozef Murgaš, rodák z Tajova, ktorý zahviezdil na svetovej scéne
- Henrietta Swan Leavitt – žena, ktorá spravila jeden z najprevratnejších objavov v histórii astronómie, no jej meno pozná len málokto
- Lise Meitner – matka atómovej bomby
- James Hansen – významný vedec, ktorý predpovedal aktuálny stav našej planéty už pred desaťročiami…
Portréty vedcov sú krátke, majú do desať strán, takže ideálne čítanie večer pred spaním, alebo keď máte práve trošku času medzi povinnosťami.
Ako tvrdí jedna z autoriek Eva Ava Šranková, „nijaký sen nie je priveľký, môžete byť čímkoľvek chcete – stačí len chcieť“.
Nedocenení je kniha, ktorá vás vezme nielen do histórie, ukáže ako vznikali zaujímavé objavy a vynálezy…ale tiež vás možno prinúti zamyslieť sa nad okolnosťami: ako vedia iní ľudia, spoločenská situácia, či objektívne príčiny viesť k tomu, že je veda nedocenená a prehliadaná.
Zároveň ukazuje, ako si musíme ochraňovať tých najšikovnejších a najschopnejších. Ako im musíme dávať priestor, prostriedky a napokon im aj priznať zásluhy, ktoré im patria. Autori približujú nielen samotné objavy, historické a spoločenské okolnosti, ale aj ich osobné zápasy.
Foto: Interez Media, BUX.sk