Dalito v jednej z najslávnejších svetových škôl módy

Dalito.skPolimoda vo Florencii/foto: Petra Hublová
DALITO -

Nádherné toskánske mesto Florencia nie je iba kultúrnym a historickým centrom tejto oblasti. Okrem nádherných architektonických skvostov, či skvelej gastronómie, dvakrát do roka môžete vychutnať aj svetoznámu prehliadku mužskej módy Pitti Uomo. Obyvatelia Florencie jazdia po celý rok na bicykli a taxikári na elektromobiloch.

Centrom Toskánska je Florencia, menšia ako Bratislava. Má približne 375 000 obyvateľov. V minulosti jej vládli Mediciovci a pracovali tu slávni umelci ako Dante, Petrarca, či Boccaccio. Vo Florencii však nájdete aj umelecké artefakty od Michelangela a Leonarda Da Vinciho. Mesto láka turistov najmä pre svoju dokonalú a prepracovanú architektúru.

História, krása a luxus

Typické miesta navštevované turistami sú Duomo alebo slávny most Ponte Vecchio. Mimochodom tento most, známy vďaka zlatníkom, je nádherný a čarovný vo večerných hodinách. Mostov je v tomto meste neúrekom. Odporúčam dennú prechádzku popri nich a rieke Arno. V centre mesta nájdete samozrejme ulicu plnú luxusných obchodov. Parížska ulica v Prahe je oproti tej vo Florencii len chudobnou príbuznou.

Obdivovať môžete aj obrovský dom potomkom Salvatoreho Ferragama, ktorý slúži aj ako múzeum. Ak túžite po romantike, Florenciu s ich fantastickým jedlom a vínom si vychutnajte s partnerom.

Na nákupy však zoberte radšej kamarátku. Florencia je totiž známa nesmierne elegantnými a kvalitnými topánkami. Rozhodne nezabudnite ani na voňavú a kvalitnú prírodnú kozmetiku. Obyvatelia Florencie sú iní ako Sicílčania, či domáci z juhu Talianska. Takisto ich nemožno porovnávať ani s Rimanmi, či ľuďmi, ktorí sa narodili v Miláne. Florenčania sú sofistikovaní, nedávajú veľmi najavo emócie, sú vzdelaní a cítiť z nich určitý odstup. Sú však podobne ako ostatní Taliani veľmi milí a príjemní, čo sa napríklad o mnohých Francúzoch v Paríži povedať nedá.

Zdravo žijú 

Mnohí Slováci majú voči Talianom veľkú predsudky. Sú presvedčení, že ich život sa točí len okolo cestovín, pizze, dobrého vína, siesty a vrieskajúcich deti v reštaurácií. Áno, jesť Talianov tieto gastronomické pochúťky určite uvidíte, veď svoju kuchyňu nadovšetko milujú. Aj tie deti vo večerných hodinách sú pre nich prirodzenou súčasťou ich života.

Rovnako ako u nás, čoraz viac Talianov vidíte behať v parkoch. Platí to aj o Florencii, kde mladí ľudia nielen behajú a bicykel využívajú ako dopravný prostriedok. Na bicykli jazdia všetky vekové kategórie. Nielen, že nemusia riešiť parkovanie, ale zároveň športujú.  Rovnaký dopravný prostriedok odporúčam aj všetkým turistom. Vyskúšala som si ho v januári, keď tam bolo 16 stupňov Celzia.

Taliani v tomto mesta navyše uvažujú ekologicky. Nielen, že triedia odpad, ale aj využívajú elektromobily. Obyčajný taxík tam neuvidíte. Túto formu dopravy však vo Florencii neodporúčam. Tak ako všade, aj vo Florencii, je extrémne drahá. Radšej využite autobusy, električky, či ako domáci obľúbené bicykle. Nie sú drahé a z krásneho mesta máte úplne iný pocit.

Udalosť roka – prehliadka mužskej módy

To, že Taliansko je centrom módy je fakt. Ale len málokto tuší, že práve stred Toskánska je centrom mužskej módy. Vo Florencii sa totiž dvakrát ročne koná prezentácia mužskej módy Pitti Uomo.  V januári a v júni pricestujú do toho mesta mnohí majitelia a vystavovatelia mužských módnych kolekcií, aby ich odprezentovali.

Pri tejto príležitosti sa v meste koná viacero módnych párty. S proseccom v ruke diskutujú spoločne novinári, dizajnéri a predstavitelia módneho biznisu. Sama som sa na toto podujatie akreditovala a bola som nadšená.

Pri Paláci Borsa ste našli módnych návrhárov svetových značiek a mohli ste vidieť množstvo prezentácií a firiem. Módny šmrnc akcie predstavovali aj jej návštevníci.

Dokonalo oblečení muži z celého sveta reprezentovali svoj módny štýl. Bola to radosť pozerať sa. Toľko dokonalo oblečených, elegantných a dobre vyzerajúcich mužov, na meter štvorcový, som nikde vo svete nevidela. A musím sa priznať, že po Európe cestujem pomerne často.

Pitti Uomo je skvelou inšpiráciou, zážitkom a pre milovníkov kvalitnej módy naozaj udalosťou, ktorá sa oplatí vidieť.

Módna udalosť roka vo Florencii – Pitti Uomo/foto: Petra Hublová

Jednotlivé párty sa konali v módnych obchodoch. Taliani na tieto akcie chodia výlučne v čiernom. Nechýba im ale správna dávka extravagancie a tak ich môžete vidieť v nezvyčajných okuliaroch, čapiciach, či  ženy s výrazným mejkapom. Hoci musím priznať otvorene, že talianske ženy sa líčia oveľa prirodzenejšie a minimalistickejšie ako tie naše. Najväčším zážitkom bola však pre mňa párty s päťhviezdičkovom hoteli vo Florencii. Pozval nás tam taliansky novinár, vďaka ktorému som si mohla vychutnať nezabudnuteľnú atmosféru hotela s nádhernou výzdobou a koláčmi od výmyslu sveta. Nechýbala ani živá hudba. Historické priestory len potvrdili výnimočnosť tohto módneho podujatia.

Svetová škola módnych dizajnérov

Čas vo Florencii som strávila s prevažne domácimi obyvateľmi. Ukázali mi ako žijú, pracujú, kam sa chodia zabávať, jesť a piť. Florenciu vám najlepšie predstavia jedine Taliani a som im za to nesmierne vďačná. Vďaka nim som mala možnosť vidieť jednu z najlepších módnych škôl na svete.

Volá sa Polimoda a študuje na nej 2 000 zahraničných študentov. Táto škola je presne jednou z tých, ktoré otvárajú dvere do sveta módneho biznisu.

Stretla som tu Nemku, Argentínčanku, Talianku, ale aj Češku, ktorá pracovala pre Polimodu. Ich budova, kde študujú budúci módni návrhári je úplne iná ako štátne, či súkromné vysoké školy u nás. Máte pocit, že prídete skôr do múzea, alebo paláca.

Na stropoch sú maľby, ich knižnica praská vo švíkoch, je moderná a na škole prednášajú odborníci z celého sveta. Sama som mala možnosť byť na prednáške šéfa britského GQ Dylana Jonesa. Pre mňa, ako novinárku, to bola obrovská skúsenosť.

Pri spomienke na  bufet z vysokej školy v Trnave mi bolo do plaču. Študenti Polimody majú k dispozícii malú reštauráciu, kde si môžu objednať kávu, pizzu, panini a šalát. Posedieť si môžu v nádhernom parku. Polimoda má dokonca svoje vlastné ateliéry, kde majú budúci módni tvorcovia k dispozícií figuríny a materiál. Prostredie a priateľskí profesori z celého sveta ich v tvorbe podporujú. No, samozrejme ich ďalší úspech už potom nezávisí len od školy, ktorá patrí k tým najlepším na svete.

Vedia si užívať!

Obyvatelia Florencie nie sú takí hluční ako Taliani, ktorých poznáme z filmov, či dovoleniek. Sú sofistikovanejší a jemnejší. Radi si užívajú každodenný rytmus, gastronómiu a kvalitné vína. Hoci niekoľkokrát týždenne zvyknú večerať doma, návštevu pizzerie si neodoprú.

Sama som navštívila jednu z tých útulných, kde sme boli svojim susedom od vedľajšieho stola nesmierne blízko, no chuť pizze a ingrediencie na nej stáli za to.  Stôl v pizzerii si musíte objednať dopredu a k pizze domáci pijú zásadne pivo.

Reštaurácie vo Florencii sú buď veľmi historické, strohé, alebo jednoduché. Ochutnala som zaujímavé toasty s rybičkami, úžasné cestoviny s rybami, ale aj skvelý steak, ku ktorému sa hodí červené víno.

Pre skvalitnenie a naplnenie života, je jedlo pre Talianov alfou a omegou. Na obed zvyknú miestni skočiť do bistra, kde si dajú žemľu, či panini s rôznymi druhmi salámy, či syrov. Najlepším koláčom bol pre mňa čokoládový s pistáciami.

Florencia je čarovná nielen gastronomicky. Treba ju aspoň raz za život zažiť, vidieť, ochutnať a určite si ju zamilujete. Návšteva tohto mesta je pre mňa zážitkom a spomienkou na celý život.

Autorka Petra Hüblová počas vysokej škole spolupracovala s printovými magazínmi aj médiami. Po skončení štúdia vystriedala viacero slovenských médií, vrátane rozhlasov a televízií. Dlhé roky sa zameriava na kultúru, šoubiznis a lifestyle. Vždy ju však priťahovali skutočné príbehy, osudy a život nezvyčajných ľudí.

Môže vás zaujať: 

Francúzsko, láska moja