Denníky z Mariupola. Spoveď obyvateľky Mariupola počas ruskej okupácie

foto: Ikar

Vedel si niekto predstaviť, že v dvadsiatom prvom storočí môže byť mesto nezávislej európskej krajiny vymazané z povrchu zeme, zatiaľ čo jeho obyvatelia budú postavení na pokraj humanitárnej katastrofy? Takmer tri mesiace, v reálnom čase, celý svet sledoval, ako ruská armáda pomaly ničí Mariupol – jedno z kľúčových miest východnej Ukrajiny. Aj o tom sú Denníky z Mariupola.

„Narodila som sa v Mariupole a prežila som tam celý život. Je to moje mesto detstva, mojej lásky a môjho šťastia,“ rozpráva Nadija Suchorukova. „Videla som ho v rôznych podobách a formách, ale nikdy som si nemyslela, že ho uvidím mŕtve. Nemohla som si predstaviť, že budem opisovať jeho agóniu.“

Aký je skutočný život vo vojne a aké je to neuveriteľné živorenie? Aj o tom píše Nadija v knihe a v jednej kapitole sa pýta: „Opustil Boh Mariupol?“
Veľmi autenticky a verne prináša obraz toho, čím si obyvatelia Mariupola prešli od začiatku ruskej invázie. Naozaj z prvej ruky. Nadija opisuje situácie, v ktorých sa ocitla ona sama, ale aj jej rodina, priatelia a susedia. Aké neľudské rozhodnutia museli robiť zoči-voči vojnovému útlaku a stratám, ktoré si nikto nepraje zažiť.

Je to mimoriadne silné svedectvo o hrôzach vojny, o ktorej sme čítali v novinách a počuli v médiách. Spravodajstvo nám to všetko sprostredkovávalo takmer v reálnom čase…no nikdy to nebolo také osobné, plné emócií. Nadija prináša príbehy, zavedie nás do svojho domova, svojich spomienok a najmä do svojho srdca. Jej slová sú plné bolesti a smútku za milovaným mestom, z ktorého zostali len ruiny. A najmä za ľuďmi, ktorí v ňom žili…

Denníky z Mariupola sú dôležitým svedectvom o tom, aké nevyhnutné je chrániť si mier. Aký nenahraditeľný je súcit, odvaha, ľudskosť, odhodlanie a súdržnosť. Ťažké časy nás vedia spájať, vydolovať z nás neuveriteľné činy…no skutočne na to potrebujeme trpieť?!

Postavy z jej knihy sú skutoční ľudia. Sú to jej priatelia, príbuzní a susedia. Počas blokády, bombardovania, neustáleho ostreľovania a hladu, obyvatelia Mariupolu, sa snažili prežiť. „Písala som si všetko, čo sa nám dialo, aby som si zachovala zdravý rozum. Nemyslela som si, že ja budem mať šancu uniknúť z tohto pekla a preto som opísala všetky udalosti tak, ako sa naozaj stali,“ píše o svojej knihe Nadia.

Nadija Suchorukova

Je to ukrajinská novinárka a televízna moderátorka z Mariupola. Počas obkľúčenia mesta ruskou armádou publikovala na sociálnych sieťach denník. Úryvky z neho odzneli počas prejavu Edgarsa Rinkevičsa, vtedajšieho ministra zahraničných vecí, od roku 2023 prezidenta Lotyšska, a na charitatívnom večere na podporu Ukrajiny vo Veľkej Británii v podaní britskej herečky Grety Bellamacinyovej. Litovský režisér An dryus Saulius(Činoher né divadlo vo Vilniuse) naštudoval podľa neho divadelnú hru.

Úryvky z denníka boli uverejnené na platforme Open Democracy (Veľká Británia) a v materiáloch Voice of America (USA), New York Times (USA), Ukrajinska Pravda (Ukrajina), Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nemecko), Bild‑Zeitung (Nemecko), Freefils (Škótsko) atď.

(Ak vás recenzia na knihy zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: