Etická dovolenka na Slovensku podľa majiteľov hotelov i športových stredísk

ilustračné foto: archív Dalito.sk
DALITO -

-Zimné rezorty vlastnia féroví podnikatelia, ale aj ľudia s kauzami či problematickým podnikateľským
pozadím-

Návštevníci slovenských hôr sa môžu počas zimnej dovolenkovej sezóny pri výbere hotela alebo lyžiarskeho strediska rozhodovať nielen podľa lokality, kvality, či ceny. Zavážiť môže aj etický rozmer nákupu takýchto služieb. Pomôckou je internetová mapa Ktovlastni.sk rozkrývajúca vlastnícke pozadie necelej tisícky zariadení v cestovnom ruchu. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) pripravila rozsiahlu aktualizáciu mapujúcu pohyby počas náročného pandemického obdobia. O aktuálnych zisteniach informovala Dalito.sk MO TIS.

Najviac bol zasiahnutý hotelový sektor – menšie či väčšie zmeny vo vlastníckej štruktúre sú v každom desiatom zariadení. Stabilné sú, naopak, lyžiarske strediská, kde sa zmeny udiali iba pri dvoch. Od spustenia portálu v júni 2021 sa nahor výraznejšie neposunula transparentnosť. Informáciu o svojom prevádzkovateľovi tají na webe stále viac ako štvrtina zariadení (257 z celkovo 934). Až pri deviatich percentách zariadení (84 z 934) nie je možné vo verejných registroch dohľadať informáciu o ich vlastníkoch alebo iba čiastočne. Onedlho sa pritom situácia môže zhoršiť.

Menej zariadení v Registri partnerov verejného sektora

Po novembrovom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ je ohrozené najmä fungovanie Registra právnických osôb, ktorý v súčasnej podobe zobrazuje širokej verejnosti konečných užívateľov slovenských firiem. Portál Ktovlastni.sk využíva popri Obchodnom registri najčastejšie práve tento zdroj na určenie vlastníkov rezortov (pri viac ako štvrtine zariadení). Do popredia vstúpil potom, ako sa znížil počet zariadení so zápisom v Registri partnerov verejného sektora.

Podstatou portálu Ktovlastni.sk je hodnotenie zariadení turistického ruchu podľa stupňa ich transparentnosti, informácií o vlastníctve, zverejňovaní finančných výkazov a podľa zadlženosti voči štátu. Dopĺňa ho pohľad odbornej komisie zloženej zo skúsených žurnalistov a ekonomických analytikov (Adam Valček, Konštantín Čikovský, Martin Turček, Dušan Karolyi a Gabriel Šípoš). Zariadenia posudzovali podľa veľkosti a početnosti korupčných či kriminálnych káuz vlastníkov ako aj etiky ich podnikateľskej činnosti.

53 zariadení nie alebo vôbec nie

Výsledné hodnotenie radí zariadenia do šiestich skupín podľa dosiahnutého percentuálneho skóre. Úplne bez problémov, teda s najlepšou známkou– „výborné“ je naďalej až polovica z nich (461 z 943). Naopak, neuspokojivých a problémových je 65 zariadení vrátane ôsmich ski areálov. Samotná komisia neodporúča, alebo vôbec neodporúča návštevu 53 zariadení.

Medzi majiteľmi lyžiarskych areálov sú aj finančníci zo skupiny J&T, kontroverzný podnikateľ František Hodorovský, či mečiarovskí privatizéri Ján Smerek, Slavomír Hatina, Peter Čičmanec, Milan Fiľo a Vladimír Soták. Jedným z piatich lyžiarskych stredísk, ktorých návštevu komisia neodporúča je i Park Snow Donovaly, ktoré vlastní šéf slovenského parlamentu a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Pri tomto verdikte komisia zohľadnila jeho kontroverznú podnikateľskú minulosť pred vstupom do politiky.

Medzi problémovými hotelmi v turistických centrách je Šport hotel Donovaly z trestnej kauzy podvodne získaných miliónových vratiek DPH, v ktorej je obvinený podnikateľ Marián Kočner, alebo tatranský Hotel Gerlach spájaný s údajným mafiánskym bossom Milanom Reichelom.

Projekt ‘Komu tečú naše peniaze?’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu