Exkluzívne: Dalito vo fabrikách pravých, francúzskych, exkluzívnych parfumov

Dalito.sk/Výrobňa a predajňa Fragonard vo Francúzsku/foto: Lucia Tomečková

Jedinečný parfum je značkou nielen ženy, ale aj muža. Keď prídu na pracovisko či domov,  všetci vedia, že už prišli, pretože ich nezameniteľná vôňa sa šíri chodbami.  Priateľka hovorieva, že názov výnimočného parfumu sa neprezrádza a ani nededí.  Najmä v čase, keď takmer všetci akosi rovnako voňajú.  Často sa jedna značka začne šíriť a jedného dňa voňajú všetci rovnako, nie však vo Francúzsku. Dalito však pozná miesto kde sa dedí a dokonca aj s certifikátom.

Vo Francúzsku, krajine parfumov, je to opačne. Všetci chcú byť výnimoční, ženy aj muži. Našincovi tam často  „vykrúca nos“ a háda, čo je to za vôňu.

Do Francúzska cestujem už dlhé roky a pravidelne, ale ešte stále sa neviem úplne ovládať, keď okolo mňa niekto prejde a výnimočná vôňa ide za ním. A ja za ňou. Neviem ku ktorej dáme skôr privoňať. Pri mužoch je to už horšie, predsa len to nevyzerá dobre, keď sa za ním otočím.

A ktorá mi vonia najkrajšie?  Niekedy sa až bojím, že na mňa zavolajú políciu, keď sa nenápadne k niekomu tisnem. „ Čo je to? Konvalinka, ruža, fialka alebo iris?“ Skúmam, či dokážem rozoznať kvetinu, ktorú si napríklad dáma namiešala do vlastnej vône v jednej z najslávnejších parfumérií sveta v mestečku Grasse, hlavnej metropole sveta voňaviek.

Dobre, viem, že vo filme Parfum na to geniálny miešač voňaviek ako hlavnú ingredienciu používal mŕtvolu mladej ženy, ale pri tej výnimočnej vôni na to úplne zabúdam.

Galimard, Molinard, Fragonard. Tri slávne francúzske parfumérie, ktoré do dnešného dňa dodávajú ingrediencie najprestížnejším komerčným značkám sveta. Tri rodiny, ktorých výrobne nájdete stáročia iba vo Francúzsku.

Výrobňa a predajňa Fragonard vo Francúzsku/foto: Lucia Tomečková

Návšteva rodinných parfumérii na Francúzskej riviére  je vždy obrovským zážitkom. Je úplne jedno, či ste tu po prvý raz alebo dvadsiaty. Atmosféru, ktorú ponúkajú, nezažijete nikde inde na svete.

Výrobňa a predajňa Galimard vo Francúzsku/foto: Lucia Tomečková

Keď vstúpite dnu, v prvom momente máte pocit, že sa zbláznite, pretože si vlastne nebudete vedieť svoju vôňu ani vybrať. Cítite sa rovnako ako svetové celebrity, ktoré tu bežne nakupujú.

Ako napríklad Leonardo DiCaprio, či Madonna, ale aj Bono s celou kapelou U2.

Vedeli ste o tom, že v každej tejto rodinnej parfumérii si môžete namiešať vlastný, nezameniteľný parfum?  Metódami, ktoré v týchto parfumériách ladili tisícky rokov. Až kým ich nevyvinuli do francúzskej dokonalosti extrakcie a lúhovania tých najvzácnejších kvetov, rastlín a stromov. A Dalito bolo pri tom.

GALIMARD 

Jean De Galimard zo Séranonu, príbuzný grófa Thorencu,  žil v mestečku Grasse, kde v roku  1747  založil spoločnosť pod názvom „ Zakladateľ spoločnosti výrobcu rukavíc a parfumov.“

Voňavky dodával aj na kráľovský dvor Ľudvíka XV. Kráľa Francie spolu s olivovým olejom, pomádami a parfumami, pri ktorých ako prvý využíval výrobné vzorce. A táto kráľovská tradícia pokračuje dodnes, dva a pol storočia. Stále ju vlastní rodina Galimard, ktorá má v Grasse neustále aj svoje laboratória, v ktorých vám ich hlavný mozog  a tvorca vôni takzvaný „NOS“,  čo to prezradí z tajomstva miešania vôní.

Vzácne kúsky pôvodných parfumov vo flakónoch ponúka aj múzeum , ktoré je spolu s výrobňou a predajňou, otvorené 365 dní v roku.

Od roku 1997 si s hlavným architektom vôní môžete namiešať vlastnú voňavku , ktorá vás odlíši od všetkých ostatných.  NOS vám vysvetlí základnú architektúru vône, ktorá sa rozdeľuje do troch úrovní.  Parfumovej, srdcovej a vodnej. Vyhodnotí vaše pocity z mixu, ktorý ste si zvolili a či ste nezabudli na typické komponenty,  bez ktorých parfum nie je parfumom.

Honorárny majster – parfumer

Na záver s vami vytvorí váš vlastný vzorec tak, aby ste dosiahli jedinečnú harmonickú vôňu, iba vašu, v ktorej necháte svoju osobnosť, emočnú slobodu a jedinečnú vôňu.

Vzorec spoločnosť Galimard archivuje. Ak sa  niekomu z vašich blízkych vôňa zapáči, aby mohli prísť a kúpiť si ju. Zo seminára odídete so špeciálnym darčekom 100ml flakónom vlastného parfumu a s certifikátom o ukončení seminára s titulom Honorárny majster – parfumer.

Leonardo DiCaprio sem chodieva pre svoje „BEL CANTO“.

Po tejto informácii, ktorú som dostala od predavačky, ktorá nás už pozná, takže nemala dôvod nás marketingovo balamutiť,  skončil flakón s voňavkou, ktorú si kupuje slávny hollywoodsky herec, rovno v nákupnom košíku.

MOLINARD

Svet parfumov rodiny Molinard sa začal v Grasse písať o čosi neskôr, v roku 1849. Tento rodinný príbeh píše už piata generácia.

Táto rodina je výnimočná tým, že ju ako jedinú rodinnú firmu parfumov vedie žena  Célia Larouge – Bénard . Do príbehu tak podľa rodiny priniesla novú osobnú víziu a vietor, ktorými každý deň objavuje  nové DNA parfumov.

Výrobňa a predajňa Molinard vo Francúzsku/foto: Lucia Tomečková

Aj táto rodina má mimoriadne bohatú minulosť, ktorú vystavuje v vzácnom múzeu. Vidieť tu môžete okrem pokladov 20 storočia, ako rôzne kozmetické pomôcky, nálepky, pohľadnice a iné kuriozity, aj nábytok zo 17. a 18. storočia a samozrejme neuveriteľnú kolekciu legendárnych flakónov, ktoré navrhovali  najlepší výrobcovia skla doby,  ako sú  René Lalique, Baccarat a Viard.

Prelom v rodine nastal aj v roku 1921, kedy spoločnosť vyvinula jedinečnú vôňu Habanita. Prvý ženský parfum s orientálnymi prvkami, ktorý zanechal výraznú stopu v histórii svetových francúzskych parfumov.  Svet ju označil ako výnimočnú vôňu zlatých 20. rokov , ktorá predurčila trend budúcnosti parfumov.

Firma následne v roku  1924  vyvinula „Concretu“, prvý pevný parfum  na svete, ktorý využíval rastlinný vosk. Bol to prelomový objav v parfumérii, ktorý uviedol do života nový spôsob využívania parfumov.

Počas bezplatnej autentickej prehliadky sa nebudete vedieť, kde sa máte pozerať a čo skôr obdivovať. O parfumoch sa dozviete všetko. Od pestovania prírodných surových materiálov, až po históriu mestečka Grasse, ktoré sa stalo hlavným mestom sveta parfumov.

A to všetko v autentických priestoroch a majestátnej destilérii z 19. storočia, ktorú navrhoval sám Eiffel. A ak vám ani to nestačilo, ešte je tu na záver aj predvádzacia miestnosť parfumov z roku 1920, s výnimočne vzácnou kupolou z farebného skla.

FRAGONARD

Najmladšou zo spoločností parfumových domov na azúrovom pobreží je spoločnosť Fragonard, ktorá svoju existenciu začala písať v roku 1926.

Dokonalé sviece

Okrem parfumov vyrába aj kozmetiku, mydlá a preslávené interiérové parfumované sviece. Produkty vyrába zo surových materiálov najvyššej kvality, prírodných prísad a ingrediencií. Všetky produkty exkluzívne vyrába vo vlastných výrobniach.

Výrobňa a predajňa Fragonard vo Francúzsku/foto: Lucia Tomečková

Fragonard je známy tým, že každý rok vyrába špeciálnu edíciu výrobkov z určitého kvetu, ktorému je venovaný daný rok.

Pobrežím neprejde jediný výletný autobus s turistami, ktorý by sa tu s nimi nezastavil. V predajni sa dohovoríte snáď všetkými jazykmi sveta, vrátane češtiny. Slovenku sme tu ešte za viac ako dvadsať rokov zatiaľ nestretli.