EXKLUZÍVNE: Fehy: „To nie je kečup! To je krv z NHL!!!”

Dalito.sk/Hokejový obranca Martin Fehérváry počas brífingu na zraze slovenskej hokejovej reprezentácie pred majstrovstvami sveta v Dánsku. Piešťany, 30. apríla 2018. FOTO TASR – Martin Palkovič
DALITO -

Hral za Svište. V skupine „starších Svišťov“ bol ale najmladší. Patril mu dres s číslom 6 a bol nesmierne rýchly. Keď sme v lete ako doplnok k hokeju hrali hokejbal, chodili sme na turnaje do Nitry. Vtedy sa turnaj volal detský Stumpel Cup. Svište boli vychovávané na tvrdú drinu a na víťazstvá.

Ale rovnako ako sme od nich očakávali kvalitné športové výkony, museli byť disciplinovaní, pokorní  a slušní. No a samozrejme, vždy aj perfektne upravení. Martin si raz celý dres na spomínanom turnaji  okydal kečupom. Jeden z organizátorov, ujo Juro,  si ho doberal, lebo vedel, že vedúca Adriša bude zúriť.

Martin sa pozrel a povedal niečo, čo ma absolútne odzbrojilo: „To nie je kečup! To je krv z NHL!!!”

V tom špinavom drese dohral celovíkendový turnaj. Patril k najmladším hráčom vôbec. Hokejbalových zápasov odvtedy odohral stovky. Dokonca aj za reprezentáciu.

V sezóne 2007/2008 odohral Svišť Martin “Fehy” Fehérváry prvú hokejovú sezónu. Domáci štadión bol v Rosicích u Brna. Fotka spolu s trénerom Romanom Megom/foto: archív rodina Fehérváryová

Jeho hlavným športom je ale hokej. Z českých žiackych súťaží prišiel hosťovať na Slovensko a posledné 4 sezóny odohral vo Švédsku.

Cez víkend sa Martin “Fehy” Fehérváry dozvedel, že dostáva dôveru realizačného tímu okolo slovenskej hokejovej  seniorskej reprezentácie a cestuje do Kodane na MS 2018.

Martin Fehérváry: „Splnil sa mi detský sen. Zároveň je to pre mňa veľká výzva, ale aj príležitosť. Som naozaj veľmi šťastný, že som sa dostal do záverečnej nominácie.”

Aký je tvoj hokejový cieľ v najbližších mesiacoch?

Samozrejme, že chcem odohrať čo najviac a čo najlepších zápasov na MS. Po nich si chcem dokončiť školu a začnem sa pripravovať na ďalšiu sezónu. Na konci mája odlietam do USA na NHL Combine. Chcem tu zanechať čo najlepší dojem.

Keby si nehral hokej, čo by si teraz robil? Je niečo, o čom vieš, že musíš na to zabudnúť, práve pre hokej?

Ak by som nehral hokej, asi by bolo všetko iné. Ťažko povedať, kde by som bol… Ale asi by som hľadal niečo, v čom môžem dosiahnuť úspech. Samozrejme, že je veľa vecí, na ktoré nemám pre hokej čas. Už len keď si zoberiem takú školu… Tento rok som bol v nej dva razy. Ale vybral som si cestu hokejista a zatiaľ je mi umožnené po tejto ceste kráčať,  tak bojujem  zo všetkých síl .

Koho budeš čakať v Kodani v hľadisku?

Určite otca. Je to človek, ktorý pre mňa spravil úplne najviac. Či už v hokeji, alebo aj v osobnom živote. Chcel by som tam mať veľa ľudí, ale nie vždy je to bohužiaľ možné… Teším sa, že tam budú obaja moji bratia a aj nevlastná mama.

S Fehym sme si vymenili ešte pár viet, ale tie boli zo súkromnej dielne. Pripomenula som mu, že aj tí, čo v Kodani nebudú a nemôžu byť, mu budú celkom nablízku a budú VŽDY stáť pri ňom…

Martin “Fehy” Fehérváry/Celá rodinka posledný raz spolu. Mama sa volala Gabika/foto: archív Martin “Fehy” Fehérváry

A hádam nič nepokazím, ak prezradím, že on ako aj všetci chlapci, s ktorými som roky trávila hokejové popoludnia a rána, víkendy a prázdniny odo mňa najčastejšie počuli: „Nerob hanbu!” Vedia presne,  čo to znamená, a dúfam, že na to nezabúdajú ani v ďalekom hokejovom svete. Facebook pripomeniem… Takže Fehy, nerob hanbu!

Autorka: Adriana Hosťovecká sa žurnalistike venovala od roku 1986 – 1996. Začínala ako novinárka – študentka a jej posledným redaktorským a moderátorským pôsobiskom bolo rádio Twist. Od roku 1995 pôsobí v marketingu a reklame a posledných 12 rokov sa pohybuje najmä v športovej oblasti. Je večným optimistom a stále rozbieha nové projekty. Momentálne pôsobí aj ako prezidentka HK Gladiators Trnava.