EXKLUZÍVNE: Slovensko má prvú prezidentku v hokeji, železnú lady

V roku 1992 ukončila štúdium žurnalistiky na FF UK V Bratislave. Pracovala ako redaktorka a moderátorka v Slovenskej televízii, neskôr bola jednou z protagonistov Žurnálu rádia Twist. Pôsobila aj ako konzultantka v PR. Od roku 2005 sa venuje detskému a mládežníckemu hokeju. Do médií, hoci na marketing,  sa vrátila v roku 2010. Najskôr pôsobila v športovej televízii DIGI SPORT a v roku 2016 stála pri zrode televízie 213, ktorej vysielanie, z ekonomických dôvodov, ukončil majiteľ po roku. Adriana Hosťovecká sa k písaniu vrátila v októbri minulého roka. Pre portál Dalito.sk prináša svoje postrehy a komentáre v pravidelných pondelňajších stĺpčekoch. Áno, to je ona, ktorá toľko kriticky píše u nás o hokeji. 

V jednom zo stĺpčekoch si sa pred pár týždňami priznala, že pôsobíš v trnavskom hokeji a že sa pohybuješ po zimnom štadióne v Trnave. Prečo?

Pred pár mesiacmi ma oslovil výkonný výbor tunajšieho hokejového klubu HK Gladiators Trnava,  aby som urobila revíziu pomerov v klube. Dohodli sme sa a v polovici marca som začala navštevovať zimný štadión v Trnave. Zistila som, že trnavský hokejový klub má všetky predpoklady na výchovu skvelých hokejistov. Mesto Trnava podporuje hokej priam príkladne, decká a mládež tu majú skvelé podmienky. Trnava hrá druhú najvyššiu mužskú súťaž a nie je zriedkavosťou, že do zápasu zasahujú mládežníci z juniorky. Skrátka, všetko je ako má byť. Hokejový klub v Trnave potrebuje manažéra, ktorý bude pracovať na náboroch do kategórie najmenších a začínajúcich hokejistov, ktorý zlepší obraz hokeja v meste, pritiahne na štadión a hokejové zápasy širokú verejnosť. Nie je to jednoduché, je to predsa len futbalové mesto.

Už to teda poviem za teba nahlas. Stala si sa prezidentkou HK Gladiators Trnava. Nebuď zbytočne skromná, veď koľko žien je na Slovensku prezidentkou v hokeji?

Fúúú, tak to naozaj neviem. Priznám sa, že takéto veci a funkcie vôbec pre mňa  nie sú podstatné. Pamätám si len jednu šéfku v slovenskom hokeji. Bolo to pred rokmi, keď pôsobila v žilinskom klube. Jej vzťah s hokejistami Žiliny nebol ideálny. Zašlo to až tak ďaleko, že hráči v istom okamihu na extraligový zápas nastúpili s jej preškrtnutými iniciálami na prilbách. Toto je pre mňa memento!

V čom? Nevyzeráš, že si človek, ktorý veci nedoťahuje do úspešného konca…

To áno! Tak som vychovaná a naučená. A v čom memento? Že každý má poznať svoje možnosti a nedostať sa do úzkych len preto, že precení svoje schopnosti.

Dobre, ale veď aj hokejovým klubom Svište si dokázala, že dokážeš vychovať slovenských reprezentantov.

Svište sa nám vydarili. Bol to spoločný úspech nás rodičov. A na to vsádzam aj v Trnave. Dúfam, že rodičia rýchlo pochopia, že sme na jednej lodi a že ak niečo v danej chvíli vyzerá aj ináč, ja ich potrebujem mať na svojej strane. Ak sa mi podarí toto, dostaví sa úspech a Trnava má na to všetky predpoklady.

Rodičia sú však dnes rôzni. Upozorňoval na to v blogoch na Dalito.sk aj Zdeno Cíger.  Aj na trend, že v zápasoch hrajú prevažne deti, ktorých rodičia majú na podporovanie klubu a nie tie najšikovnejšie. Si nato pripravená?

Toto v Trnave podporovať nebudem. Určite nie!

A vedia o tom aj rodičia? Už si im to oznámila? 

Do Trnavy som prišla vytvárať podmienky na poctivú prácu okolo hokeja. Mám pocit, že to sa odo mňa očakáva. A to je to, čo viem aj robiť. Som v klube dva mesiace, prezidentkou som dva dni. Viem, že to v Trnave dáme! Niektoré veci potrebujú čas. Tak mi ho dopraj aj Ty!

V minulosti si často kritizovala slovenský hokej. Budeš v tom pokračovať? Budeš si to môcť dovoliť?

Pochopiteľne, že sa môj pohľad na hokejové dianie nezmení z večera do rána. Ale teraz sa dostávam do inej pozície.  Teraz mám priestor niečo konkrétne opäť urobiť. Mám možnosť meniť veci v praxi. Ukázať, že len tak netliacham do vetra. A preto som túto výzvu aj prijala. Teším sa na tú prácu. Chcem ju robiť poctivo a zodpovedne. Rodičia nám na štadión denne prinášajú svoje poklady a my sa o ne musíme postarať. Najlepšie ako vieme. Chcem im dokázať, že si ich vážime, veď pri športovaní svojich detí majú nezameniteľné miesto. Nahrádzajú aj štátny systém.  Muži u nás hrajú za symbolické peniaze. Hrajú len tak, lebo milujú tento nádherný šport. A toto sú pre mňa výzvy. Tvrdá práca musí priniesť výsledky. Napríklad, že v Trnave okrem futbalu môže prosperovať aj hokej. A že prebudím princíp patriotizmu v tomto meste. Bez neho je podpora športu, kultúry, rozvoja života v akomkoľvek meste alebo regióne nemožná.

Dobre, ale vedia už o tebe aj na SZĽH, ktoré dlhodobo kritizuješ? 

Samozrejme, že vedia. Prijali ma normálne. Prečo by nemali?

Ako na teba reagujú na štadióne? Musela si už aj v mužských šatniach „dohovárať“?

V Trnave sa cítim ako doma. Na zimáku Svište pred rokmi sem – tam trénovali. A v Trnave som ako dieťa aj bývala. Je to krásne mesto. No a čo sa týka klubu, hľadám si cestu k rodičom, k deckám a áno, bola som na pokec už aj v mužskej šatni. Napriek tomu, že som im prišla oznámiť finančné mrzutosti, mali pre moje argumenty pochopenie. Práve dnes splním voči nim svoj sľub, tak dúfam, že mi do kabíny dovolia prísť aj nabudúce. (smiech)

Čo z výchovy Svišťov prinesieš do Trnavy? Ostanú napríklad hrať v slovenskej lige? Vždy si hovorila, že česká liga má vyššiu úroveň.

Trnava je oproti Svišťom veľký klub. Nedajú sa tam aplikovať veci z malej hokejovej školy. Plány a projekty mám. Daj mi priestor na Dalito.sk o polroka a poviem ti, čo sa v Trnave podarilo zmeniť a zlepšiť.

Predpokladám, že si začala oslovovať aj nových trénerov, ktorí by mohli klubu v Trnave pomôcť, s kým budete spolupracovať?

V Trnave bol a zostal skvelý trénerský tím. Pribudol k nám Roman Mega. Rozbieham tri veľké projekty. O 2-3 týždne môžeme zverejniť podrobnosti. Trnavský hokej má obrovskú podporu mesta. Naši hokejisti majú famózne podmienky na trénovanie. Máme čo ponúknuť a aj to robíme. Sľubujem, že podrobnosti si nenecháme pre seba.

Aký je tvoj cieľ?  Kedy budeš ako  prezidentka klubu spokojná?

Toto viem celkom presne: nikdy.

Kedy pocítia fanúšikovia trnavského hokeja zmenu?

Verím, že prvé výsledky sa dostavia už počas tejto sezóny. Musia.

Ide z teba veľké odhodlanie a nekompromisnosť. Nebojíš sa toho, že dostaneš prezývku Železná lady?

Železná lady nie je najhoršie meno. Mohla by som obstáť aj horšie. ?