Finančná správa má nového viceprezidenta

Daňový úrad v Bratislave/foto: Dalito.sk
DALITO -

Novým viceprezidentom finančnej správy je od 15. marca Lukáš Sojka. Do tejto funkcie ho ustanovil predseda vlády a poverený minister financií Eduard Heger na návrh prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku. Sojka pôsobí vo finančnej správe od októbra 2020, kedy nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa sekcie informatiky. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.

Lukáš Sojka vyštudoval Slovenskú Poľnohospodársku Univerzitu v Nitre a má dlhoročné skúsenosti v oblasti IT. V minulosti bol riaditeľom sekcie informatiky a dátovej politiky na Magistráte hlavného mesta SR.  Pôsobil aj ako generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby, kde sa podieľal na projekte stabilizácie portálu slovensko.sk po jeho výpadku v roku 2017, centrálnom elektronickom doručovaní, či modernizácii portálu Slovensko.sk do nového dizajnu. Má dlhoročné skúsenosti aj zo súkromnej sféry.

Vo finančnej správe pôsobí od októbra 2020, kde sa významnou mierou podieľa na zefektívňovaní procesov, či znižovaní prevádzkových nákladov pre viaceré IT systémy finančnej správy. Vo zvýšenej miere zavádza digitalizáciu procesov finančnej správy a stál aj pri zrode OpenData portálu finančnej správy, projekte e-commerce, zavádzaní platieb daní a správnych poplatkov platobnou kartou, či vývoji novej aplikácie VRP 2, ktorá je vo vlastníctve štátu.

Viceprezident finančnej správy priamo riadi sekciu ekonomiky, informatiky, osobný úrad a odbor účtovania štátnych príjmov. Sojka na post viceprezidenta nastúpil po Michalovi Šoltésovi, ktorý bol uvoľnený z funkcie koncom roka 2022.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)