Jablká milujeme stále viac. Ktoré najviac?

ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Celková spotreba jabĺk na obyvateľa za rok 2022 vzrástla medziročne v priemere o takmer 13 % a vyššia bola aj produkcia. Stúpli tiež ceny jabĺk, v novembri 2023 medziročne o desatinu. Najvýznamnejším odberateľom slovenských jabĺk sú Česi, ku ktorým každoročne vyvezieme takmer dve tretiny našej produkcie. Dalito.sk o tom informoval Štatistický úrad SR. 

Celková spotreba jabĺk na obyvateľa za rok 2022 vzrástla v priemere o 12,7 %, kým v roku 2021 sme zjedli takmer 12 kg jabĺk, v roku 2022 to bolo 13,3 kg. Najvyššia spotreba za posledných päť rokov bola v prvom kovidovom roku 2020, kedy sme spotrebovali o kilo viac, 14,3 kg. Krájanie jablka patrí k obľúbeným vianočným tradíciám a aj preto, že jablko je najtradičnejším slovenským ovocím.

Gala a Golden Delicious sú TOP

Každý obyvateľ na Slovensku skonzumoval v roku 2022 celkovo 28 kg ovocia dopestovaného v našich zemepisných šírkach, z toho spotreba jabĺk dlhodobo tvorí takmer polovicu. Jablká sú najpopulárnejším ovocím na Slovensku, tvorili viac ako 80 % z dopestovaného slovenského ovocia. Slovenskí ovocinári v sadoch dopestovali v roku 2022 spolu 31-tisíc ton jabĺk na 1 540 hektároch. Medziročne bol rast produkcie vyšší o 5 % napriek klesajúcej ploche jablkových sadov. Počas posledných piatich rokov sa ich plocha znížila o 600 hektárov. Ku koncu roka 2022 bolo celkovo v skladoch uskladnených 7 659 ton jabĺk. Slováci si najviac pochutnávali na odrodách Gala a Golden Delicious, ktoré tvorili až dve tretiny z celkového uskladneného množstva.

Podľa aktuálnych dát sme za jeden kilogram jabĺk v novembri tohto roka zaplatili v obchodoch v priemere 1,38 eura. V medziročnom porovnaní to bolo o 13 centov viac (o 10,5 %). Za posledných päť rokov (porovnanie s novembrom 2018) však ich cena vzrástla o viac ako tretinu.

Aj maďarské, české, talianske a rakúske

Slovensko tiež s jablkami obchoduje. Vývoz bol v roku 2022 nižší ako ich dovoz o 24,4 tisíca ton. Z vlastnej produkcie sa zo Slovenska vyviezlo 11,9 tisíca ton jabĺk, čo predstavovalo hodnotu 8,5 mil. eur. Najväčší objem jabĺk, takmer 63 % celkového vývozu, smeroval do Česka, nasledovalo Taliansko, Rakúsko, Maďarsko a Belgicko.

Súčasne sa na Slovensko doviezlo spolu 36,4 tisíca ton jabĺk v hodnote 22,2 milióna eur. Najväčšie množstvo dovezených jabĺk bolo vypestovaných v Poľsku, predstavovali viac ako štvrtinu (28,6 %) všetkých dovezených jabĺk na Slovensko. V slovenských obchodoch tvorili významné množstvo aj maďarské, české, talianske a rakúske jablká.

O pozitívnych účinkoch jabĺk na zdravie niet pochýb, preto sa aj počas Vianoc s chuťou zahryznite do šťavnatého červeného, zeleného či žltého jablka. Šťastné, veselé a zdravé Vianoce!

Zdroje údajov v DATAcube:

(Ak vás tieto štatistiky zaujali, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: