Jedinečná onkologická operácia nie je pre každého

Unikátna operácia pomáha onkologickým pacientom/foto: FNsP Žilina
DALITO -

Oddelenie chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline má status onkochirurgického pracoviska a ako jediné oficiálne pracovisko na Slovensku vykonáva s celoštátnou pôsobnosťou unikátnu operáciu HIPEC – hypertermickú intraperitoneálnu chemoterapiu. Špecifická liečebná metóda založená na priamom podaní chemoterapie do brušnej dutiny dokáže u vybraných diagnóz výrazne predĺžiť a skvalitniť život onkologických pacientov. V žilinskej nemocnici liečbu poskytujú od roku 2010 a do dnešného dňa ju podali už v rámci 84 operačných výkonov.

Ako priblížil primár chirurgického oddelenia FNsP Žilina Juraj Váňa, hypertermická intraperitoneálna chemoterapia je indikovaná len pre špecifické nádorové ochorenia, pri ktorých nie je účinná systémová chemoterapia.

„Sú to najmä zhubné nádory slepého čreva, tiež varianty nádorov na vaječníku či primárne zhubné nádory pobrušnice. Každú diagnózu spolu s celkovým zdravotným stavom dôkladne zhodnotíme a ak je pacient vhodným kandidátom, ktorému môže liečba pomôcť, v niektorých prípadoch dokážeme jeho život predĺžiť o dlhé roky,“ uviedol primár žilinskej chirurgie s tým, že je rovnako veľmi dôležité, v akom štádiu a fáze lekári liečbu použijú.

„Tento rok sme operovali 12 pacientov, ďalších šesť máme na čakačke. Žiadateľov je omnoho viac, no len približne polovica z nich môže z výkonu skutočne profitovať. Žiaľ, prichádzajú k nám aj pacienti, ktorým už pomôcť nedokážeme, prípadne ktorým táto metóda nie je určená. Bolo by nesprávne, aby sme im dávali planú nádej,“ doplnil J. Váňa.

Jedinečná liečebná metóda HIPEC predstavuje intenzívny preplach brušnej dutiny kombináciou cytostatík pri presne stanovenej teplote. Priamemu podaniu chemoterapie predchádza podľa slov operatéra a sekundárneho lekára oddelenia chirurgie FNsP Žilina Michala Žáčeka komplexné a rozsiahle odstránenie nádorových hmôt.

„Samotná operácia je viacfázová, je pomerne náročná a trvá približne šesť až 12 hodín. V jej prvej časti najprv chirurgicky odstránime nádorové masy a až potom nasleduje samotná procedúra HIPEC. Dutinu brušnú preplachujeme pri teplote 42 °C, pri ktorej dochádza k likvidácii mikroskopických nádorových ložísk a zničeniu uvoľnených aj okom neviditeľných zhubných buniek,“ priblížil M. Žáček, pričom zdôraznil, že pred, počas a po operácii pracuje s pacientom multidisciplinárny tím zdravotníkov.

„Liečba je v koordinácii s celými kolektívmi lekárov na onkológii, anestéziológii a intenzívnej medicíne, rádiológii, spolupracujeme s internistami, v pooperačnom období s rehabilitačnými pracovníkmi. Je to skvelá tímová práca,“ vyzdvihol kooperáciu lekár žilinskej chirurgie M. Žáček, ktorý bol vo štvrtok 1.12.2022 zároveň hlavným operatérom 50-ročnej pacientky z okresu Nitra.

Iveta Lukáčová úspešne absolvovala procedúru HIPEC v žilinskej nemocnici po prvý raz v roku 2020. Zhubný nádor vaječníka však napriek vynikajúcim výsledkom po operácii opätovne metastázoval do povrchov brušnej dutiny.

„Keď som tu bola prvýkrát, pán doktor Žáček odviedol skvelú prácu, no už na začiatku sme si povedali, že sa určite ešte uvidíme. Dnes viem, do čoho idem, nie je to jednoduché, ale moja priorita je život. Predĺženie každého jedného dňa je pre mňa ako onkologického pacienta úžasná vec,“ vyjadrila sa pred operáciou I. Lukáčová.

Počas mimoriadne náročného, päť a pol hodinového výkonu žilinskí chirurgovia odstránili pacientke novovzniknuté nádorové hmoty a cytostatikami zrealizovali intenzívny preplach brušnej dutiny. Operácia prebehla bez výraznejších ťažkostí, 50-ročná Iveta je aktuálne v stabilizovanom stave hospitalizovaná na Jednotke intenzívnej starostlivosti oddelenia chirurgie FNsP Žilina.

„Urobím maximum pre to, aby som bola so svojou rodinou a aby som si život užila čo najdlhšie. Keď vám niekto dá možnosť ďalej žiť, treba to určite skúsiť,“ uzavrela I. Lukáčová.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)