Jedinečné sakurové aleje v Bratislave

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Heidel Bergerin
DALITO -

Raz budú nádherné a môžu pripomínať obdobie, kedy ich vysadili, keď ľudia potrebovali nádej. Sakurové aleje začnú kvitnúť v apríli a kvitnúce stromy si Bratislavčania budú môcť vychutnať podľa počasia približne 3 týždne.

Pri príležitosti 100. výročia vzťahov medzi Japonskom a Slovenskou republikou vysadilo hlavné mesto v spolupráci s japonským veľvyslanectvom sakurové aleje.

Japonské čerešne na Karloveskej ulici v Bratislave/foto: Mesto Bratislava

Tieto japonské čerešne, ktoré sú známe svojimi krásnymi ružovými kvetmi, aktuálne zdobia Karloveskú a Legionársku ulicu. Celkovo je vysadených 87 kusov čerešní. Obe tieto lokality zároveň prejdú kompletnou obnovou a Bratislavčankám a Bratislavčanom prinesú nové parkové plochy určené na šport či relax.

„Vážim si dobré vzťahy s Japonským veľvyslanectvom a som vďačný za krásny dar v podobe 80 kusov sakúr, ktoré sú považované nielen za národný symbol Japonska, ale aj za jedny z najkrajších kvitnúcich stromov. Vďaka nim bude jar v Bratislave príjemne voňať a verím, že počas leta spríjemnia horúce letné dni a prinesú radosť do ulíc,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Japonské čerešne na Karloveskej ulici v Bratislave/foto: Mesto Bratislava

„Som veľmi vďačný mestu Bratislava, že s nami ochotne spolupracovalo pri realizácii výsadby sakúr na znak osláv storočnice nadviazania vzájomných vzťahov medzi našimi krajinami. Verím, že vďaka týmto sakurám sa stane Japonsko pre Slovákov bližším a že u Japoncov žijúcich na Slovensku zasa vzbudia spomienku na ich domovinu, a tak tieto stromy utužia vzájomné prepojenie našich národov. Budem rád, ak si vychutnáte kvitnúce čerešne nielen okom, ale aj srdcom,“ povedal Yokota Kenji, chargé d ´affaires Veľvyslanectva Japonska na Slovensku.

Na Legionárskej ulici je vysadených 50 japonských čerešní a ďalších 37 je na Karloveskej ulici. Obe tieto lokality sú zaradené aj do plánovaných projektov na tento rok, v rámci ktorých majú byť kompletne obnovené.

V priestore na Karloveskej ulici by mal okrem klasickej parkovej úpravy (lavičky, osvetlenie) pribudnúť aj skatepark. Lokalita na Legionárskej ulici bude zase zameraná na oddych a relax, kde si budú môcť návštevníci oddýchnuť priamo pod kvitnúcimi voňavými japonskými čerešňami. Okrem toho bude lokalita vysadená aj trvalkovými záhonmi, ktoré podporia biodiverzitu v meste.

Výsadbu sakurových alejí realizovalo hlavné mesto. Donormi výsadby sú jednotlivci aj firmy, ktoré sa stotožnili s projektom Veľvyslanectva Japonska. Sakurové aleje začnú kvitnúť už v apríli a kvitnúce stromy si Bratislavčanky a Bratislavčania budú môcť vychutnať podľa počasia približne 3 týždne.