Ján Krížik: „Bol to veľký zážitok a to samo osebe je príjemné prekvapenie v záplave doby  priemernosti…”

Dalito.sk/Slovenský fotograf a pedagóg Ján Krížik a spevák a hudobník Alice Cooper/foto: archív Ján Krížik

Pôvodne vyštudoval architektúru, no väčšiu vášeň prežíval ako fotograf. Sedemdesiatšesť ročný Ján Krížik patrí medzi najznámejších fotografov umeleckých aktov u nás. Tvrdí, že touto profesiou sa v susednom Česku dokážu uživiť len dvaja umelci, u nás však nikto. Nemá ideál krásy a neznáša hlúpe ženy. Vždy sa snažil robiť svoju prácu čo najlepšie a najslušnejšie.

Svoje fotografie posielal na rôzne súťaže. „Poslal som ich aj do Krakova a mali obrovský úspech. Dostal som tam dokonca aj čestné uznanie. Zaujímavosťou je, že moje fotografie z výstavy ukradli, čo som považoval za najväčší úspech,“ smial sa počas rozhovoru pre Dalito slovenský umelec, ktorému v posledných dňoch urobil veľkú radosť vianočný darček k 75. životnému jubileu.

Ako ste oslávili svoje jubileum, podľa fotografií ste mali „neprenosný“ zážitok.

Na Vianoce nám náš syn Danko kúpil lístky na Alice Coopera (pravým menom Vincent Damon Furnier). Keďže som bol od jeho samotného začiatku kariéry jeho veľký fanúšik. Naši chlapci na jeho hudbe vyrastali. Boli to drahé VIP lístky, ktoré nám umožnili stretnúť sa s ním oosbne a absolvovať aj autogramiádu. Tú nedeľu sme si naozaj užili.

Aký dojem na vás zanechal slávny hudobník?

V civile je to príjemný a sympatický chlapík. Na dlhé reči nebol čas, lebo na krátke stretnutie s ním čakali ďalší VIPkári, ale stihol pochváliť moje topánky a  Božkine meno…

Reálne, pri vašich celoživotných skúsenostiach a pritom všetkom, čo ste v živote dokázali, vie vás ešte niekto niečím vôbec prekvapiť?

Pravdou je, že nás starších máločo už prekvapí. Čo mi reálne dosť prekáža je to, že prekvapenia už musím vyhľadávať.  Alice Cooper ma príjemne prekvapil výbornou speváckou a fyzickou formou. Bol skutočne v plnej sile aj s vynikajúcimi inštrumentalistami, najmä blonďatá gitaristka Nita Strauss a bubeník Glen Sobel boli naozaj veľkolepí.

Príjemné bolo, že má štyri gitary a bicie, žiadne klávesy a syntezátory. Klasický rock. A jeho show, ktorá je parodická, ironická aj sebaironická. Bol to veľký zážitok a to samo osebe je príjemné prekvapenie v záplave doby  priemernosti…

Za najväčší úspech považuje to, že mu ukradli jeho diela