Jiří Schelinger, hviezda, ktorá spadla do Dunaja 

Dalito.sk/Jiří Schelinger/foto: so súhlasom brata Milana Schelingera: www.schelinger .wz.cz
DALITO -

Jiří Schelinger (6. marca 1951 Bousov – 13. apríla 1981 Bratislava) bol český hard rockový spevák a skladateľ, jedna z najväčších postáv Československého Hard Rocku. 6. marca by sa dožil 68 rokov . Narodil  sa v dedinke Bousov, ležiacej na samej hranici Českomoravskej vrchoviny neďaleko Čáslavi. Jeho otec bol učiteľom hudby a tak aj syn už skoro prepadol muzike.

Jeho prvou kapelou, ktorú založil už na základnej škole a v ktorej hral na gitaru, bola Nothing But Nothing. Neskôr vystupoval v barovej kapele Ivo Trojanana Smaragd. Neskôr nastúpil na miesto gitaristu a speváka v bluesovej kapele The Happy Five.

Tá však odchádzala na angažmán do Fínska bez J. Schelingra a tak prijal ponuku Karla Šípa a stal sa členom jeho skupiny Faraon. V roku 1972 s ňou nahral svoj najväčší hit , pieseň Holubí dům.

Pán do Dunaja

V roku 1973 prešiel ku kapele Františka Ringo Čecha, s ktorou v roku 1977 koncertoval aj s kapelou Smokie. V roku 1977 spoločne nahrali ďalší štúdiové album Hrrr na ně…, u ktorého panovali obavy zo zásahu cenzúry. Išlo o prvú hardrockovú LP platňu  v bývalom  Československu . O dva roky neskôr vydal album Nám sa líbí, následne začal pripravovať nové album Zemětřesení. Malo ísť o revolučné album v dejinách Československej populárnej hudby .

Jiří Schelinger ho už nestihol dokončiť.  13. apríla 1981 za doteraz nevyjasnených okolností padá Schelinger z bratislavského Starého mosta do Dunaja. Jeho mŕtve telo vylovili z vody 7. mája 1981 pri osade Bodíky, v katastrálnom území obce Horný Bar. Pretože nebolo preukázané cudzie zavinenie, jeho smrť uzavreli ako nešťastnú náhodu.

Jiří Schelinger obdivoval anglické hard rockové kapely ako Black Sabbath, Deep Purple a mnohé ďalšie, čo sa odrazilo aj na jeho tvorbe, s ktorou mal mnohé problémy, nespočetné zákazy a obmedzenia ,ktoré dosť ťažko znášal .

Zemětřesení

Projekt Zemětřesenie vzišiel z ankety Černá Vrána. Jej  laureátmi boli aj Miloš Dodo Doležal, gitara Aleš Brichta, spevák Vlasta Henych, basgitara Štěpán Smetáček. Štyria excelentní muzikanti sa predstavili na vyhlásení ankety Černá Vrána , kde zahrali  štyri skladby z repertoáru svetových kapiel .

No keď už ich fanúšikovia dali dokopy nechceli, aby ostalo len pri tom jednom vystúpení a rozhodli sa ,že svojich priaznivcov potešia a pripravia im nejaké prekvapenie . Dohodli sa že , dokončia nevydané album Jiřího Schelingera Zemětřesení. Album vyšiel v roku 1993 a vyjadroval poctu prvému českému hardrockovému spevákovi Jiřímu Schelingerovi. Ziskupenie pridalo aj koncertné turné, ktoré bolo rovnako úspešné ako album. Muzikanti sa ešte raz zišli v roku 2009, keď hrali na 50. narodeninách Aleša Brichtu.

Zemětřesení po 25 rokoch

V roku 2018 uplynulo 25 rokov od projektu Zemětřesení a tak sa partia muzikantov v marci 2017 opäť zišla, aby si toto výročie opäť pripomenuli. Skvelí muzikanti sa dohodli , že nanovo vydajú pôvodné „zremastrované“ album , do ktorého pridali aj dva bonusy. CD aj LP vyšli v máji 2018. Ako prekvapenie pridali aj koncertné turné , ktoré obsahovalo osem koncertov, z toho dva na Slovensku .

Jeden bol v Bratislave a druhý v RC Mlyn Vrútky . Koncerty vypredali.  Super kapela sa opäť predstavila v hviezdnej zostave, Brichta  ,Henych ,Doležal a Smetáček. Excelentní muzikanti nestratili nič zo svojho entuziazmu a nadšenia. Prítomným fanúšikom rozdávali pozitívnu energiu nevídaným spôsobom. Fanúšikovia boli nadšení inštrumentálnym majstrovstvom bubeníka Štěpána Smetáčeka, ako aj excelentným výkonom gitaristu Miloša Doda Doležala , ktorý bol hnacím motorom celého koncertu.

Projekt Zemětřesenie/foto: FB Zemětřesení @zemetresenikapela

Nad všetkým vyznieva heroický spevácky výkon Aleša Brichtu ,ktorý napriek obrovskému zdravotnému handicapu odspieval koncerty neskutočným spôsobom . Okrem niektorých nevydaných piesní Jiřího Schelingera  ako titulného Zemětřesení zazneli všetky očakávané hity, ako Jahody mražený, ktoré napísal Jiří Schelinger s Františkom Ringo Čechom. Nechýbali ani Šípková Růženka, Jsem prý blázen jen a ďalšie hity ako Kartágo Nam se Líbi či veľký hit Lupič Willy .

Vrcholom večera bol mega hit, Holubí dům zaspievaní špeciálnym hosťom koncertov , mladším bratom Jiřího Schelingera, Milanom Schelingerom .

Na záver koncertu pridali dva svetové hity od kapely Black Sabbath “Paranoid” a Motörhead – Ace Of Spades . Pre rok 2019 sú pripravené dve vystúpenia, 11. mája v Slavkove u Brna a 19. júla The Legends Rock Fest – Hořice .

Autor: Ján Babic

Môže vás zaujať:

https://www.dalito.sk/karel-kryl-mal-po-roku-1989-inu-predstavu-o-fungovani-statu/