K pracovným pohovorom pozvite aj zamestnancov

ilustračné foto. pixabay.com - 089photoshootings
DALITO -

Každý by chcel zamestnávať najšikovnejších a najlepších. Napriek obrovským skúsenostiam personalistov, pozvať na pohovor ako prísediaceho aj kolegu môže výberu nových zamestnancov len pomôcť. Okrem toho, že tak posilníte imidž firmy nielen navonok. Je to totiž dobré znamenie aj pre  existujúcich kolegov.

Hľadanie správneho “fitu” obvykle trvá niekoľko týždňov až mesiacov a nie vždy sa očakávania stretnú so skutočnými vzťahmi medzi novými kolegami a existujúcimi pracovníkmi. Stačí ich pritom zahrnúť do výberového procesu hneď na začiatku a môžete získať vďačné spätné väzby. Navyše sa vám v podstatne kratšom čase podarí vybrať uchádzačov, ktorí si so zvyšnými členmi tímu s najväčšou pravdepodobnosťou budú dobre rozumieť. No vzhľadom na to, že nie všetko je len o sympatiách a nevyhnutná je aj prax a schopnosť prispôsobiť sa novému pracovnému prostrediu, s pomocou tých správnych zamestnancov, ktorí už vo firme pôsobia, sa filter vhodných kandidátov dokáže zázračne zúžiť. 

Zvýšte retenciu pridaním zodpovednosti 

Zapájanie zamestnancov do výberových konaní sa stáva čoraz častejšie praktikou, ktorú zamestnávatelia skúšajú využiť pri hľadaní vhodných kandidátov. Pri správnom postupe môže takýto spôsob náboru prispieť k želanej zamestnaneckej retencii.

A to ako pri získavaní nových spolupracovníkov, ktorí sa v tíme ocitnú na základe reálnej interakcie, tak aj pri stratégii posilňovania dôvery medzi dlhodobo výkonnými zamestnancami a top zamestnancami, ašpirujúcimi na povýšenie. Uvedomením si zodpovednosti za život vo firme nadobúdajú zamestnanci lepšie sebavedomie a obohacujú sa nefinančným spôsobom o dôležité profesionálne skúsenosti, ktoré im môžu uspieť v ich ďalšej kariére. 

Viac sa o téme dočítate v článku Ako na efektívnejší nábor? Pustite k pracovným pohovorom aj zamestnancov [praxuj.sk]