Kakája nátura, takája kuľtura, pán premiér!

Dalito.sk/12. marca 2021 podal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) do rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej demisiu. Aktu demisie sa zúčastnil aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO)/foto: KP SR

„Kakája nátura, takája kuľtura, kakája kuľtura, takój naród savétskij…,“ spieva sa v jednej ruskej piesni. A pozorujúc našich najvyšších politických predstaviteľov sa mi tento popevok na perách objavuje stále viac. Či chceme, či nie sme dennodenne pod paľbou spravodajských informácií o vládnej kríze a jej „žehlení“ v Prezidentskom paláci. „Slovník“ Igora M. je národu dôverne známy, rovnako aj jeho „statusy“ na sociálnej sieti. Dnes sa už bojím aj správy pustiť, aby som moje maloleté deti ušetril zbytočného vysvetľovania, že on je iba rozčúlený a preto mu sem tam nejaké to ploché slovo vykĺzne.

Prioritne najdôležitejšou prácou politikov je spravovať veci verejné a chod štátu. No keďže tých rozumných činov je málo, tak si všímame aspoň tie gestá. A žiaľ, nedalo mi nevšimnúť si tie z tohto týždňa, ktoré doslova symbolizujú politickú kariéru nášho pána premiéra.

Chápem, že dnešné dni sú bojom o prežitie jeho vlády a preto víťazné „véčko“ z prstov na jeho hrudi novinárom a svetu ukazujú, že bez boja to nevzdá. Horšie to však bolo, keď ešte počas príchodu hlavy štátu predseda vlády gestom havajského surfistu „Shaka“ naznačoval „take it easy!“ Žiaľ pri počte takmer 9-tisíc mŕtvych na či s covid a úplne znefunkčnenej vláde to my ostatní „zobrať ízy“ nemôžeme!

Už rok si musíme zvykať na to, že „van tajm“ si na rokovaní vlády vyzujete topánky, aby ste si „next tajm“ na stretnutie s bieloruským veľvyslancom mohli k džínsom obuť tenisky. „Van tajm“ na burana s mobilom medzi nohami u pani prezidentky, „next tajm“ Rusom ponúkať Zakarpatskú Ukrajinu, „ou nou“ nazývať svojho podpredsedu vlády idiotom…  Hovorili ste o očiste Slovenska, namiesto toho ste ho zašpinili nekultúrou a hrubým správaním. „Its lajf?“ Áno, idete naživo a naživo to sledujeme my všetci!

Žiaľ nekultúra v politike neprichádza odnikiaľ z vonka, len od nás samých. Od ľudí. Akí sme ľudia, takú máme náturu. A akú máme náturu, takú máme kultúru. A akú máme (ne)kultúru a takú máme žiaľ aj politiku!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)