Kto neochutnal nórske jahody, akoby jahody ani nejedol. V dovolenkovom raji dozrievajú aj v auguste

Dalito.sk/Nórske jahody patria medzi najlepšie na svete/foto: fjordnorway.com
DALITO -

Letné mesiace v nórsky fjordoch sú práve jún, júl a august. Pre dovolenkárov je to hlavná sezóna, kedy sa fjordy predvádzajú vo veľkolepých farbách. Ideálna dovolenka nielen pre turistov či vodákov, ale aj lyžiarov. V lete je tu totiž počasie najmiernejšie a najstabilnejšie. Stačí si vybrať z množstva dobrodružstiev, kultúrnych zážitkov a prehliadok.

Počasie a klíma v lete

Počas leta zapadá slnko v neskorých hodinách a oči si vtedy vyočíte aj na púdrovomodrom súmraku. V Nórsku nie je už nič nezvyčajné zažiť letnú dovolenku v teple a v bezvetrí, kedy sa ani konárik nepohne. Letné teploty tu prevyšujú aj 25ºC. Posledné roky dokonca aj tridsiatky. Miestni obyvatelia a návštevníci sa tak bežne schladia vo fjordoch alebo jazerách. Zmeny počasia sa tu však vyskytujú neustále a ovplyvňujú ich aj ročné výkyvy. Vo vysokých nadmorských výškach, ako je náhorná plošina Hardangervidda, môže v lete stále snežiť a v nížinách sa vám zasa môže kedykoľvek stať, že pricestujete do vlhkého a chladného obdobia. Pri plánovaní dovolenky sa preto vždy dobre informujte, aké počasie vás čaká a neminie.

Najčarovnejšie obdobie roka

Letné mesiace považujú domáci za najčarovnejšie obdobie roka. Či už ste začiatočník alebo skúsený dobrodruh, jazda na kajaku, turistika, cyklistika, dokonca aj lyžovanie a turistika na ľadovci, každý si tu vyberie aj podľa vlastných možností či schopností. Mestá a najobľúbenejšie atrakcie ako TrolltungaGeiranger a Sognefjord priťahujú stále veľa návštevníkov. Pokiaľ nemáte flexibilný plán cesty, odporúčame si ubytovanie, aktivity a dopravu rezervovať vopred. Počas tohto obdobia, keď je počasie najstabilnejšie, sú počas celej sezóny otvorené aj rôzne malé ubytovacie zariadenia aj s prevádzkami rôznych atrakcií. Vďaka tomu je leto skvelým časom na objavovanie skrytých drahokamov Nórska. Maličké ostrovčeky v rozľahlom mori, vzdialené fjordy a pokojné horské oblasti môžu byť práve tým únikom, ktorý hľadáte.

Ak si to môžete dovoliť, dovolenku v Nórsku si neplánujte na júl. Vtedy totiž zatvárajú takmer všetci svoje prevádzky a firmy a nasadajú do áut, karavanov, či lietadiel, aby sa rozbehli do všetkých nórskych kútov, aké si len viete predstaviť. Júl je v Nórsku hlavná dovolenková sezóna, kde je plno vlastne všade.

Ovocie a kultúra

Letné slnko prináša nielen pestrú paletu farieb, ale aj lahodné chute. Úrodná pôda a dlhé, mierne letné dni, robia z fjordových údolí ako Valldal, Hardanger a Sognefjord ideálne miesto na pestovanie ovocia. Čerešniam, malinám a jahodám tu dozrievanie v severskom podnebí trvá dlhšie. Vďaka tomu sa u nich pomaly rozvíja neuveriteľne sladká chuť. Jahody sú doslova nórskou pýchou, ktorej zber sa začína približne v polovici júla a trvá štyri týždne, niekedy aj dlhšie. Aj vďaka tomu, v mestách a odľahlých dedinách sa počas letných mesiacov koná množstvo vonkajších koncertov a festivalov zameraných na miestne jedlo, hudbu a kultúru.

Nóri svoje jahody milujú. Každoročne sa nevedia dočkať, kedy dozrejú, aby mohli organizovať najrôznejšie jahodové festivaly všetkého druhu, aký si len dokážete predstaviť. Nórske jahody sú naozaj nesmierne vychýrené a chutia naozaj oveľa jahodovejšie, ako ich chuť poznáme my. Všetko je to vďaka pomalému letnému dozrievaniu, ktoré umožňuje miestna klíma.

Keď začnú dozrievať, informáciu o tom prinesie vlastne každý denník či médium v Nórsku. A ľudia ich kupujú bez ohľadu na cenu. Sú to jednoducho najlepšie jahody, aké ste jedli. Ak chcete zažiť dokonalú jahodovú arómu a chuť, musíte vycestovať do Nórska. Či sa to niekomu páči alebo nie, naozaj sú neskutočne dobré a s tými, ktoré poznáme my, sa nedajú kvalitatívne porovnať.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)