Lekár: Program medicíny životného štýlu (Lifestyle Medicine Program) je zázračný. Dokázala to veda (1. časť)

Dalito.sk/ilustračné foto: OZ Preliezka

„KEĎ JE STRAVA NESPRÁVNA, LIEKY SÚ ZBYTOČNÉ, KEĎ JE STRAVA SPRÁVNA, LIEKY NIE SÚ POTREBNÉ.” Ajurvédske príslovie

Priatelia, dovoľte mi predstaviť jeden program, ktorý je pre mňa doslova fascinujúci nielen z pohľadu jeho jednoduchosti, ale najmä z pohľadu jeho účinnosti.

Ide o zmenu životného štýlu. Tieto zmeny ako uvidíte, si v rámci už spomínanej jednoduchosti viete upraviť bez väčších problémov. Ak vám záleží na svojom zdraví, môžete si sami pomôcť s mnohými zdravotnými problémami, ktorú sú navodené aj chronickými chorobami. A presne o týchto pravidlách bude naša nová téma.

PROGRAM MEDICÍNY ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Dnes budeme hovoriť o Programe medicíny životného štýlu (Lifestyle Medicine Program). Ten bol vytvorený na základe výsledkov štúdii, ktoré boli publikované v popredných lekárskych a vedeckých časopisoch a boli prezentované na najuznávanejších lekárskych konferenciách.

O čom je teda tento doslova zázračný program? A prečo zázračný? Zázračný preto, lebo Program medicíny životného štýlu dokáže okrem iného:

– zvrátiť koronárnu chorobu srdca

– zvrátiť cukrovku 2. typu

– zvrátiť zvýšené hladiny cholesterolu

– zvrátiť obezitu

– zvrátiť, spomaliť alebo zastaviť progresiu

neagresívneho karcinómu prostaty v počiatočnom štádiu…

ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU VÁM VIE ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Žiadny iný program životného štýlu nemá takú úroveň vedeckých dôkazov ako Program medicíny životného štýlu. Toto je aj dôvodom, prečo panel nezávislých odborníkov z U.S. News & World Report ohodnotil tento životný štýl, (prezývaný podľa jeho zakladateľa prof. Dean Ornisha) ako najlepší program pre zdravie srdca v rokoch 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 a 2017.

Pri vytvorení tohto programu, ktorý spočíva v zmene životného štýlu, autori použili najlepšie vedecké dôkazy na to, aby dokázali silu, akú môže mať pomerne jednoduchá intervencia zmeny životného štýlu.

Program má štyri hlavné zložky, z ktorých každá predstavuje samostatnú liečebnú modalitu, pričom efekt týchto opatrení sa ukázal byť synergický, keď sa robia spoločne.

A čoho sa týkajú zmeny životného štýlu, ktorý ponúka tento program? Ide o zmenu v stravovaní, v pohybe, v zvládaní stresu a je aj o sociálnej podpore. A my si postupne si prejdeme tieto 4 základné piliere.

AKO SA STRAVOVAŤ PRE LEPŠÍ A KVALITNEJŠÍ ŽIVOT?

Tak, ako som spomínal, kľúčom Programu medicíny životného štýlu, ktorý je doslova prevratný, je strava. Práve pri stravovaní ide o zavedenie plnohodnotnej (celostnej, nie priemyselne upravenej) rastlinnej stravy s nízkym obsahom živočíšnych bielkovín, tukov, cukrov a rafinovaných uhlohydrátov. Ide teda o zavedenie stravy, ktorá sa skladá z príjmu predovšetkým ovocia, zeleniny, celozrnných výrobkov, strukovín a sójových produktov… čo je dôležité zvýrazniť, je, že v ich prirodzenej, nespracovanej forme. Zásady stravovania týmto spôsobom sú pomerne jednoduché a jasné a hovoríme si o nich neustále.

POHYBOM K ZDRAVIU

Ďalším krokom v prevratnej štúdií, ktorá nás vedie k zdravšiemu životu je pohyb. Je to druhý potrebný pilier, ktorý treba zaradiť do života. Netreba sa však báť, ak nie ste doslova „športový“ typ.

Pri pohybe hovoríme skôr o miernych formách cvičenia, ako je napr. chôdza a silový tréning. Podstatné je, že sa odporúča robiť to, čo každého baví, nakoľko sa ukázalo, že ak sa to niekomu páči, tak je aj jasné, že bude v cvičení aj pokračovať.

Tretím pilierom je zvládanie stresu. Pomocou rôznych techník (vrátane meditácie a jógy) sa ukázalo, že je možné dosiahnuť to, že ľudia pociťujú menej stresu.

A štvrtým pilierom je sociálna podpora. Tento bod programu je založený na zisteniach, ktoré ukazujú, že ľudia, ktorí sa cítia osamelí, depresívni a izolovaní, majú tri až desaťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú a predčasne zomrú, v porovnaní s tými, ktorí majú silnú podporu vo forme pocitu lásky, spojenia a komunity.

Pokračovanie nabudúce…

(Ak vás tento článok od odborníka zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)