Levanduľová farma rozkvitá aj vďaka Tescu

Dalito.sk/Pole levanduľovej farmy Levanduland zo Záhoria/foto: Tesco
PR -

K takmer stovke lokálnych farmárov a malých výrobcov potravín, ktorí dodávajú aktuálne svoje výrobky do 20 hypermarketov Tesco na Slovensku, patrí aj levanduľová farma Levanduland zo Záhoria. Farma sa zapojila do programu podpory malých slovenských výrobcov potravín, ktorý minulý rok spustilo Tesco a  rozvíja spoluprácu s ďalšími pestovateľmi aj naďalej. Voňavá farma Levanduland úspešne rozširuje výrobu a toto je jej príbeh. 

Tesco malým výrobcom ponúka nielen priestor na predávanie svojich produktov v rámci vybraných prevádzok, ale aj špeciálne zmluvné podmienky, flexibilný objednávkový režim či distribúciu. Cieľom je podporiť rast malých firiem, z ktorých mnohé nemajú skúsenosti s dodávaním tovaru do reťazcov.

Aktuálne nájdu zákazníci viac ako 700 výrobkov od malých lokálnych dodávateľov na pultoch 20 hypermarketov Tesco označených špeciálnymi ľudovými ornamentmi. Ponuka sa v predajniach odlišuje podľa dodávateľov v jednotlivých regiónoch.

Mladá firma Levanduland, ktorá pestuje levanduľu pri Malackách od roku 2014, dodáva do predajní Tesco levanduľové vína, džemy, sirupy a likér.

„Vďaka spolupráci s veľkým reťazcom, ako je Tesco, sa nám zvýšil predaj výrobkov. Vznikol tak priestor na testovanie a výrobu nových produktov, na ktorých neustále pracujeme. Aktuálne pripravujeme rad prírodnej levanduľovej kozmetiky. Najviac nás teší, že naše produkty sú vďaka Tescu pre našich zákazníkov oveľa viac dostupné ako predtým,“ povedal Miroslav Bertovič, spolumajiteľ Levandulandu.

Projekt Tesca vníma dodávateľ veľmi pozitívne, pretože je určený pre začínajúce a malé podniky, ktoré môžu len ťažko konkurovať nadnárodným spoločnostiam. „Projekt Tesca na podporu malých lokálnych dodávateľov pomáha aj lepšej zamestnanosti v regióne. Sme vďační za možnosť reprezentovať kvalitné domáce výrobky a región v sieti obchodov Tesco,“ dodal M. Bertovič.

Majitelia farmy vysadili prvé sadenice pred štyrmi rokmi. Prvý rok pracovali na založení samotného poľa, až neskôr, pri prvej väčšej úrode začali uvažovať, akými rôznymi spôsobmi by ju mohli spracovať a využiť.

„Levanduľa je jedinečná bylinka, ktorá má takmer nekonečné možnosti využitia a našla si svoje miesto nielen na našom trhu, a to v rôznych oblastiach, či v potravinárstve, kozmetike alebo bytovom dizajne. Má antistresové, upokojujúce, protizápalové a dezinfekčné účinky, blahodarne pôsobí na rôzne kožné problémy, urýchľuje hojenie rán, pomáha pri dýchacích ťažkostiach, proti migréne a nespavosti. My sme sa ju rozhodli využívať hlavne na kulinárske účely, čo je stále ešte menej známa oblasť jej využitia,“ doplnila Simona Slobodová z Levandulandu.

Farma má aktuálne v ponuke rôzne druhy ovocných džemov s levanduľou, pričom najväčší záujem je aj v sieti Tesco obchodov o čučoriedkový, aróniový alebo malinový. Okrem toho vyrábajú aj niekoľko druhov sirupov, napr. čistý levanduľový, s čučoriedkou alebo aktuálnu letnú novinku – levanduľové mojito.

„Veľmi obľúbené je biele a ružové perlivé levanduľové víno, ktoré vzniklo spojením čerstvých kvetov našej levandule s kvalitnými bobuľami z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Zákazníci vyhľadávajú aj náš levanduľový likér. Našimi najnovšími produktmi na aktuálnu letnú grilovaciu sezónu sú brusnicová a slivková omáčka na syry a mäso, obe vyrábané v jemnej aj čili verzii,“ prezradila Simona Slobodová.

Aj vďaka spolupráci s Tescom farma rozširuje pole. Levanduland má na ploche jedného hektára aktuálne zasadených vyše 8 000 rastliniek vypestovaných už z vlastných sadeníc. Farma pestuje dva kultivary najznámejšej levandule lekárskej, ktorá je v našich končinách známa aj ako levanduľa úzkolistá alebo angustifolia. „Nepoužívame žiadne postreky a hnojivá, všetko máme v bio kvalite,“ uzavrel Miroslav Bertovič.

Pozrite sa na vlastné oči, ako sa darí Levandulandu:

Tipy na pestovanie levandule:

·                  Strihania sa netreba báť – aby sa rastlinka pekne zahustila, je potrebné ju ostrihať až po drevnatú časť.

·                  V záhradke sa jej darí lepšie ako v kvetináčoch. V prípade, že ju chcete pestovať na balkóne, odporúčame veľký kvetináč, umiestniť ju na slnečné miesto a polievať len striedmo.

·                  Má rada veľa miesta, preto odporúčame dodržiavať vzdialenosť cca 50 cm.