RECEPT s príbehom: Medvedí cesnak ako liek, ale pozor …

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Andrej Bujna

… aby sme si ho nepomýlil s konvalinkou. Celý život som vedela ako vyzerá medvedí cesnak a nikdy som si ho s jedovatou rastlinkou nepomýlila. Nástupom internetu však človek vie stále viac a viac a tak dnes mi už veru aj od strachu stiahne srdce, či v tom košíku sú naozaj len listy medvedieho cesnaku.

Ak sa počas slnečného víkendu vyberiete na medvedí cesnak, nesmiete zabúdať na to, že ho jednoznačne rozpoznáte podľa vône. Práve tá zabráni pomýliť si rastlinku prospešnú pre zdravie s jedovatou konvalinkou.

“Obe rastliny majú veľmi podobný tvar listov, listy konvalinky však bývajú zväčša dva, výnimočne tri a sú hrubšie,” upozornil zdravotný záchranár Miroslav Nagy.

Prízvukuje, že zásadným rozdielom je ich vôňa, ktorá je v prípade medvedieho cesnaku veľmi aromatická. ” Aby sa zamedzilo zámene s listami konvalinky, je potrebné jednotlivé listy ovoňať,” zdôraznil.

Aj napriek permanentne sa opakujúcim upozorneniam sa každoročne vyskytne niekoľko prípadov otravy konvalinkou voňavou.

Príznakmi intoxikácie sú podráždenie žalúdka, hnačka, ale aj kŕče, závrate či srdcová slabosť,” priblížil a pripomenul, že dôležitou informáciou pre privolaných záchranárov je to, koľko z jedovatej rastliny postihnutý skonzumoval a aký čas od tejto konzumácie prešiel.

Medvedí cesnak sa nemôžu zbierať všade, previnilcom hrozia sankcie. Rovnako to platí pri snežienkach.

Zber kvetov v chránených územiach s tretím až piatym stupňom ochrany je zakázaný, pripomína Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Tým, ktorí zákaz porušia, hrozí napríklad pri snežienkach pokuta až do výšky 3300 eur.

“Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená,” pripomína hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Chránené územia s tretím až piatym stupňom ochrany sú najmä národné parky a prírodné rezervácie, ktoré bývajú primerane označené.

Medvedí cesnak, to ej vám zázračný domáci liek. Ponúkame vám niekoľko spôsobov, ako ho môžete spracovať tak, aby ste ho mali doma vždy po ruke, keď budete potrebovať. Nielen v kuchyni, ale aj pri zdravotných problémoch.

Hojivá tinktúra

Nazbierané listy medvedieho cesnaku umyjeme, osušíme a pokrájame na menšie kúsky. Naukladáme do 1/2 litrového úplne až po hrdlo a zalejeme vodkou. Na slnečnom teplom mieste necháme lúhovať dva týždne. Potom ho už iba scedíme.

Medvedí cesnak má mimoriadne detoxikačné účinky. Bylinkárky túto tinktúru odporúčajú každé ráno po 10-15 kvapkách do malého množstva vody a vypiť. Tinktúra je vhodná aj na potieranie rán.  Okrem detoxikačných účinkov má medvedí cesnak napríklad aj pozitívny vplyv aj na pamäť, znižuje krvný tlak, či pomáha aj pri nespavostí .

Pesto z medvedieho cesnaku

Listy medvedieho cesnaku dobre umyte a nechajte vysušiť. Posekajte nadrobno, najlepšie v mixéry. Pridajte soľ a čierne korenie, na záver primerané množstvo olivového oleja. V chladničke vydrží aj niekoľko týždňov, pesto však vždy musí byť zaliate olejom.

Sterilizovaný medvedí cesnak

Umyté listy posekáme alebo zomelieme. Do litra vody dáme dve polievkové lyžice soli a dve lyžice kyseliny citrónovej.  Zmes nechápe prejsť varom. Listy natlačíme do fliaš a zalejeme vychladnutým nálevom-sterilizujeme 10 minút pri teplote 85 stupňov.  Odložíme na tmavé miesto.

RADA

Aktuálny zoznam chránených rastlín, ako aj živočíchov sa dá nájsť na právnom a informačnom portáli Slov-Lex pod číslom 579/2008. Vymenúva všetky druhy vrátane spoločenskej hodnoty, takže tam zistíte aj to, aká pokuta vám hrozí, ak pri zbere porušíte zákon.

V prípade, že dôjde k otrave listami konvalinky, odborníci radia snažiť sa vyvolať vracanie. “Je však dôležité, aby sme pri vyvolaní zvracania neohrozili dýchanie človeka, preto je potrebné ho uložiť do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa predišlo prípadnému uduseniu,” zvýraznil záchranár Nagy.

2 reakcie na RECEPT s príbehom: Medvedí cesnak ako liek, ale pozor …

  1. Dobrý deň pani Lucia Tomečková,
    v článku o medveďom cesnaku je uvedený recept na stetilizovaný medvedí cesnak. Môžete prosím doplniť do textu čoho sa má dať dve polievkové lyžice? Vďaka :-).
    Váš portál DALITO.SK je skvelý.

    1. Dobrý deň pani Beáta, veľmi sa ospravedlňujem, nejako mi to pri písaní textu vypadlo. Už som to doplnila. A ďakujeme veľmi pekne za uznanie. Veľmi si to vážime.