Milan Lasica a Julo Satinský po prvý raz v kompletnej podobe…

Dalito.sk/Milan Lasica a Julo Satinský Ako vzniká sliepka/foto: zdroj: Ikar

Najobľúbenejšia komická dvojica v bývalom Československu. Milan Lasica a Julo Satinský. Hoci tu už ani jeden nie je medzi nami, ich humor zostáva a stále sú nesmierne populárni. Po prvý raz vychádza súborné vydanie divadelných hier Milana Lasicu a Júliusa Satinského v kompletnej a chronologickej podobe. Volá sa Ako vzniká sliepka.

Milan Lasica a Július Satinský patria k tomu najlepšiemu, čo sa v našej literárnej a dramatickej tvorbe objavilo. Ťažiskom ich tvorby bolo predovšetkým divadlo, pre ktoré vytvorili niekoľko skutočne výnimočných hier.
Publikácia Ako vzniká sliepka a všetky ďalšie hry predstavuje všetky autorizované verzie divadelných hier Milana Lasicu a Júliusa Satinského v chronologickom poradí, z toho Poprava sa nekoná a Ako vzniká sliepka vychádzajú po prvý raz. Čitateľ si tak konečne môže vychutnať texty:

  • Poprava sa nekoná
  • Nečakanie na Godota
  • Soirée
  • Radostná správa pre všetkých, ktorí majú ťažkosti s mechúrom
  • Ako vzniká sliepka
  • Náš priateľ René
  • Ktosi je za dverami
  • Deň radosti

Lasica a Satinský nastúpili spolu na základnú vojenskú službu do VUS-u (Vojenského umeleckého súboru ) a tu napísali na zákazku „politický kabaret“ Poprava sa nekoná. Hra sa stretla s veľkým nepochopením a nevôľou u nadriadených, predovšetkým sťažnosť jedného z veliteľov sa riešila až na ministerstve národnej obrany. „Text hry je publikovaný podľa jediného dochovaného strojopisného scenára a knižne vychádza po prvý raz,“ hovorí autor edičnej poznámky a zostavovateľ knihy Martin Plch.

Rovnaký atribút má aj text hry Ako vzniká sliepka, ktorý Lasica a Satinský inscenovali v roku 1971 v Brne po nástupe normalizácie a zákaze umeleckej činnosti na Slovensku. Martin Plch opisuje ďalší osud tejto inscenácie: „O niekoľko mesiacov však s týmto predstavením neopatrne vycestovali na zájazd do Trnavy, odkiaľ obozretní stranícki funkcionári odoslali na Ústredný výbor Komunistickej strany rozhorčený list s otázkou, prečo dvojica môže ešte vystupovať na verejnosti. Angažmán v Kabarete Večerní Brno im vzápätí zrušili.“

V knihe Ako vzniká sliepka a všetky ďalšie hry nájdu fanúšikovia humoru Lasicu a Satinského aj faksimile divadelných plagátov a bulletinov jednotlivých predstavení. Autorom ilustrácie na obálke knihy je Ďuro Balogh, grafická úprava a sadzba Palo Bálik.

Knihu vytlačili v tlačiarni FINIDR v Českom Těšíne a stala sa pre nich míľnikom – je to 400-miliónta publikácia, ktorá tu vznikla. Je nám potešením, že toto okrúhle číslo vyšlo práve na titul z Vydavateľstva SLOVART a tlačiarni FINIDR srdečne gratulujeme a ďakujeme za spoluprácu.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)