Na Slovensku po prvý raz aplikovali novú liečbu pokročilého štádia Parkinsonovej choroby. Pacientom zabezpečí stabilnú hladinu dopamínu

Odborníci z II. neurologickej klinike LF UK a UNB (Nemocnica akad. L. Dérera – Kramáre) v Centre pre extrapyramídové ochorenia zahájili novú infúznu (pumpová) liečba s podkožným podávaním prekurzora dopamínu, ktorá je určená pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou pod vedením doc. MUDr. Igora Straku, PhD.
Tento krok predstavuje významný pokrok v možnostiach starostlivosti o pacientov s týmto ochorením. Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kaliská.
Na Slovensku žije približne 20 000 pacientov s Parkinsonovou chorobou a táto liečba je bola na Slovensku podaná prvýkrát.
„Nové terapeutické možnosti umožňujú kontinuálnu liečbu, ktorá môže pomôcť stabilizovať stav pacientov a lepšie zvládať príznaky ochorenia. Ide o inovatívny prístup pre pacientov v pokročilých štádiách ochorenia, u ktorých už bežná liečba nemusí byť dostatočne účinná,“ uviedol prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD., prednosta II. neurologickej kliniky LF UK a UNB.
„V Univerzitnej nemocnici Bratislava bolo realizovaných už niekoľko inovatívnych zákrokov či druhov liečby, ktoré pacientom zachránili život alebo výrazne zlepšili ich zdravotný stav. Moji kolegovia z II. neurologickej kliniky LF UK a UNB sú skvelou ukážkou toho, aké dôležité je prepojenie vedy a medicíny. Pre pacientov je to obrovský prínos a ako som už niekoľkokrát zmieňoval je dôležité pripomínať si všetky benefity vedeckomedicínskych pokrokov, obzvlášť v dnešnej dobe,“ povedal Alexander Mayer, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Hlavnou výhodou tejto terapie je zabezpečenie stabilných hladín dopamínu v mozgu, čo vedie k zníženiu výkyvov motorických a nemotorických príznakov a k zlepšeniu kvality života pacientov v pokročilom štádiu Parkinsonovej choroby. Cieľom tejto terapie je poskytnúť väčšiu stabilitu v každodennom živote, minimalizovať výskyt stavov, keď sa príznaky ochorenia zhoršujú, a tým prispievať k ich lepšiemu fungovaniu. Okrem toho umožňuje prispôsobovať liečbu individuálnym potrebám pacienta,“ uviedol doc. MUDr. Igor Straka, PhD., koordinátor pre infúzne terapie Centra pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB.
Centrum pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB sa dlhodobo venuje pokročilým modalitám liečby Parkinsonovej choroby, vrátane intestinálnych infúznych terapií a hlbokej mozgovej stimulácie. Zavedenie tejto inovatívnej infúznej terapie tak rozširuje spektrum dostupných liečebných prístupov a prispieva k ešte lepšej personalizácii liečby.
„Veríme, že zavedenie tejto terapie na Slovensku otvára nové možnosti pre pacientov s pokročilou Parkinsonovou chorobou a prispeje k rozšíreniu moderných liečebných postupov v oblasti neurológie,“ uzavrela doc. MUDr. Zuzana Košutzká, PhD., vedúca Centra pre extrapyramídové ochorenia II. neurologickej kliniky LF UK a UNB.