Naučte sa, ako myslením ovplyvňovať svoje zdravie a celý život

Vedeli ste, že ľudia, ktorí veria, že starnutie prináša múdrosť, žijú dlhšie?
Alebo že akceptujúci postoj k jedlu vám pomáha schudnúť?

Vesmír vám nedáva to, čo chcete. Nemôžete získať bohatstvo alebo sa vyliečiť z choroby iba silou myslenia. Napriek tomu vaše vlastné očakávania a očakávania iných ovplyvňujú to, aký bude váš život. Predsudky sú ako vzduch, ktorý dýchame – sprevádzajú nás všade, no málokedy si ich uvedomujeme. Môžete predpokladať, že vaše telo je silné alebo že je veľmi náchylné na choroby. Môžete si myslieť, že stres je vždy veľmi škodlivý alebo že pod tlakom zvyšuje kreativitu. Tieto presvedčenia zásadným spôsobom formujú vaše zdravie a pohodu.

Naučte sa praktické tipy, ako zmeniť spôsob myslenia tak, aby bol priaznivejší pre zlepšenie vašej všeobecnej pohody, kondície, produktivity a šťastia.
O tom je kniha Davida Robsona Efekt očakávania, ktorú si môžete stiahnuť hneď teraz a začítať sa.
„Ukážeme si, aký môže mať takýto „vplyv očakávaní“ účinok aj na to, ako často sme chorí, či si dokážeme udržať stabilnú telesnú hmotnosť a  na krátkodobé a  dlhodobé dôsledky stresu a  nespavosti. Ako ukazuje nasledujúci príbeh, vaše očakávania majú taký veľký vplyv, že môžu dokonca rozhodnúť aj o tom, ako dlho budete žiť,“ vysvetľuje autor.

Všetky zistenia v tejto knihe vychádzajú z  vedeckých experimentov, ktoré boli publikované v  odborných časopisoch, a všetky sa dajú vysvetliť dobre známymi psychologickými a  fyziologickými mechanizmami, napríklad pôsobením nervového a  imunitného systému. David vysvetľuje, ako môžu naše presvedčenia ovplyvniť mnohé dôležité veci v  našom živote bez toho, aby sme sa odvolávali na paranormálne javy.

Napríklad sila očakávania je mimoriadne známa vo svete gastronómie, kde odborníci na marketing a šéfkuchári už dlho využívajú vplyv nášho mechanizmu na predpovede, aby zvýšili pôžitok, ktorý majú ľudia z jedla…

Alebo šport. „Dnes už vieme, že mnohé prínosy cvičenia môžu byť výsledkom očakávaní. Zistilo sa napríklad, že cvičenie zlepšuje náladu a duševné zdravie ľudí a  pôsobí aj ako analgetikum, takže zmierňuje príznaky akútnej i chronickej bolesti,“ píše David Robson. „Predpokladá sa, že toto zlepšenie nálady aj zmiernenie bolesti sú dôsledkom uvoľňovania endorfínov, a hoci môže ísť o automatickú fyziologickú reakciu na fyzickú aktivitu, zdá sa, že to, čomu ľudia veria, tu zohráva veľkú úlohu. A zdá sa, že tieto účinky sú ešte väčšie, keď ľuďom poskytneme informácie o týchto potenciálnych prínosoch. Ak očakávate, že sa po cvičení budete cítiť uvoľnenejší a plní energie alebo že sa vaše bolesti vyparia, je pravdepodobnejšie, že sa to skutočne aj stane.“

David Robson je vedecký novinár, ktorý sa špecializuje na témy mozgu, tela a správania. Jeho články boli publikované okrem iného v medzinárodnom vedeckom časopise New Scientist a v novinách The Guardian a The Washington Post.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: