Netradičné stolovanie? Skúste to na zemi

Dalito.sk/ilustračné foto: Alex Haney - Unsplash
PR -

Stolovanie má vo svete rôzne pravidlá. Niekde je bežné jesť z jedného taniera, inde nesmiete používať pri jedení ľavú ruku a stolovanie na zemi nemusí byť žiadny prehrešok proti etikete. Ako sa stoluje v rôznych krajinách sveta?

Pravidlá stolovania vo svete môžu mnohých z nás prekvapiť. U nás totiž nie je zvykom jesť na zemi, pridlho pri stole konverzovať alebo namiesto príboru používať ruky. Zvyky sú všade rôzne, preto by ste si mali pred cestou kamkoľvek prečítať zopár zásadných rozdielov.

Arabi jedia na zemi

Ak ste niekedy cestovali do niektorej z arabských krajín, najmä na Blízkom východe, možno ste si všimli, že často stolujú na zemi. Koberec, na ňom obrus s množstvom tanierov a misiek z jedlom a vankúše na sedenie vôkol nich. Aj keď dnes už tento spôsob stolovania postupne mizne, stále patrí k tradíciám. Pri jedle sa neriešia závažné témy a atmosféra by mala byť uvoľnená. Tradičné arabské stolovanie je dlhé a trvá aj niekoľko hodín, keďže sa začína s tzv. mezzé, čo sú zeleninové a mäsové predkrmy, pokračuje sa polievkou a potom hlavným chodom a na záver sa jedlo zapíja kávou.

V Japonsku sŕkajú

Určite ste počuli o tom, že sŕkanie je v Japonsku prejavom toho, že vám chutí a prejavujete tak úctu kuchárovi. Sŕkanie má však aj ďalší účel. Najčastejšie sa s ním stretnete pri jedení ramenu. Ten sa musí podávať naozaj horúci a nesmiete čakať, kým vychladne. Preto, aby ste si nespálili jazyk, musíte sŕkať. Tým totiž ochladíte rezance a polievku a nepopálite sa. Ak budete v Japonsku jesť ryžu, nikdy do nej nezapichujte paličky. Zapichnutými paličkami do jedla sa vyjadruje úcta zosnulým a medzi živými to znamená, že niekto zo stolovníkov zomrie. Preto si na to dávajte pozor a paličky odkladajte na misku alebo na držiak vedľa taniera.

V Taliansku je pizza posvätná

Odísť z Talianska a neochutnať pizzu je ako žiť život bez lásky. Pravej talianskej pizze sa totiž nič nevyrovná. Pri jej jedení by ste ale mali dodržiavať zopár nepísaných pravidiel. Jedno z nich znie, že si nikdy neobjednávajte k pizze syr navyše. Tým by ste dali najavo kuchárovi, že jeho schopnosti nie sú dostatočné. Taliani tiež pri jedení pizze neuznávajú príbor, preto sa nebojte ju chytiť do rúk. Čo sa pitia k pizze týka, nič nepokazíte vínom ani pivom, či obyčajnou vodou. Taliani sú okrem pizze tiež vyhlásenou destináciou kávy. Dajte si pozor, talianske espresso je malé a veľmi silné. Vodu, ktorú k nemu dostanete, vypite pred kávou, nikdy nie potom, aby ste si uchovali chuť kávy čo najdlhšie.