Neuveríte, čo spôsobí alkohol aj neopatrnosť pri šibačke či upratovaní

ilustračné foto: archív Dalito
DALITO -

Upratovanie, alkohol, sviatoční vodiči a šibačka neodmysliteľne patria na Slovensku k Veľkej Noci. Každoročne však spôsobujú viacero škôd na zdraví či majetku. Tu sú niektoré prípady poistných udalostí, ktoré nahlásili ľudia počas veľkonočných sviatkov v minulosti ako aj rady, ako sa vyhnúť zbytočným škodám.

Udalosti na cestách – pozor na alkohol a sviatočných vodičov

Podľa štatistiky UNIQA sa najmenej poistných udalostí na cestách stáva na Veľkonočnú nedeľu, kedy evidujeme každoročne zhruba o polovicu škôd menej ako na Veľkonočný pondelok, ktorý je sprevádzaný šibačkami a konzumáciou alkoholu.

UNIQA eviduje prípad staršieho manželského páru, ktorý sa počas sviatkov vybral  autom na návštevu príbuzných. Za volantom sedela pani, ktorá bola tzv. sviatočná vodička. Znie to až neuveriteľne, ale stres z dlhšej prestávky v šoférovaní zrejme spôsobil, že pani za jeden deň spôsobila 3 kolízie. Najskôr narazila na ceste do zvodidiel, pokračovala v jazde, auto následne v priebehu dňa poškodila pri parkovaní a večer cestou domov v snahe vyhnúť sa zvieraťu na ceste  skončila s autom v priekope. Posádka auta našťastie neutrpela zranenia, škodu na aute sme uhradili z havarijnej poistky.

Na Veľkonočný pondelok určite nezabudne vodič, ktorý si neustriehol hladinu alkoholu v krvi. Po návrate zo šibačky sa snažil zaparkovať svoje auto na sídliskovom parkovisku, pričom poškodil naraz až 5 áut. Privolaná policajná hliadka mu namerala v krvi 0,8 ‰ alkoholu. Škody na okolostojacich autách sa hradili z PZP vodiča. Keďže vodič sa dopustil hrubého porušenia svojich povinností, poisťovňa po ňom požadovala celú škodu zaplatiť. Poškodení tak boli síce obratom vo svojich nárokoch uspokojení, vodič pod vplyvom alkoholu však asi nebude na tento deň spomínať rád.

Alkohol za volantom je problém aj pre spolujazdca

V domácnostiach sa zvykne v rámci výslužky ponúkať alkohol. Nezabúdajte, že ani po malom poháriku si nesmiete sadnúť za volant! V prípade havárie poisťovňa vyplatí z PZP plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta regresom vymáhať náhradu škody. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie dokonca  zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec. Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie. Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa kráti plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle

Úrazy pri veľkonočnom upratovaní

Podľa analýz UNIQA sa väčšina nahlásených úrazov stane práve v domácnosti. Najmä na jar a špeciálne pred veľkonočnými sviatkami ľudia zvyknú absolvovať doslova upratovací maratón, pričom úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie. Najčastejšie ide o pošmyknutia, pády z rebríkov pri upratovaní či popáleniny pri varení. Úrazy, ktoré utrpíte  doma či vonku, sú kryté v rámci úrazového alebo životného poistenia. 

Mnohé zranenia sú dôsledkom pádov z vratkých stoličiek, starých rebríkov či iných improvizovaných podstavcov, na ktoré ľudia často vyskakujú len v ponožkách či papučiach. Medzi úrazmi prevládajú poranenia končatín – ide najmä o zlomeniny a otvorené rany, po nich nasledujú narazené rebrá a úrazy spodnej časti chrbtice.

Kuriózny prípad, ktorý skončil zraneniami, nám v minulom období nahlásil klient po jarných prácach na záhrade, ktoré chcel s rodinou ukončiť grilovačkou: „Spadol som zo stromu rovno do kotla s vriacim gulášom a opálil som si ruku. Potom som asi ešte popálil nohu, keď som skočil pätou do pahreby.“

Keď šibačka skončí úrazmi   

Niektorí z nás sú skalní zástancovia tradícií a bez šibania a oblievania dievčat si Veľkú Noc nevedia predstaviť. Pri naháňačkách spojených s týmto rituálom však nechtiac vznikajú úrazy.

UNIQA registruje v úrazovom poistení prípad dievčaťa, ktoré pri návšteve prvého šibača utrpelo fraktúru zápästia, pretože sa snažilo utekať, ale zakoplo o prah domu. Po chvíli sa priblížil ďalší šibač, ktorý bohužiaľ nevedel, že už je zranená a rozbehol sa za ňou. Dotyčná sa snažila opäť uniknúť, pri tom si ale bolestivo udrela koleno. Bola z toho pracovná neschopnosť rádovo niekoľko týždňov a doba liečenia úrazov si vyžiadala 3 mesiace.

Poistnú udalosť nahlásili rodičia dievčaťa zo stredného Slovenska. Šibači prišli obliať svoju spolužiačku, ktorú v kúpeľni hodili do vane a oblievali vedrom a pohármi vody. Dievča sa v mokrej vani pošmyklo, pri páde si udrelo hlavu o vodovodnú batériu  a nešťastný pád mal za následok zlomeninu predlaktia pravej ruky. Dievča dostalo plnenie z úrazového pripoistenia, ktoré malo uzatvorené v rámci životnej poistky.

Temperamentní šibači z obce na severnom Slovensku spôsobili škodu na zariadení domácnosti svojim susedom. V rodinnom dome naháňali dievča, ktoré chceli vyšibať. Naháňačka sa skončila rozbitým sklom na presklených dverách verandy, do ktorých dievča v snahe utiecť pred nimi zboku narazilo. Dievča našťastie neutrpelo žiaden vážny úraz, rozbité sklo na dverách sa hradilo z poistky domácnosti.

Pozn. redakcie: PR článok vypracovala poisťovala UNIQA

Môže vás zaujať: