„Neviem, či som čítala niečo pútavejšie a inteligentne naturálne ako je Neapolská sága”

Dalito.sk/Knihy Neapolská sága/zdroj fotografi/Martinus a Panta Rhei
RADKA BAČÍKOVÁ -

ilé dámy, ak sa vám ešte nedostala do rúk kniha Geniálna priateľka od skvelej talianskej autorky Eleny Ferrante, dlhé letné večery a pláže sú tým najideálnejším časom na to, aby ste si tento čitateľský skvost naplno užili. Počítajte totiž s tým, že ide o tzv. Neapolskú ságu, tetralógiu, ktorú tvoria 4 knihy a nebudete sa od nich vedieť odtrhnúť.

Elena Ferrante je pseudonym pre vynikajúcu taliansku spisovateľku, ktorej štýl písania vám učaruje a celkom vás pohltí. V jej románoch vystupujú výrazné ženské postavy, ktoré sa snažia vysporiadať s vlastnou osobnosťou, minulosťou a zložitými vzťahmi lásky a nenávisti.

Po napísaní Neapolskej ságy, príbehu o celoživotnom priateľstve dvoch žien, si Elena Ferrante získala povesť jednej z najstrhujúcejších, najvnímavejších a najelegantnejších súčasných rozprávačiek.

Knihy vyšli v postupnosti: Geniálna priateľka (2015),  Príbeh nového priezviska (2016),  Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú (2017) a Príbeh stratenej dcéry (2017).  Elena si aj napriek medzinárodnému úspechu zachováva svoju anonymitu. Tvrdí, že „anonymita je predpokladom pre jej prácu a že zachovanie jej pravého mena v tajnosti je jedným z kľúčov úspešného tvorivého procesu písania“.

Geniálna priateľka je prvou knihou z Neapolskej ságy. Odohráva sa v Neapole na konci päťdesiatych rokov. Je to príbeh dvoch malých dievčat, ktoré vyrastajú vo svete chudoby a násilia, v uzavretom vesmíre, v ktorom je nutné sa prispôsobiť, dodržiavať pravidlá, zvyky a byť ako ostatní.

Dve dievčatá, od začiatku iné, k sebe nachádzajú cestu, až sa stanú neoddeliteľnými. Elena je pekná a svetlovlasá. Učí sa, snaží sa každému vyhovieť a splniť, čo sa od nej očakáva. Rebelantská Lila je tmavá, zlá, ale nesmierne bystrá, priam geniálna. Nebojí sa nikoho a ničoho.

Zo školy však odchádza pomáhať otcovi a bratovi do obuvníckej dielne. Naopak Elena, ktorú podporuje učiteľka, pokračuje v štúdiu na gymnáziu spolu s deťmi z bohatších rodín, ktorých rodičia si to môžu dovoliť. Dievčatá sa menia navonok aj vo vnútri, ich cesty sa rozchádzajú a znovu krížia na pozadí živej, ale temnej a drsnej neapolskej štvrte. A tie cesty ich vedú k dospelosti. Detstvo nezostáva bez následkov, bez spomienok na túžby a utrpenie.

Geniálna priateľka je portrétom dvoch nezabudnuteľných dievčat, ktorý Elena Ferrante vykresľuje s vášňou a nehou až do dna ich duše. Je to fascinujúci román. Freska z hluku, obrazov a farieb, poodchýlené okno do druhého sveta, do inej doby. Nezabudnuteľný príbeh priateľstva.

Po jej prečítaní okamžite siahnete po druhej knihe, v ktorej Elena so svojou „geniálnou priateľkou“ opustia svoje klaustrofobické dievčenstvo a vstupujú do sveta búrlivej mladej dospelosti, ktorú sprevádza láska, strata a zmätok.

V tretej časti Neapolskej ságy sa z dievčat stávajú ženy. Lila, ktorá sa v šestnástich vydala, má malého syna, opustila manžela a výhody, ktoré jej prinášalo manželstvo, pracuje ako robotníčka vo fabrike. Elena odišla zo štvrte, skončila vysokú školu a vydala úspešný román. Otvorili sa jej dvere do sveta vzdelaných ľudí. Obe ženy plávajú v mori príležitostí, ktoré priniesli sedemdesiate roky. Stále ich spája silné puto, ktoré nemôžu preťať žiadne vonkajšie okolnosti.

Strhujúca sága vrcholí štvrtou knihou s názvom Príbeh stratenej dcéry. Obe ženy sú dospelé, majú manželov, milencov, deti a starnúcich rodičov. Priateľstvo im slúžilo ako kotva v živote. Obe sa snažili uniknúť zo štvrte, v ktorej vyrástli. Elena sa vydala, odišla do Florencie a napísala niekoľko kníh. V záverečnej časti ju neviditeľná sila znovu ťahá do Neapola.

Neviem, či som niekedy čítala niečo pútavejšie a tak inteligentne naturálne ako je Neapolská sága. V nádhernom a detailnom popise celoživotného priateľstva sa nájde každá žena. Najlepšie to popísala samotná autorka: „Vzťahy medzi ženami sa neriadia takými pevnými pravidlami ako priateľstvá mužov. Chcela som prerozprávať, ako celoživotné priateľstvo dvoch žien dokáže uniesť a prežiť dobré a zlé pocity, závislosť a emancipáciu, vzájomnú podporu a zradu.“

I keď sa to tak môže javiť, Neapolská sága nie je typickým ženským románom, o čom svedčí aj pozitívna kritika mužských čitateľov. Veď posúďte sami. Využite toto leto a spríjemnite si ho týmto podmanivým čítaním. Určite neoľutujete.