Nie je milionárom, aj tak pomáha

dalito.sk/Boris Chmel po vydražení obrazu Dalitom/foto: archív DALITO

Boris Chmel, dlhoročný hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby s tromi oceneniami Hovorca roka, dnes vedúci Odboru televízneho spravodajstva RTVS, už niekoľko rokov maľuje obrazy. Pravidelne ich darováva do charitatívnych dražieb. Tohto roku zorganizoval pre priateľov a známych prvú aukciu svojich obrazov a 15% zo sumy venoval neziskovej organizácii Plamienok a Občianskemu združeniu Deťom pre život, ktoré pomáhajú nevyliečiteľne chorým deťom a  ich rodinám.
 

Maľuješ už dlho, ako to zvládaš po návrate do spravodajstva, ktoré si vyžaduje plné nasadenie?

Maľovanie je mojou celoživotnou vášňou a v rôznych etapách života sa mu venujem menej či viac. Posledné mesiace je to o niečo menej, keďže prvoradá je pre mňa rodina, ktorá si ma veľmi neužije. No a potom, aby som vypustil všetko zo dňa a vyčistil si hlavu, príde na rad maľovanie. Je však pravda, že som ho posunul do neskorších večerných hodín. Bez neho, rodiny a športu by som dnes asi neprežil v úplnom duševnom zdraví :-).

Vernisáž obrazov Borisa Chmela/foto: dalito.sk

Zmenili sa nejako farby tvojich obrazov po zmene funkcie,  hoci opäť nepatrí medzi tie najveselšie, aj keď pri záchranároch si informoval len o najtragickejších minútach v krajine.

Používam teraz živšie, energickejšie farby v kombináciami s tmavými, takže netuším, čo by na to povedal psychológ :-). Samozrejme, tvorba i námety sú iné ako pred rokom či dvomi, no to je, myslím si, prirodzený vývoj.

Ako vznikol nápad obrazmi podporiť charitu a ako vyberáš tých, ktorým pomáhaš?

Maľovanie je moja záľuba a to, že sa to niektorým ľudom páči, je nadstavba. Ak vďaka nej môžem prostredníctvom rôznych akcií pomôcť, tak je to aj satisfakcia v duši. Snažím sa pomôcť deťom, ktoré nemôžu ovplyvniť osud a trpia ťažkými chorobami. Preto podporujem neziskové organizácie Deťom s rakovinou, Plamienok a Nadáciu Šťastné srdcia. Človek nemusí byť milionár, stačí len nezabúdať na tých, ktorí potrebujú pomoc a pomáhať im pravidelne.

Aukciu kúpou obrazu podporilo aj DALITO.SK.