Zážitok ako sviňa. Doslova a dopísmena

dalito.sk/foto: dalito.sk

Je len jediný ostrov na svete, kde sa môžete v šírom zafírovom mori okúpať s bezprostrednou ošípanou. Spolu s dalito.sk objavte Exumu, jeden z ostrovov exotických Bahám, ktorý sa okrem neskutočnej zafírovej farby mora a snehovo bielych pláži pýši svetovým unikátom. Prasacím ostrovom.

Navštíviť floridské Miami a neodskočiť si na pár dní na Exumu považujú cestovatelia za dovolenkové barbarstvo. Exumas je súostrovie 365 ostrovov a ostrovčekov, ktoré začínajú len 35 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Bahamských ostrovov Nassau. Kedysi ich volali Yumey a Suma (mená americko-indického pôvodu).

Dnes sú rozdelené do troch hlavných oblastí – Great Exuma, Little Exuma a Exuma Cays.

Každý z ostrovov ponúka vlastný unikátny zážitok z Bahám, ktoré vám dalito.sk prinesie postupne. Jedinečné Exuma a Little Exuma sú známe bezstarostnou atmosférou, zatiaľ čo Exuma Cays pôsobí ako detské ihrisko pre bohatých a slávnych aj s ich súkromnými ostrovmi s históriou britskej kolónie.

foto: dalito.sk

Uverila som, až keď som videla

Takmer dva roky som sa tešila v prvom rade na kúpanie so živými prasatami. Keď som to videla na internete, neverila som vlastným očiam. Po dvoch rokoch som sa blížila k malému ostrovu a s úžasom sledovala, ako sa z kopca a spod prístrešku rozutekali do mora svine, ktoré doma vidíme maximálne v hospodárskych chovoch či domácich chlievoch. Exumské prasatá však boli iné. Všetky pekne vykúpané, čistučké, očíslované a šťastné. Veď opäť priplávala loď plná suchého chleba. Ani nepočkali, kým sa priblížime k brehu, a už nám plávali oproti.

„Sú naučené, že keď začujú motor lode, okamžite sa rozbehnú do mora za chlebom. Nosíme ho vždy so sebou a rozdávame turistom. Je to pre nich nezabudnuteľný a jedinečný zážitok. Musíte si však dávať pozor, aby vás pri kŕmení z pažravosti nepohrýzli,“ upozorňuje nás kapitán Keno z miestnej rodinnej cestovnej kancelárie, ktorý na prasací ostrov prichádza s turistami denne už roky.

„Ste druhí Slováci, čo na lodi mám. Prvá bola cestovná kancelária, ktorej sme našu atrakciu predstavovali. Inak k nám chodia prevažne Američania a Briti, ale aj Kanaďania a hostia z Austrálie. Náš ostrov je jedinečný a to, čo teraz zažijete, nezažijete nikde na svete,“ povzbudil nás rodnou angličtinou kapitán pri skokoch do vody. Je to zvláštny pocit skočiť do mora, v ktorom vám miesto delfína či žraloka (áno, zažili sme aj žraloky, no o kúpaní s nimi inokedy) pláva oproti prasa.

foto: Dalito.sk

„Nóóó…  na druhej strane ostrova je aj farma. Nejako sa nám tu premnožili a tak ich tam potajomky spracovávame,“ vysvetľuje mi na brehu domáci chovateľ, ktorý vyšiel spod striešky, kde sa spolu s ošípanou schovávajú pred slnkom, kým príde ďalšia loď.

Keď mi to hovoril, zvláštne stlmil hlas, aby nikto iný informáciu nepočul. Pri pohľade na šťastných turistov hrajúcich sa s prasiatkami som to aj chápala. Nemohol vedieť, kto z nich je milovník zvierat natoľko, že by mu táto informácia pokazila celý zvyšok dovolenky na Exume.

„Kým pôjdu na tanier, turistom ešte urobia veľa radosti,“ pousmeje sa potichu domáci, ktorého svine poslúchajú takmer na slovo.  Zamyslím sa, či žartoval alebo tie milé zvieratá naozaj hneď za kopcom „killujú“, a spomeniem si na chutnú bravčovú večeru z predchádzajúceho dňa. Hm, zvláštny pocit, vravím si a utekám si užiť to, o čom som roky snívala. Pravdou je, že na bravčovine si domáci pochutnávajú často, hneď po rybách a ďalších daroch mora.

Miesto delfína ošípaná

Také obrovské ošípané som nikdy pri sebe nemala. Napriek tomu pôsobili priateľsky, aj keď občas bolo naozaj počuť, ako sa omylom zahryzli do prsta turistu. Dokonca im neprekážalo ani to, ak ste si z nich urobili delfína.

Stačilo sa chytiť prasacej srsti na chrbte, ktorá sa nešmýka, položiť sa na vodu, zatvoriť oči a nechať sa unášať rýchlosťou nenažraného plávajúceho prasaťa bojujúceho o každý kúsok chleba vo vode. A dávať pozor, aby vás sviňa nekopla. Rozdiel medzi delfínom a prasaťom som nepociťovala žiadny…

foto: Dalito.sk

Príroda na celej Exume ďaleko prevyšuje človeka a jeho oko toľkú krásu nedokáže vstrebávať. Takže neustále niekto vykrikoval. „Wow, to je nádherné! To je neskutočné! Neuveriteľné! Šialené!“ Rozmýšľala som, koľkokrát za život to už kapitán Keno s pomocníkom Juniorom počuli a čo si o tom naozaj myslia. Či toľké ovácie ešte vôbec môžu počúvať. Na preslávenej pláži  Major’s Spot Cay si to turisti s prasatami naozaj užívali.  Samozrejme väčšina z nich chcela svine presvedčiť, aby si s nimi urobili selfie…

Záhada ošípaných

Domáci tvrdia, že nikto netuší, ako sa ošípané na tak vzdialené ostrovy od toho hlavného dostali. Aspoň sa tak tvária, možno, aby nezabudnuteľnému celodennému výletu pridali ešte aj rúško tajomstva.

Faktom však je, že po návrate som na internete našla informáciu, že na ostrov Big Cay, ktorý leží severne od Staniel Cay, ich presídlili obyvatelia. Počas vojny v Perzskom zálive sa totiž obávali, že vypukne ekonomický kríza, a tak na veľmi vzdialenom ostrove vybudovali farmu, ktorú však žiadny turista nemohol navštívil.  Objavili ju až potápači, ktorí k pláži Big Major’s Cay prišli šnorchlovať. Na motor lode nič netušiacich potápačov zareagovali prasatá húfnym nájazdom do vody, a tak bola existencia tajného chovu v prípade ekonomickej krízy odhalená.

To bolo pred takmer 30 rokmi. Odvtedy k ostrovu s utajenou farmou denne pripláva niekoľko lodí s turistami, aby si užili to, čo inde na svete nenájdu. Plávajúce svine v zafírovom mori miesto delfínov, žralokov či rají.

foto: Dalito.sk

Francúzsko, láska moja

1 reakcie na Zážitok ako sviňa. Doslova a dopísmena