Novinára Pukiho zavraždila mafia. Objednávateľ je na slobode

DALITO.SK/Chorvátsky bombový útok- zavraždený chorvátsky vydavateľ Ivo Pukanič 23. októbra 2008/foto: FOTO ARCHÍV TASR/AP
DALITO -

Bezprecedentná vražda mladého slovenského investigatívneho novinára a jeho snúbenice zasiahla nás všetkých. Robil si svoju prácu, ako investigatívec  chcel dôsledne plniť svoju úlohu – byť strážcom demokracie. Uvidíme, čo prinesie vyšetrovanie… V tejto súvislosti som si spomenula  na jedného zahraničného investigatívneho novinára, s ktorým som sa kedysi  v Záhrebe rozprávala  o jeho práci. Smial sa, ukazoval mi fotografie z prípadov. Bol vtedy na novinárskom výslní.

Potom ho zabili…    KLIKNI SEM: na FOTO Iva Pukaniča – Pukiho 

Tak ťa predsa dostali, Puki – pomyslela som si, keď som si 23.10. 2008  prečítala správu o vražde  veľmi známeho  investigatívneho chorvátskeho novinára Iva Pukaniča.  Zabila ho nastražená bomba pod  autom v centre Záhrebu.

Prvýkrát som sa s Pukim  –  ako ho každý volal –  stretla kedysi v jeho záhrebskej redakcii. Chcela som spoznať novinára, ktorému sa ako jedinému podarilo urobiť rozhovor s vtedy najhľadanejším človekom v Chorvátsku i Európe – s generálom Antem Gotovinom.  Veľká, zarámovaná fotografia , na ktorej bol Gotovina s  usmiatym Pukaničom, mi hneď po príchode do jeho kancelárie udrela do očí.

Neďaleko ležala fotka, na ktorej bol Pukanič spolu s usmiatym (bývalým) chorvátskym prezidentom Stjepanom Mesičom.  Puki bol veľmi bezprostredný.  Keď som sa ho pýtala, či je v poriadku, že sa fotografuje s politikmi a potom o nich prináša kauzy , odpovedal, že on je novinár, patrí to k jeho práci  a je mu jedno, čo si o tom myslí druhá strana. Spomenul tiež, že ho veľakrát vypočúvali na polícii. Nemal im to za zlé, tvrdil, že polícia si tiež robí len svoju prácu.

Politici, zločinci, celebrity.. Ivo Pukanič,  niekdajší šéfredaktor chorvátskeho týždenníka Nacional,  sa poznal hádam s každým, o kom sa v Chorvátsku hovorilo. Mal kontakty všade.  Aj na mafiánske a zločinecké kruhy, za čo ho často kritizovali. On však tvrdil, že sa  musí  zoznámiť s každým, o kom chce písať. Ľudia z chorvátskeho podsvetia  mu pomohli sprostredkovať aj  rozhovor s vtedy hľadaným generálom.

Interview bolo ukážkovým príkladom  investigatívnej žurnalistiky.  Puki zaň dostal novinársku cenu a stal sa chorvátskym novinárom roka.  Uverejnil ho v týždenníku Nacional, ktorý patril k najpredávanejším chorvátskym titulom. Prinášal témy, o ktorých sa málokto z  novinárov odvážil písať.  Mediálnou bombou bola napríklad  aféra Dubrovačka banka –  o tom,  ako chorvátska politická elita okráda občanov. Veľký ohlas  vyvolal aj článok o tabakovej mafii.  Pukanič v ňom tvrdil, že do pašovania cigariet bol okrem balkánskych mafiánskych bossov zapletený aj  prezident Čiernej Hory Milo Djukanovič . Pre túto reportáž sa Pukimu  a jeho spolupracovníkom prvýkrát vyhrážali smrťou.  Vyhrážky a hrozby sa v redakcii Nacionalu objavovali pravidelne.

V apríli  roku 2008  Pukanič polícii tvrdil, že na neho niekto strieľal. Usporiadal tlačovú konferenciu a detailne kolegom-novinárom vysvetľoval podrobnosti pokusu o atentát.  Tí ho vysmiali. Pukanič pre svoje časté urážlivé výroky na adresu známych ľudí,  či snahu byť za každú cenu na mediálnom výslní,  nebol veľmi obľúbený. Známym stále hovoril, že  ho niekto sleduje. Do augusta 2008 bol pod policajnou ochranou, ktorú podľa policajného šéfa  na vlastnú žiadosť zrušil . Pukiho spolupracovníci ale tvrdili, že ochranku zrušila samotná polícia.

V článku „Spomienky na Iva Pukaniča“  bývalý chorvátsky prezident Stipe Mesič uviedol,  ako mu Pukanič volal deň pred smrťou: „Počúvaj, Stipe, mňa zabijú .  A  potom pokojným, vyrovnaným tónom začal hovoriť o úplne iných veciach, akoby  sa istým spôsobom vyrovnal s tým, čo naznačil. „ ( zdroj: Nacional, 28.10.2008).

Ivo Pukanič bol kľúčovým svedkom v kauze pašovania cigariet na Balkáne a mal vypovedať pred talianskym súdom. Žiaľ, pre násilnú smrť  sa na súd už nedostavil.

Chorvátska polícia  týždeň po tragédii,  v rámci akcie“ Balkánsky Express“ zadržala 5 atentátnikov. Za vykonanie Pukaničovej vraždy dostali  150 tisíc eúr. Atentátnici boli profesionálni zabijaci, z kruhov chorvátskej a srbskej mafie. Kto bol objednávateľom vraždy známeho chorvátskeho  investigatívneho novinára sa doteraz zistiť nepodarilo.

POPIS K TITULNEJ FOTOGRAFII TASR: 

Archívna snímka chorvátsky bombový útok zavraždený chorvátsky vydavateľ Ivo Pukanič auto bomba výbuch investigatívny týždenník Nacional vydavateľstvo marketing šéf Franjič spolupracovníci zranenia zabití zavraždení novinári vraždy trestné činy

Súdny proces týkajúci sa zavraždenia spolumajiteľa chorvátskeho politického týždenníka Nacional Iva Pukaniča a jeho kolegu Nika Franjiča sa začal 3. februára 2010 v Záhrebe za prísnych bezpečnostných opatrení. Pukanič (47) bol odvážny muž, nemilosrdne podával správy o aférach a škandáloch, silno polarizoval a podarilo sa mu stať sa jedným z najrešpektovanejších a zároveň najkontroverznejších novinárov v Chorvátsku.

Na archívnej snímke policajti na mieste výbuchu, ku ktorému  došlo vo štvrtok 23. októbra 2008 neďaleko redakcie investigatívneho chorvátskeho týždenníka Nacional. Pri explózii zahynul známy chorvátsky novinár, majiteľ vydavateľstva a spoluvlastník Nacionalu Ivo Pukanič, ako aj šéf marketingu Niko Franjič.

Zranenia utrpeli ďalší dvaja spolupracovníci týždenníka. V budove sa v čase výbuchu okrem zamestnancov nachádzala aj 20-členná skupina študentov žurnalistiky.