Online formulár na podporu v nezamestnanosti

Dalito.sk/Žiadosť SP o dávku v nezamestnanosti/zdroj: SP
DALITO -

Slovenská ekonomika podľa analytikov rástla v minulom roku najpomalšie za posledný šesť rokov a to ešte netušila, že sa na ňu valí pohroma menom COVID-19. Tempo medziročného rastu už v treťom štvrťroku slovenskej ekonomiky, podľa Štatistického úradu SR, spomalil na takmer šesťročné minimum 1,3 percenta. Aktuálne odhady analytikov rozpočtovej rady sú jasné, slovenská ekonomika padne tento rok do recesie.

Hromadné prepúšťanie na Slovensku oznámili už prvé formy k 1. aprílu. Prvé výpovede dostávajú aj zamestnanci menších firiem. Mnohí živnostníci už hlásia ukončenie svojej živnosti, sú už podnikatelia, ktorí pristúpili už aj k likvidácii firmy, pretože pre mnohým opatrenia vlády na zmiernenie dopadu koronavírusu situáciu neriešia.

Ako požiadať o podporu v nezamestnanosti

K uplatneniu nároku na dávku v nezamestnanosti je aj v súčasnej situácii súvisiacej s COVID – 19 potrebné doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Za takúto žiadosť sa považuje oznámenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

K žiadosti musí uchádzač vyplniť tlačivo Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, ktorej editovanú online celú verziu aj pre tlač si môžete stiahnuť tu:  Žiadosť o dávku v nezamestnanosti .

Priložiť musíte aj oznámenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.   

Jedine kompletné

„Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti upozorňuje, že bez kompletnej žiadosti, t.j. oznámenia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie a tlačiva Žiadosť o dávku v nezamestnanosti, nie je možné o nároku na dávku rozhodnúť a dávku vyplatiť,“ upozornil pre Dalito.sk hovorca Sociálne poisťovne Peter Višváder.

Zákonné podmienky nároku, všeobecné informácie o dávke v nezamestnanosti, spôsob uplatnenia nároku na túto dávku v súčasnej situácii, sa nachádzajú na internetovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk. V súvislosti s vývojom aktuálnej situácie informácie priebežne aktualizujú.