Páni, viete ako si vybrať správne plavky?

Dalito.sk/Bývalý slovenský reprezentant v plávaní Michal Navara/foto: archív Michal Navara

Leto je tu a je načase prevetrať si svoju letnú plavkovú garderóbu. Páni by nemali podceniť ani tento na prvý pohľad veľmi neformálny druh letného odevu. Nevhodným modelom, vzorom, či veľkosťou, ktorý nie je v „symbióze“ s našou postavou, či charakterom, by sme mohli pôsobiť rozpačito, ba až smiešne a to hádam nikto z nás nechce!

Tu je zopár tipov na výber správnych plaviek:

Tesné sú pre plavcov

Ak máte v pláne plávanie, potápanie a šantenie vo vode a cítite sa pohodlne v krátkych priliehavých plavkách slipového tvaru, boxerkách  alebo vo veľmi krátkych hranato rezaných šortkách (brief shorts), tak ich noste. Tie sú pravdepodobne vašou najlepšou voľbou aj v prípade, že sa chcete len opaľovať a vylihovať si na pláži.

Dlhé šortky sú pre surferov

Dlhé voľné šortky (tzv. boardshorts, alebo bermudy) si na bežné plávanie radšej odpustite. Tie sú skôr vhodné, ak máte surf, paddleboard, prípadne ak plánujete byť na palube lode, alebo hráte nejaký plážový šport na piesku.

Aká je správna dĺžka?

Žiadne plavky by nemali ísť pod hornú časť kolien. V ideálnom prípade by mala byť dĺžka plaviek najviac na dva – tri prsty od hornej časti kolena, aby nohy nepôsobili krátko. Ak nosíte tesné plavky obopínajúce telo, myslite na vaše proporcie a aj to, ako ich budú vidieť iní. Príliš tesné plavky v kombinácii s pretŕčajúcim tukom na bruchu nepôsobia veľmi lákavo…

Výber správnej farby

Čierna, tmavošedá, tmavo modrá, námornícka modrá a žiadny odtieň modrej svetlejšej ako francúzska modrá. Toto sú najklasickejšie farby, ktorými nič nepokazíte. Takmer konzervatívna voľba. No pokojne si oblečte aj žiarivé oranžové – tie úžasné, svetlé, elektrické mandarínky. Skvelá voľba! Len pozor, aby si vás nepomýlili s plavčíkom. Veľmi obľúbenou plážovou farbou je tiež červená a jej odtiene. Moderné sú v tónoch tehlovej až ružovočervenej a vyblednutej koralovej farby.

Objavte vzory

Káro, tartan (štvorčeky), pepito, batik, calico (drobné kvietky), paisley (slzičky), či havajské kvetové vzory sú opäť v móde. Nebojte sa experimentovať veď leto má byť veselé. Pestré farby, tóny a vzory sú ideálne na pláž k moru i na kúpalisko. Ak sa ale chystáte na plážový večierok alebo vás pozvali na párty na jachte vyhnite sa tomu, aby ste boli príliš dobrodružní, vyzývaví alebo gýčoví. Tučné kvetinové a havajské vzory nie sú to pravé na podujatie, na ktorom ste hosťom. Noste to, čo sa vám páči, keď zostávate doma pri svojom bazéne, či na verejnej pláži, kde sa stratíte v dave.  Ale pozor! Ak sa chystáte v plavkách na verejnosť, vždy sa snažte vyzerať najlepšie a nesnažte sa stiahnuť všetku pozornosť na seba ich nevhodným výberom.

Veľkí chlapi by mali nosiť krátke šortky

Veľký chlap je veľký chlap. Keď ste veľký, neexistuje žiadna farba, vzor alebo pásik, ktorý by vás v plavkách zúžil. Bohužiaľ, príliš veľa veľkých mužov sa snaží svoju veľkosť zakryť ešte väčšou „záplatou“.  Aj tu má plavková móda svoje riešenie: držte sa jasných, plných farieb alebo hustejších vzorov na tmavších poliach a noste radšej kratšie trenky, či šortky. Veľkí muži majú tendenciu obliekať si veľké hranaté šortky. Príliš dlhé plavky však nezakryjú nadbytočné tukové tkanivo, ale skôr zvýraznia ich veľkosť a zakrývajú jednu z najlepších partií veľkého muža – stehná.

A na záver už len malá rada.

Leto si užívajte v plavkách kdekoľvek, no nikdy nezabúdajte, že aj do plážovej reštaurácie, či do obchodu by ste mali prísť oblečení aspoň v tričku a samozrejme so suchými (!) plavkami (trenkového strihu). Úzke boxerky a obtiahnuté slipové plavky sú prehreškom aj voči najnižšiemu stupňu plážovej etikety.