Paul Newman a jeho úprimný i drsný životopis

zdroj: Ikar

Ak nezískame Marlona Branda, som za Paula Newmana. Z toho chlapca raz bude filmová hviezda, o tom nepochybujem. Vyzerá rovnako dobre ako Brando, má silnú a opravdivejšiu mužnú auru. Ešte nie je taký skvelý herec ako Brando a možno ani nikdy nebude. No už teraz je prekliato dobrý a vyžaruje z neho moc, emócie a sex.

Neobyčajný život obyčajného muža je drsný a otvorený životopis. Paul Newman vo svojich memoároch úprimne opisuje celý svoj život: traumatické detstvo, kariéru, pitie, spomienky na Marlona Brandona, Jamesa Deana, Elizabeth Taylorovú, Johna Hustona, ale aj svoje najväčšie herecké roly. Neobchádza intímny život s Joanne Woodwardovou či svoje najvnútornejšie obavy, vášne a radosti.

Neobyčajné memoáre, zostavené z tisícov strán prepisov. Majú síce len 280 strán, no sú doslova nabité životnými skúsenosťami, zážitkami a prešpikované osobnosťou tohto výnimočného herca.
Newmanovo rozprávanie je silné, niekedy vtipné, inokedy bolestné, vždy však hlboko úprimné. Rozprávania priateľov z detstva a kamarátov z námorníctva, rodinných príslušníkov a filmových a divadelných spolupracovníkov, ako sú Tom Cruise, George Roy Hill, Martin Ritt a John Huston, ktoré sa objavujú v celom texte, dodávajú Newmanovmu príbehu bohatosť, farebnosť a zaujímavú rôznorodosť.

Neobyčajný život obyčajného muža je silný príbeh – niekedy bolestný, tvrdý, ale tiež zábavný, nežný a príjemný. Stiahnite si ho hneď teraz ako e-knihu a môžete čítať.
Miestami budete mať pocit, akoby ste sa ocitli v prítomnosti Paula Newmana, akoby bol kúsok od vás a vy ste sa ho mohli dotknúť. V istých pasážach veľmi intímne a súkromné memoáre, ktoré nám dávajú šancu nazrieť do života obyčajného-neobyčajného herca. Výnimočného umelca a hollywoodskej ikony.

Paul Newman je herec, filmový režisér, automobilový pretekár a podnikateľ. Po desiatich nomináciách na Oscara napokon získal toto ocenenie za najlepší herecký výkon vo filme Farba peňazí. Zároveň získal mnoho iných cien, medzi nimi Cenu BAFTA (Britskej akadémie filmového a televízneho umenia), tri Zlaté glóbusy, cenu SAG (Združenia filmových a televíznych hercov), cenu Emmy, Cenu Cecila B. DeMilla a Humanitárnu cenu Jeana Hersholta.

Medzi jeho filmy patria Hazardný hráč, Hud, Harper, Frajer Luke, Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz, Rozsudok, Pán a pani Bridgeovci, Nie som blázon, Cesta do zatratenia aj animovaný film z dielne štúdia Pixar Autá, v ktorom pôsobil ako konzultant a súčasne prepožičal hlas Docovi Hudsonovi.

Ako politický aktivista a humanitárny pracovník vyzbieral a daroval mnohým charitatívnym organizáciám takmer miliardu dolárov. Newman mal šesť detí a jeho manželkou bola oscarová herečka Joanne Woodwardová, s ktorou bol ženatý päťdesiat rokov. Zomrel v roku 2008 vo veku osemdesiattri rokov.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

Môže vás zaujať: