„Poisťováčka“ a bývalý policajt pred 35 rokmi spôsobili revolúciu na ľade

Dalito.sk/35 rokov od slávnej jazdy krasokorčuliarskej dvojice Jayne Torvillová a Christopher Deana na ZOH Sarajevo 1984/foto: dailymail.co.uk
DALITO -

Prešlo 35 rokov od ich historického tanca na ľade. Napriek tomu ešte aj dnes mnohým z ich jazdy behajú zimomriavky po tele. Dodnes, keď z rádia počujú skladbu Bolero od Maurice Ravela si vybavia legendárnu krasokorčuliarsku dvojicu Jayne Torvillovú a Christophera Deana. Zimné olympijské hry 1984 v Sarajeve najmä vďaka nim nezapadli do zabudnutia a dodnes vyvolávajú silné športové emócie.

Pri príležitosti výročia sme si na nezabudnuteľný  športový výkon zaspomínali so  slovenským asistentom trénera slávnej krasokorčuliarskej dvojice, poprednými krasokorčuliarskymi legendami, i komentátorom športu.

Šok aj burácanie

Sarajevská hala Zetra a v nej absolútny krasokorčuliarsky zážitok na skladbu Bolero, v ktorom Jayne Torvillová – Christopher Dean na zimnej olympiáde v roku 1984 vyrazili všetkým dych.

Originál záznamu ich jazdy na ZOH aj s nadšenou reakciou britského športového komentátora a ohlásením výsledku všetkých šestiek.

Za impozantný výkon získali od arbitrov z Ruska, Fínska, Veľkej Británie, Bieloruska, Ukrajiny, Francúzska, Česka, Nemecka a Kanady 12 x absolútnu známku 6.0, tri šestky dostali za technické prevedenie a maximálny počet, deväť šestiek aj za umelecký dojem.

Hovorí sa, že sarajevské gala predstavenie tejto britskej dvojice, ktoré sa symbolicky odohralo večer na sviatok svätého Valentína, len vo Veľkej Británii pritiahlo k televízorom dvadsaťštyri miliónov ľudí, čo bola takmer polovica populácie krajiny.

Porušili pravidlá

Ich prevedením voľného tanca táto krasokorčuliarska dvojica porušila dovtedajšie konvencie spoločenského tanca na ľade, čo dokonca naštrbilo i vtedy platné pravidlá súťažnej disciplíny (predpísaná zmena tempa a rytmu, spoločné držanie sa, ráz spoločenského tanca, štyri minúty tanečného prejavu).

Takmer dvadsať sekúnd vôbec nekorčuľovali, na čo si dodnes spomína aj športový komentátor Stanislav Ščepán, ktorý v tom čase sedel za stolom v redakcii a spracovával článok do športových novín.

„Voľná jazda sa ráta od prvého pohybu, no tento pár začal tancovať na ľade skoro až po pol minúte,“ spomína si. „Boli revoluční, pretože v tom období prišli ako prví s nápadom zmeny tempa a rytmu,“ dodáva Ščepán.

Ravelovo Bolero v originály trvá 18 minút, ale aranžér Bob Stewart ho dokázal skrátiť na 4 minúty 28 sekúnd. Aj tak to bolo o 18 sekúnd dlhšie, než pripúšťajú pravidlá.

Obaja korčuliari tak museli prvých 18 sekúnd udržať korčule mimo ľadu. Podľa regúl totiž až prvý dotyk korčúľ s ľadom spúšťa stopky, ktoré merajú skutočný čas jazdy.

„Náš aranžér to dostal na 4:28 , ale nemohol ho ďalej skrátiť bez toho, aby zmenil tempo a rytmiku. Preto náš pohyb začal až po úvodných prázdnych sekundách,“ povedal Dean v roku 2014.

„Vybavujem si celú jazdu, pozeral som sa na nich so zatajeným dychom a po prvý raz som cítil zimomriavky na chrbte, čo je pre mňa signálom veľmi intenzívneho momentu,“ rozvíja debatu Ščepán. „Matne si vybavujem, že jazdu komentoval už nebohý slovenský športový komentátor Karol Polák a/alebo nebohý Karel Mikyska, český športový novinár, rozhlasový i televízny komentátor,“ vracia sa v spomienkach Ščepán.

Radi by sme poznali ich vtedajšie pocity,  no aj s odstupom času, každý kto si ich jazdu spätne pozrie vycíti, že títo Angličania – 26. ročná zamestnankyňa poisťovne Jayne Torvillová a 25. ročný bývalý policajt Christopher Dean z Nottingham Ice Dance Club prišli úplne s niečím iným a navyše na olympijský ľad položili svoje duše.

„V Sarajeve nám náš voľný tanec vyšiel zatiaľ najlepšie,“ priznal na vtedajšej tlačovej konferencii Dean. „Utvorila sa tu skvelá atmosféra, prišlo sa na nás pozrieť veľa britských divákov. „Po prvý raz nás však za umelecký dojem ocenili všetci rozhodcovia šestkou,“ upresnil Dean.

„Tanec je pre nás veľká zábava, každý nový nápad nám prináša obrovskú radosť. Keď tancujeme, žijeme s hudbou, pracujeme ako nepokojná sopka,“ vysvetľovala vtedy Torvillová, ktorá opísala aj prvé dojmy po dotancovaní:

„Nemohli sme skórovať lepšie. Až keď sme sa vybrali, aby sme zhromaždili naše kvety na ľade, uvedomili sme si to obrovské šťastie, čo sa nám stalo.“

27. apríla 2000 dostali zlatí medailisti zo ZOH 1984 v Sarajeve Jayne Torvillová a Christopher Dean vyznamenanie Rad britského impéria/foto: AP Photo/Fiona Hanson/WPA pool

V pozadí aj slávni Slováci

S Torrvilovou a Deanom spolupracoval aj bývalý slovenský krasokorčuliar, svetoznámy krasokorčuliarsky tréner, ktorý bol aj asistent trénera tejto legendárnej dvojice – Martin Skotnický. Za socializmu emigroval z Československa a s dvojicou krasokorčuliarov sa zoznámil už v roku 1980 v Oberstdorfe.

„Absolvoval som s nimi veľmi dobrú školu. Torrvilová s Deanom mali svojich choreografov. Bolero som zažil od prvého kroku, ako sa tvorilo a vylepšovalo. Začali sme si rozumieť, aj viac spolupracovať. Ich chýrna trénerka Betty Callawayová nemohla byť celý čas s nimi, za asistenta si vybrala mňa. Naučil som sa úžasne veľa, to bol môj trénerský odrazový mostík,“ spomína Martin Skotnický pre denník Pravda. Výnimočný tréner začínal ako sólista, neskôr vytvoril tanečný pár so sestrou Dianou.

Na jazdu nikdy nezabudne ani svetoznáma krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra, slovenská trénerka krasokorčuľovania rakúskeho pôvodu.

„Na OH v Sarajeve si dobre pamätám. Bola som tam ako trénerka chorvátskej krasokorčuliarky Sandy Dubravčič. Dnes už legendárne Bolero Torvillovej s Deanom bolo vtedy senzáciou. Mne sa to hneď veľmi páčilo, ale aj publiku a rozhodcom, veď dostali (pri vtedajšom hodnotení) tuším dvanásť či štrnásť najvyšších známok 6,0. Ale medzi odborníkmi nastali veľké diskusie, či všetky prvky ich jazdy boli v súlade s vtedajšími pravidlami. Išlo najmä o to, že prvú skoro minútu jazdy nekorčuľovali, ale tancovali na mieste a Dean na kolenách dvíhal partnerku. Ale to vyjadrenie emócii a hudby Bolero bolo fascinujúce,“ vybavuje si v pamäti dnes už  93 ročná pani Hilda Múdra.

„Týmto tancom Torvillová s Deanom urobili prelom v tancoch na ľade ako roky predtým českí súrodenci Romanovci. A kým tréneri, rozhodcovia a iní odborníci debatovali o tom, či boli dodržané všetky pravidlá tancov na ľade, podobnou cestou sa vydali aj ďalší tanečníci a ich tréneri. Jedným z takýchto priekopníkov moderných tancov na ľade, a výborným, bol a je jeden z mojich bývalých zverencov, Bratislavčan Martin Skotnický,“ uzatvára rozprávanie pani Múdra.

Svetoznáma krasokorčuliarska trénerka aj rozhodkyňa Hilda Múdra/foto: Ľubo Špirkov, 2018

Slávni medzi slávnymi 

Jayne Torvillová a Christopher Deane sa dali dokopy v roku 1975 ako tínedžeri. Ako ukázal čas, vytvorili jeden z najslávnejších krasokorčuliarskych tanečných párov na svete. Po olympiáde v Sarajeve sa rozhodli, že svoje športové umenie speňažia a dajú sa k profesionálom. Spolupracovali napríklad s austrálskym choreografom Graemom Murphym, s tematickými vystúpeniami brázdili Austráliu, USA i Európu. Ich športové puto pretrváva dodnes, s krátkymi prerušeniami trvá už 44 rokov.

Torvillová sa začiatkom roka 2018 po štvorročnej pauze opäť športovo dala na ľade dohromady s Deanom a to pre šou Dancing on Ice.  Slávny tanečný pár sa pred fanúšikov opäť postaví aj tohto roku.

Vizitky krasokorčuliarov

JAYNE TORVILLOVÁ

Dátum a miesto narodenia:  7. októbra 1957 v Nottinghame (Veľká Británia), Športová disciplína: krasokorčuľovanie  – tanečné páry

CHRISTOPHER DEANE

Dátum a miesto narodenia:  27. júla 1958 v Nottinghame (Veľká Británia), Športová disciplína: krasokorčuľovanie  – tanečné páry

Najväčšie spoločné úspechy: Olympijskí víťazi (ZOH 1984 Sarajevo – tanečné páry), bronzoví z olympiády (ZOH 1994 Lillehammer – tanečné páry), 4x majstri sveta (1981 – 1984 – tanečné páry), 4x majstri Európy (1981, 1982, 1984, 1994 – tanečné páry)

Spoločné ocenenia: Rad Britského impéria (MBE, 1981), členovia Siene slávy svetového krasokorčuľovania (1989)

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu )

Môže vás zaujať:

https://www.dalito.sk/veri-ze-si-na-zoh-zapiska-play-off-nezosype-sa-ak-to-nevyjde/