Pracujete v zdravotníctve? Čo si všímať pri výbere zdravotníckeho oblečenia

ilustračné foto: Eduard Genserek
PR -

Dávno preč sú časy, keď zdravotníci naprieč nemocnicami mali všetci jednotné oblečenie. V súčasnosti je ponuka zdravotníckeho oblečenia veľmi rôznorodá a tak si každý zdravotník dokáže vybrať taký pracovný odev, v ktorom sa bude cítiť dobre aj počas dlhých služieb. Teda v prípade, že si správne vyberie.

Typ zdravotníckeho oblečenia

Ako sme už spomenuli v úvode, výber je veľký. „Klasika“ v podobe zdravotníckych blúz, tričká, nohavice rôzneho strihu a pre ženy aj pohodlné zdravotnícke šaty, s ktorými môžu vyzerať elegantne a žensky aj v práci. Zabudnúť nesmieme ani na mikiny, či vesty a ďalšiu „klasiku“, zdravotnícke plášte. Prvotný výber sa tak zväčša týka samotného typu zdravotníckeho oblečenia.

Vlastnosti materiálu

Ďalším dôležitým „parametrom“ je materiál. Práca v zdravotníctve je často stresujúca a vyčerpávajúca. Ak máte napríklad známu zdravotnú sestru, skúste sa jej opýtať, kedy máva v práci čas na rannú kávu. Zaručene to nebude vždy ráno.

A predstavte si, že sa k tomu ešte pridá materiál, ktorý je nepohodlný, nepríjemný a ešte aj obmedzuje pri práci. To už by bol vrchol! Materiál zdravotníckeho oblečenia tak musí byť priedušný, aby bol zachovaný určitý komfort a tiež pružný, aby zdravotníkov neobmedzoval v pohybe.

Dôležitou vlastnosťou je aj odolnosť materiálu, keďže zdravotníci svoje pracovné odevy nosia dlhé hodiny a takmer denne. Odolnosť voči roztrhnutiu, či roztiahnutiu je tak na mieste. K častému a intenzívnemu noseniu sa viaže aj časté pranie pomocou silných prípravkov, ktoré sú schopné zdravotnícke oblečenie dezinfikovať. Aby to materiál zdravotníckeho oblečenia dlhodobo zvládal, musí mať svoju kvalitu.

Nezabudnúť na praktickosť

V neposlednom rade je dôležitá praktickosť zdravotníckeho oblečenia. Je bežné, že zdravotníci potrebujú mať pri sebe viacero vecí potrebných pre výkon ich práce. A pridajte si k tomu mobilné telefóny, vreckovky a ďalšie drobnosti, ktoré síce priamo nesúvisia s prácou, ale zvyčajne ich má človek pri sebe. Pri výbere zdravotníckeho oblečenia si preto treba všímať aj vrecká.

Môže vás zaujať: