RECEPT s príbehom: Jedinečné pesto z mrkvovej vňate

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Conger design

Čo dnes budete variť? Polievku aj s mrkvou? Pozor! Vňať má viac životne dôležitých látok, ako samotná mrkva. Neveríte? Tak potom pozorne čítajte.

Kedysi , keď som bola ešte dieťa, končila mrkvová vňať u zajaca v klietke, korytnačky alebo si na nej pochutnalo iné zviera z mojej detskej ZOO. Ako dieťa dvoch lesných inžinierov, som spotrebovala s bratom všetko. U nás doma sme bio odpad vyhadzovali len málo. Vždy ho mal kto zjesť.

Samozrejme, pokiaľ som svoju lásku k zvieratám neprehnala, ako napríklad, keď som chcela vodným korytnačkám dožičiť v zime viac tepla. Pred spaním som ohla lampu nad akváriom tak nízko, že keď som sa ráno zobudila, chúďatká, ostal z nich už iba korytnačí vývar.

Alebo, keď som zebričky vyložila na balkón, nech si zaspievajú pri prvých jarných lúčoch. Aj spievali, celý deň, len som si myslela, že na noc ich stačí prikryť dekou. Chúďatá, do rána zamrzli. Ráno som ich už iba našla na dne klietky hore nožičkami. Plakala som prevelice. Dodnes ich tam vidím.

Všetkým mojim milovaným zvieratám som však s veľkým bôľom v srdci, výčitkami a úctou  samozrejme vystrojila dôstojný pohreb.

No, ale vráťme sa k receptu. Čo však s vňaťou z mrkvy teraz po štyridsiatke? Zistila som, že ju určite nemám nevyhadzovať. Dá sa z nej totiž urobiť jedinečné pesto! Neveríte? Vyskúšajte.

Kým na Slovensku je bežnou praxou, že vňať z mrkvy vyhodíme, v prímorských krajinách si takýto prepych nedovolia. Vňať je totiž naozaj domácim liečiteľom, preto jednoznačne nepatrí do smetného koša.  Má totiž viac životne dôležitých látok, ako samotná mrkva.

Dokonca má aj veľmi príjemnú chuť. A keď ju správne ochutíte a rozmixujete, veľmi jednoducho si doma vyrobíte jednu skvelú delikatesu do šalátov, polievok, k mäsu, cestovinám, či ako jednoduchú nátierku na chlieb, či hrianky.

A ešte sa budete pri jedení nielen olizovať, ale aj liečiť. Vňať je totiž močovopudná, takže prečisťuje nielen cievy, ale aj obličky, pomáha pri infekcii močových ciest, regeneruje pečeň, upokojuje tráviaci trakt a zabraňuje zadržiavaniu vody v tele.

Ešte máte chuť vyhodiť vňať pri varení do koša? Inak, toto zvládne aj chlap, ktorý má pocit, že variť nevie.

SUROVINY:

vňať z jedného zväzku mrkvy, 3PL lupienkov mandlí, 3PL strúhaných, lieskových orechov, 1 PL pažítky, 1 čili – podľa chuti, strúčik cesnaku, šťava z ½ citrónu, ochutená bylinná soľ, olivový olej

POSTUP:

Nič zložité. Vňať zbavíme dlhých prebytočných stoniek . Pridáme všetky ostatné ingrediencie a za postupného prilievania oleja mixujeme ručných mixérom do konzistencie, ktorá nám vyhovuje . Samozrejme, ak máte radšej štipľavejšie, pridajte viac papričiek čili.

foto: Dalito.sk

To je všetko. Nič jednoduchšie a chutnejšie nepoznám.

RADA:

  1. Ak je vňate viac, určite ju nevyhadzujte . Bez problémov si pesta urobte viac. Ak ho v pohári  zalejete dostatočným množstvom oleja tak, aby pesto nevytŕčalo nad olejom, zatvorte ho a uložte do chladničky. Pesto takto vydrží až dovtedy, kým naň nedostanete chuť.
  2. Ak práve nemáte čas a potrebujete iba mrkvu, nič sa nedeje. Odrežte vňať tak, aby pri nej ostalo trochu mrkvy a odložte ju do chladničky. Bez problémov vydrží ďalšie 2-3 dni a pesto si urobíte neskôr.

Môže vás zaujať:

SMÍŠKOVÁ: „Na občasných rezňoch a klobáskach nevidím nič zlé.“