Recept s príbehom: Výborné korenisté pesto z rukoly

Pesto z rukoly/foto: autorka

Rukola dlho nepatrila medzi najobľúbenejšiu zeleninu našich končín. Aj ja som si k nej roky hľadala cestu. Za posledných dvadsať rokov však prežíva renesanciu nielen ako dekorácia na tanieri, ale naučili sme sa ju už pripravovať aj tepelne. Jemne korenisté listy rukoly pridávame nielen do šalátov, ale čoraz častejšie aj do teplých pokrmov, napríklad jemne blanšírovanú či rovno opraženú.

Samozrejmosťou je už aj v talianskej kuchyni. Už dávno sú za nami časy, keď do prípravy pesta používali Taliani len bazalku a píniové oriešky. Čoraz častejšie sa objavujú aj na cestovinách či ako tepelne upravená príloha rýb.

Bylinková pasta z rukoly má charakteristickú mierne štipľavú chuť. Presne takú, akú milujú labužníci v Taliansku a Francúzsku, odkiaľ rukola pochádza. Okrem jej nezameniteľnej chute je táto zelenina aj mimoriadne bohatá na živiny. Obsahuje naozaj vysoké množstvo vzácnych látok ako vápnik, železo, draslík, vitamín A a aj vysoký obsah vitamínu C. Rukolu odporúčajú lekári konzumovať najmä pacientom s celiakiou a osteoporózou, ktorí majú problém so vstrebávaním aj železa a vápnika.  

Rukola vedecky

Vedci už upozornili, že len málo ľudí upraví svoje stravovacie návyky a dlhodobo dodržuje doporučený pomer draslíku k sodíku. Pridaním malého množstva koncentrátu niektorých druhov zeleniny s vysokými koncentráciami dusičnanov (červená repa, rukola, špenát) by tak bolo možné obohatiť jedlá a prísady s vysokým obsahom soli (napr. sójové či barbecue omáčky), bez toho, že by sa zmenili chuťové vlastnosti týchto slaných jedál. Aj to je dôvod, prečo rukolu častejšie zaradiť do svojho jedálnička.

Rukola v kuchyni

Hlavná sezóna rukoly je na jar a jeseň. Snažila som sa vypestovať aj vlastnú, ale zatiaľ sa mi to nepodarilo. Vlastne som to už vzdala, takže si ju už iba kupujem v obchode. Doma však rýchlo zvädne a tak som ju vyskúšala spracovať inak.  A urobila som dobre. Odvtedy sa u nás doma rukola teší najväčšej pozornosti blanšírovaná k rybám alebo v podobe pesta.  Na kvalitných cestovinách je jedna báseň. Okrem toho, že príprava pesta je asi najjednoduchší aj najzdravší a zároveň najchutnejší spôsob prípravy aký v kuchyni poznám.

Suroviny odoka

Menšie vrecko rukoly (3-4 hrste), hrsť vlašských orechov, 1 ČL nesolených pražených arašidov, 4 PL strúhaného parmezánu, štipka soli, 1 stredný strúčik cesnaku, olivový olej podľa potreby

Postup

  1. Rukolu poriadne umyjeme pod tečúcou vodou a vysušíme kuchynskou utierkou alebo papierom.
  2. Nahrubo nakrájame na kratšie kúsky a spolu so všetkými ostatnými surovinami vložíme do ručného mixéru.
  3. Prilejeme trochu olivového oleja a mixujeme na čo najjemnejšiu kašu.
  4. Postupne dolievame olivový olej, aby bolo pesto fajne nadýchané. S olivovým olejom tak akurát, podľa konzistencie, ktorá nám vyhovuje. Mne to vždy vyjde na asi 6-7 polievkových lyžíc, lebo máme pesto radi redšie.   

Dobre vedieť

Aj rukola má svoju zrelosť, kedy je jej chuť najlepšia. Na listoch to spoznáme podľa farby. Ak je naozaj sýtozelená, tak rukola je najčerstvejšia, tým najsviežejšia. Určite nekupujte takú, na ktorej listoch už vidieť hnedé škvrny – známky hnilobného procesu.  V chladničke rýchlo vädne, takže ak z nej neurobíte rovno pesto, aj tak ju najprv umyte a do chladničky vložte až keď ju zabalíte do navlhčenej papierovej utierky alebo vložíte do pokropeného vrecúška. Aj tak vám v chladničke vydrží maximálne dva dni. Ak rukolu spracujete do pesta, ktoré v chladničke bude vždy nad okraj zaliate olivovým olejom, pesto vám vydrží celé týždne.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)